Zchladit demonstranty přijede do Fergusonu Národní garda
Nepokoje kvůli smrti mladíka
Guvernér amerického státu Missouri Jay Nixon požádal o služby missourské Národní gardy, informovala agentura Reuters. Nařízení k jejímu povolání podepsal Nixon v pondělí ráno v reakci na nepokoje, které otřásají městem Ferguson na předměstí St. Louis. Ve městě už dvě noci platí zákaz vycházení, policisté proti protestujícím už několikrát zakročili slzným plynem a dýmovnicemi.
,,Národní garda pomůže obnovit mír a pořádek a ochrání obyvatele Fergusonu,“ uvádí se v prohlášení guvernéra s tím, že demonstranti používají Molotovovy koktejly, rabují obchody a střílí na policii i civilisty.
Nepokoje trvají už od minulé soboty, když zde policie zastřelila černošského mladíka Michaela Browna. Okolnosti jeho smrti však stále zůstávají nejasné, do oblasti přijelo na 50 agentů FBI, aby nehodu vyšetřili. Z pitvy vyšlo najevo, že mladíka zasáhlo na ulici celkem šest kulek, z toho šest do hlavy.
Čtěte také: Pitva: Policie zasáhla mladíka 6 ranami, dvakrát do hlavy
Národní garda USA, ustanovená a podporovaná prvním a druhým článkem Ústavy Spojených států, slouží už řadu let jako rezerva armády a je organizována po jednotlivých amerických státech. Její členové podléhají rozkazům guvernéra a nikoli federálních úřadů. Pravomoci Národní gardy jsou omezené.
V současné době se Národní garda angažuje například na hranicích s Mexikem, které hlídá proti dětským běžencům z Latinské Ameriky. Dále Národní gardy jednotlivých států pomáhají při přírodních katastrofách, zasahovaly například při hurikánu Katrina v roce 2005 nebo o dva roky později, kdy Spojené státy zasáhla nebývalá sněhová bouře.
Více čtěte zde:
Zákaz vycházení. Město ochromil hněv kvůli smrti mladíka
Zastřelil černocha. Ku-klux-klan vybírá na odměnu pro policistu