ONLINE: Lex Babiš platí. Zeman se obrátí na Ústavní soud
Změní sněmovna Zemanovou veto?
Sněmovna potvrdila takzvaný lex Babiš, podle kterého by firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. Dolní komora dnes po poměrně vypjaté diskusi přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Ten se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka obrátí na Ústavní soud.
Normu podpořilo 129 ze 185 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Proti bylo 49 poslanců, zejména za hnutí ANO a za hnutí Svoboda a přímá demokracie. Členové za Úsvit se hlasování zdrželi.
Na Babišovu skupinu Agrofert však novela o střetu zájmů nakonec zřejmě nedopadne. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak. Normu navíc bude s největší pravděpodobností posuzovat Ústavní soud.
12:29 Zeman se kvůli schválení zákona „lex Babiš“ obrátí na Ústavní soud
Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Miloš Zeman po schválení zákona o střetu zájmů obrátí na Ústavní soud. Svůj záměr oznámil již dříve, když 19. prosince zákon vetoval poprvé.
11:40 Výsledky hlasování poslanců o zákonu o střetu zájmů. „lex Babiš“ platí.
Hlasovalo pro: 129
Hlasovalo proti: 49
11:38 Poslanci hlasují o schválení zákona o střetu zájmů
Zákon měl být schválen už v lednu, díky Zemanovu vetu se o něm bude znovu hlasovat.
11:02 Miroslav Kalousek (TOP 09): Investiční pobídky jsou to samé co odpuštění daní
„Pan ministr Babiš si odpouští daně v řádech několik miliard ročně,“ řekl předseda strany TOP 09. Mezi investičními pobídkami a odpouštěním daní nevidí rozdíl. Obhajoval se také proti nařčení, že během svého působení odpustil Karlovi Schwarzenbergovi vrácení 4,5 milionové dotace při obnově jeho rybníků.
10:27 Komárek (ANO): Je to zákon o vyvlastnění
Kritiku z úst poslance Martina Komárka (ANO) mířila na pozměňovací návrhy poslance Martina Plíška (TOP 09) a ministra pro legislativu Jana Chvojky (ČSSD) ohledně čerpání veřejných peněz a vlastnictví médií. „Pojďme se vrátit k pravdě. Nedebatujeme o zákonu střetu zájmu, jak ho navrhla vláda. Ten je celkem dobrý a užitečný nastroj. My debatujeme o pozměňovacích návrzích kolegů Plíška a Chvojky, který si za to vysloužil post ministra bez práce, abych citoval kolegu Stanjuru. Děláme revoluci v tom smyslu, že chceme zakázat bohatým lidem, aby dělali politikou,“ prohlásil.
10:18 Blažek z ODS: Koalice útočí sama na sebe
Exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS ocenil, že opozice se nemusí v diskuzi o střetu zájmů příliš angažovat. O kritiku hnutí ANO se podle něho dost dobře postarají jeho koaliční partneři. „Nastala nová doba, kdy opozice jen sedí a koalice se předhání v tom, kdo je větší darebák,“ uvedl.
10:16 Gabal (KDU-ČSL): Přestaňte fňukat
Lidovecký poslanec Ivan Gabal vyzval ve sněmovně poslance hnutí ANO, aby přestali „fňukat“ a šlo se hlasovat. „Po třech letech se bavíme o regulaci rizika střetu zájmů členů vlády, specificky v případě místopředsedy vlády a ministra financí. Bavíme o tom v době, kdy vláda utahuje šrouby pro firmy, byznys, živnostníky, aby se snížilo riziko zatajování dat a finančních úniků. Je proto politickou povinností si nejdříve uklidit před vlastním prahem,“ prohlásil.
10:09 Kalousek: Babiš lhal
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl kauzu Čapí hnízdo, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům. „Není pravda, že Čapí hnízdo bylo před jeho vstupem do politiky. Tato kauza stále probíhá. Babiš prokazatelně lhal sněmovně i veřejnosti,“ řekl.
10:16 Gabal (KDU-ČSL): Přestaňte fňukat
Lidovecký poslanec Ivan Gabal vyzval ve sněmovně poslance hnutí ANO, aby přestali „fňukat“ a šlo se hlasovat. „Po třech letech se bavíme o regulaci rizika střetu zájmů členů vlády, specificky v případě místopředsedy vlády a ministra financí. Bavíme o tom v době, kdy vláda utahuje šrouby pro firmy, byznys, živnostníky, aby se snížilo riziko zatajování dat a finančních úniků. Je proto politickou povinností si nejdříve uklidit před vlastním prahem,“ prohlásil.
9:35 Farský z TOP 09: ANO je trapné
Opoziční poslanec Jan Farský (TOP 09) na Twitteru kritizoval snahu hnutí ANO oddálit schválení novely, která dopadne nejtvrději právě na šéfa hnutí Andreje Babiše. Poslanci z ANO se na plénu postupně ujímají slova a snaží se ostatním poslaneckým klubům přijetí zákona rozmluvit.
Zoufalá snahaANOoddálit schválení zákona o střetu zájmů působí trapně a vyvolává otázky.Je každý den pro AF důležitější než čekající zákony?
— Jan Farský (@JanFar_sky) 11. ledna 2017
9:21 Faltýnek žádá odklad
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek navrhl, aby poslanci jednání o novele odložili. Zákonodárci to však zamítli
9:18 Válková (ANO): Zákon je protiústavní
Na plénu vystoupila v úvodu jednání také exministryně spravedlnosti Helena Válková. Prohlásila, že novela o střetu zájmů nectí ústavní pořádek ani právní kulturu.
9:00 Začíná jednání sněmovny
Poslanci ve středu ráno znovu zahájili jednání rozpravou o novele o střetu zájmů. Včerejší rozpravu museli kvůli pevně zařazenému bodu odložit.
16:55 Projednávání lex Babiš odloženo
Poslanci projednávání zákona o střetu zájmů odložili na středu kvůli pevně zařazenému bodu týkající se společnosti OKD. K lex Babiš se znovu vrátí ve středu v 9 hodin.
16:42 Šéf TOP 09 Kalousek: Oligarchové visí na státních cecíkách
Na závěr jednání k lex Babiš vystoupil šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Navázal na dřívější proslovy poslanců, kteří zákon přirovnávali k fotbalu a mluvili o rovnosti ve sportu. „Rozdílné rozpočty ani vítěznému klubu neumožňují mít vliv na normotvorné záležitosti a upravovat si pravidla podle toho, jak se to hodí jemu a nikoli konkurenci,“ uvedl Kalousek. V proslovu se dotkl také vymezení oligarchy v politice. „Oligarcha se přes státní cecíky napojuje na veřejný penězovod. Tento zákon potřebujeme, a proto ho ve veřejném zájmu přijměme,“ dodal.
Před poslanci znovu vystoupil Jaroslav Faltýnek, aby vyvrátil, že je obdobný zákon běžný i v dalších evropských zemích. Podle něho funguje pouze asi v deseti státech. Jako příklad uvedl Rakousko, Švédsko, Švýcarsko nebo Francii. Zdůraznil však, že úpravy nedopadají na členy vlády tak tvrdě jako český lex Babiš
Na poslance Vondráčka reagoval ministr Chvojka. Podle něho hnutí ANO za celou dobu, kdy se norma projednávala, nevzneslo žádnou relevatní námitku nebo návrh.
Poslanec Radek Vondráček z ANO, který by mohl v čele sněmovny nahradit čerstvou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, na plénu apeloval, aby se přijímaly takové zákony, které nejsou šité na míru jedné osobě. „Jako poslanci bychom měli ctít pravidla a přijímat abstraktní zákony,“ prohlásil. Současně navrhl, aby se napsal nový zákon
Šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) vystoupil před poslance v reakci na proslov Jaroslava Faltýnka. Označil jej za ubohost a výlevy. „Je pikantní, že moralizuje člověk, který je členem představenstva Agrofertu a předsedá zemědělskému výboru,“ podotkl.
Čerstvý ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD se proti projevu Jaroslava Faltýnka ostře ohradil. „Ústavnost je dle mého názoru dodržena,“ prohlásil Chvojka, který stojí za návrhem zakázat členům vlády vlastnit média. Odmítl také stanovisko prezidenta Zemana, že by zákon o střetu zájmů upíral lidem práva. Ty podle něho upírají všechny zákony. Jako příklad uvedl dopravní předpisy.
Hnutí ANO stejně jako prezident Miloš Zeman pokládá normu za protiústavní a zřejmě bude postupovat podobně, jak ohlásil prezident. „Předpokládám, že se jako poslanecký klub obrátíme na Ústavní soud,“ řekl Jaroslav Faltýnek z ANO.
Na plénu vystoupil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Novelu zákona o střetu zájmu označil za legislativní paskvil, který je šitý na jednoho člověka. „Moje vystoupení je zbytečné. Vím, že většina z vás je už rozhodnuta přehlasovat veto. Pan premiér věděl, koho posílá na post ministra financí, kdo má být jeho partner. Nyní se otočil ke svému koaličnímu partnerovi zády a spojil se s Miroslavem Kalouskem. Proč? Pro záchranu starých vazeb,“ prohlásil. „Když ho nemůžeme vyhnat ze země, musíme ho alespoň co nejvíce zranit,“ dodal.
Poslanci zahájili jednání o novele o střetu zájmů. Pokud zákon projde, členové vlády nebudou moci vlastnit tištěná periodika či provozovat televizní a rozhlasové vysílání. Na internetová média se zákaz nevztahuje. Podle úpravy také firmy, ve kterých drží ministr alespoň čtvrtinový podíl, nebudou moci žádat o nenárokové dotace, investiční pobídky, ani se účastnit veřejných zakázek.
Na jednání sněmovny dorazil také šéf kabinetu Bohuslav Sobotka. Věří, že pro přehlasování veta prezidenta Miloše Zemana se ve sněmovně najde dostatek hlasů.
Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka měl být obdobný návrh přijat už dávno. Posměšně se k prezidentskému vetu na Twitteru vyjádřil ministr zemědělství Marian Jurečka:
— Marian Jurečka (@MJureka) 10. ledna 2017
Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš do sněmovny zatím nedorazil, je na konferenci o EET v pražských Čestlicích. Z ministrů za ANO přišla do dolní komory šéfa svého hnutí podpořit ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr obrany Martin Stropnický či ministr životního prostředí Richard Brabec.
14:00 Začíná lednová schůze sněmovny
Poslanci zahájili první schůzi dolní komory v letošním roce. Hned na úvod by zákonodárci měli hlasovat o zákonu o střetu zájmů, kterou ke konci loňska vetoval prezident Miloš Zeman. Schůze se účastní 169 poslanců, k přehlasování veta je potřeba 101 hlasů. Problém by to být neměl, v listopadu pro novelu zvedlo ruku 125 poslanců. Poslanci hlasují o programu schůze.
13:36 Nerozhodní komunisté proti vetu
Proti vetu prezidenta se nakonec postaví z opozice také komunisté, kteří byli nejdříve nerozhodnutí a radili se s právníky. „Nemá smysl měnit stanovisko, znovu ho podpoříme, ale jsme připraveni případné výhrady Ústavního soudu akceptovat a předložit novelu tohoto zákona,“ uvedl Vojtěch Filip.
13:34 Proti vetu je pravicová opozice
Zákon o střetu zájmů znovu podpoří také zástupci pravicové opozice z řad ODS i TOP 09. „Už dvakrát za sebou Poslanecká sněmovna víc než ústavní většinou dala jasně najevo, že nepovažuje za správné a morální, aby firmy členů vlád pobíraly státní dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky,“ řekl poslanec TOP 09 Martin Plíšek.
13:12 ČSSD lex Babiš podpoří
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jeho strana bude hlasovat proti vetu prezidenta. „Rádi bychom žili v normální zemi, kde platí normální pravidla, kde člen vlády, který má mnoho informací a ovlivňuje pravidla hry, by neměl podnikat a pobírat dotace,“ uvedl před jednáním dolní komory.
Poslanci budou o novele o střetu zájmů hlasovat hned v úvodu lednové schůze. K přehlasování prezidenta potřebuje sněmovna 101 hlasů, což by neměl být problém. Na listopadové schůzi poslanci zákon schválili 125 hlasy.
„Jsem přesvědčen o tom, že zákon bude i potřetí schválen. Andrej Babiš se měl dávno zachovat jako jiní evropští politici nebo nový americký prezident. Při nástupu do vládní funkce měl udělat tlustou čáru za svým podnikáním. Teď jen hledá cesty, jak zákon obejít, aby jeho firmy nadále mohly přijímat veřejné peníze,“ řekl pro deník Echo24 poslanec Martin Plíšek z TOP 09.
Pokud skutečně projde, Andrej Babiš se plánuje „zbavit“ holdingu Agrofert do konce ledna. Jak přesně to udělá, zatím neřekl. Návrh ministrům zakazuje vlastnit tištěná periodika a provozovat televizní či rozhlasové vysílání. Omezení ale platí až pro nové členy vlády a nevztahuje se na internetová média.
Dále se nově firmy, v nichž ministr drží minimálně čtvrtinový podíl, nebudou smět ucházet o veřejné zakázky, žádat o nenárokové dotace ani o investiční pobídky. Za zpřísněním vládního návrhu zákona, který z kabinetu Bohuslava Sobotky dopadá předně na Andreje Babiše, stojí současný ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD a opoziční poslanec Martin Plíšek.
Svěřenský fond v čele s Babišem?
Koncern Agrofert by Babiš mohl podle dostupných informací převést na svěřenský fond. Tím si zajistí, že své firmy neodstřihne od peněz z veřejných rozpočtů. Svěřenský fond nemá charakter právního subjektu a jeho řízení má na starosti správce. Ten sice postupuje na vlastní pěst, základní dohled však zakladatelovi fondu zůstává. Správcem navíc Babiš může částečně jmenovat i sám sebe. Tato možnost správy majetku je u nás relativně nová, funguje teprve poslední tři roky.
Vlastnickou transformaci Babiš už možná odstartoval. Vedle Agrofertu a koncernu SynBiol je Babiš ještě přímým vlastníkem akciové společnosti Kostelecké maso uzenin. Ta se nedávno přejmenovala na podnik AGABSY (má jít údajně o zkratku slov Agrofert, Andrej Babiš a Synbiol), v jehož představenstvu sedí Babišův dlouholetý právník Alexej Bílek, šéf Agrofertu Zbyněk Průša a Babišova partnerka Monika Babišová. Firma AGABSY by tak mohla, jak upozornily Hospodářské noviny, sehrát ve změně vlastnické struktury klíčovou roli a svěřenský fond zastřešit.
Pod Agrofert dnes spadá více jak 250 firem včetně mediálního domu Mafra, vydavatele Lidových novin, Mladé fronty dnes či deníku Metro. Provozuje také rádio Impuls či hudební kanál Óčko.
Více čtěte: Co všechno Babiš vlastní? Miliardáři patří přes 250 firem
Změny se dotknou nejspíš také „fondu“ Hartenberg Holding, přes který šéf státní kasy investuje společně s exmanažerem Penty Jozefem Janovem peníze ve zdravotnictví. Dceřiná firma skupiny SynBiol, jejíž jediným akcionářem je Andrej Babiš a která vlastní i farmu Čapí hnízdo, skupuje hlavně soukromé kliniky. Aktivní je především v oblasti asistované reprodukce. V případě Hartenbergu Babiš zkraje roku prohlásil, že ho prodá.
Poslancům novelu o střetu zájmů nejdříve vrátil Senát. Poté, co ji zákonodárci loni v listopadu znovu schválili, ji koncem loňska vetoval prezident Zeman. Podle něho je předpis v rozporu s českým ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami, zasahuje do svobody jednotlivce a jeho základních práv. Pokud by novela prošla znovu, hodlá se hlava státu obrátit se stížností na Ústavní soud. Podle expertů na ústavní právo, které již dříve oslovil deník Echo24.cz, však ústava naopak s omezením členů vlády počítá.