Zimola o svém pádu: ANO vytáhlo účelové lži, chtějí vládnout s ODS

Hejtman Zimola připouští svůj konec

Zimola o svém pádu: ANO vytáhlo účelové lži, chtějí vládnout s ODSROZHOVOR
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

Renáta Bohuslavová

Rozpad koalice v Jihočeském kraji zřejmě znamená konec i pro současného hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD). Na jeho místo už si brousí zuby hnutí ANO, konkrétně náměstkyně Lucie Kozlová. Koalice se rozpadla v pondělí dopoledne poté, co ČSSD nepřistoupila na podmínky, které si nadiktovalo hnutí ANO. Mimo jiné chtěli odvolání hejtmana, členů rady za ČSSD či šéfa Jihočeských nemocnic Martina Bláhy, který podle nich měl roční příjem až 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že je nestandardní, aby Bláha nechal na svém pozemku v Lipnu nad Vltavou stavět rekreační objekt právě pro Zimolu. „Jsou to nepravdy a účelové lži, které měly sloužit jen k rozpadu koalice,“ řekl Zimola v rozhovoru pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jak hodnotíte výsledek jednání smírčí rady, po které došlo k faktickému rozpadu koalice? Je to pro vás překvapení?

Požadavky, které hnutí ANO vzneslo, které bychom snad měli splnit, byly ve stylu mnichovské dohody či spíše nedohody. Všechny indicie napovídají tomu, že už je načrtnuta jiná koalice, středopravá s ODS. Hnutí ANO nechtělo jen odvolání předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, ale i předsedy dopravního výboru Antonína Kráka a požadovalo i výměnu všech členů rady za ČSSD i post hejtmana.

Jaké budou vaše další kroky jako současného hejtmana Jihočeského kraje?

Jako vítěz voleb se pokusíme oslovit další strany s tím, jaké jsou možnosti, zda se nepodaří narýsovat nějakou jinou variantu koalice. Vždy nám však půjde o to, aby tam byl průnik nad věcmi programovými, konkrétními a pracovními, a pokud se ukáže, že se takový průnik nepodaří nalézt, tak budeme muset přistoupit na variantu opozice, a tedy toho, o čem od počátku ta hra je.

O co podle vás tedy od počátku jde? Mělo hnutí ANO plán na rozvrat koalice již delší dobu?

Všechny ty záminky, které se zde vytvářely, které nikdy nikdo nijak nepotvrdil a nedal nám možnost je vysvětlit, byť se zpracovává audit na kauzu lipenských rekreačních domků, tak jsme neměli možnost vyvrátit, což se bezesporu brzy stane. Všechno to byly záminky k tomu, aby zde vznikla koalice, kterou koneckonců hnutí ANO a paní Maxová (předsedkyně jihočeské buňky hnutí ANO-pozn. redakce) chtěli hned po volbách, to znamená spolupráci s ODS a dalšími pravicovými stranami.

Jaký je aktuální vztah mezi vámi a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, který se loni v listopadu osobně na vzniku koalice v této formě angažoval. Dá se to považovat za krach jednání mezi vámi a Andrejem Babišem?

To se neptejte mě, já znovu říkám, že touha paní Maxové po uspořádání pravicové koalice na jihu Čech byla zjevná. A pan Babiš bezprostředně po krajských volbách vyhodnotil tu situaci tak, že hnutí ANO by se nemělo spojovat s jihočeskou ODS nechvalně proslulou a známou a spojovanou s kauzami z minulosti. Z jeho strany to tehdy bylo naprosto pragmatické rozhodnutí, myslím, že ta koalice měla šanci fungovat. A to, že dnes, po půl roce, se vinou naprosto účelových záminek ta koalice hroutí, aniž by nám dali možnost se bránit a jakkoliv to vysvětlit, je spíš jejich záležitost.

Informace o ročních příjmech šéfa Jihočeských nemocnic Martina Bláhy a o tom, že pro vás nechal na svém pozemku v Lipnu nad Vltavou stavět rekreační objekt, jsou tedy nepravdivé?

Jsou to spekulace a není na nich opravdu ani zbla pravdy a jediné, co to může vyvrátit, protože já chápu, že novináři by se o tu věc chtěli zajímat, je nezávislý audit, který si nechává zpracovávat pan Bláha. Je to koneckonců v zájmu jeho i mém. A tento audit vyvrátí veškeré pochybnosti o tom, že tam nedocházelo k žádnému propojení s akcemi Jihočeského kraje a že ta stavba domů nebyla jakkoliv podhodnocená a že všechny záležitosti byly smluvně podložené. To je to, co já říkám od začátku, a co bohužel některá média nechtějí slyšet. 

Do kdy by měl být audit zpracován?

Myslím, že do konce dubna. Já jsem o to pana Bláhu žádal. Osobně nemám žádný zájem na tom, tuto situaci dále prodlužovat. Je v mém vrcholném zájmu, aby se vyvrátila tato spekulativní prohlášení a lži, které tady šíří jihočeská ODS. 

Má podle vás zastupitelstvo Jihočeského kraje dostatek hlasů na vaše odvolání, o kterém by se mělo na příštím zasedání hlasovat?

To je předčasná otázka. Připouštím i variantu, že nemusím být dále hejtmanem a jsem připraven na ten post případně i rezignovat. Nechci být koulí na noze nově vznikající koalice. Z druhé strany bych také rád, abych mohl obhájit, že všechny tyto nepravdy a účelové lži byly záminkou k rozpadu koalice a k tomu, že vznikla koalice, kterou tady od počátku pravice chtěla.

Nemáte pocit, že jste se stal loutkou v rukou Andreje Babiše, který s vámi z počátku plánoval koalici?

Ne nemám pocit, že bych byl kohokoliv loutkou. Mé počínání bylo vždy vedeno směrem k jihočeským voličům, kteří mi dali deset tisíc preferenčních hlasů. My jsme tady volby vyhráli a to, že zjednodušeným pražským pohledem je tady neustále navozována situace politických loutek, tak ta situace v reálu v jižních Čechách je úplně jiná.

Čtěte více: ‚Zimola má za úkol rozebrat ČSSD.‘ Babiš nařídil ANO koalici na jihu Čech

Nedá se celkově tato situace vztáhnout na celorepublikovou nevraživost, která mezi hnutím ANO a ČSSD funguje a stále se stupňuje?

Možné to je. Jsme šest měsíců před parlamentními volbami a ta situace se stupňuje. Je mi líto, že se tady berou jako rukojmí obyvatelé jednotlivých krajů a možná některých měst, kde tato řevnivost může být. Celá tato kauza krachující jihočeské koalice ze strany ANO je opravdu jen pseudokauzou a záminkou k tomu, jak tady přeformátovat politickou mapu, a je založena jen na spekulacích a manipulacích ze strany ODS a hnutí ANO.

Máte stále podporu předsednictva sociálních demokratů? 

To já nevím. Zatím jsem tu otázku nediskutoval. Jsem rád za podporu mé jihočeské sociální demokracie a jejích členů. To, jaká je má případná podpora ze strany pražského vedení, se musíte zeptat jich.

Čtěte více: ANO na jihu rozbilo koalici, aby se spojilo s ODS, tvrdí Sobotka