Sobotka: Sankce poškodily ekonomiku Ruska, jeho chování nezměnily

DISKUZE O SANKCÍCH

Sobotka: Sankce poškodily ekonomiku Ruska, jeho chování nezměnilyNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Sankce Evropské unie poškodily ruskou ekonomiku, chování Ruska ale nezměnily, řekl před poslanci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vyslovil se pro odklad zavedení zpřísněných sankcí v závislosti na tom, jak se bude dodržovat příměří na východní Ukrajině. Podle něho by odklad byl vhodným gestem a Evropská unie by měla jednoznačně podpořit pokračování dialogu. Zástupci pravicové opozice postoje vládních představitelů kritizovali. 

Sobotka ve Sněmovně opět zpochybnil účinnost protiruských sankcí, za což ho již dřív kritizovali zástupci TOP 09 a ODS. Tyto strany kvůli tomu podnítily svolání dnešní mimořádné sněmovní schůze. Spirála sankcí a spirála růstu napětí nemůže vyřešit podstatu sporu na východní Ukrajině, uvedl dnes premiér. Řekl taky, že restrikce stmelily ruskou společnost kolem prezidenta Vladimira Putina, přičemž podle Sobotky nemají podporu ani u ruské opozice.

Čtěte více: EU přitvrdí sankce vůči Rusku, shodu však hledala těžce

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jde o válku Ruska proti Ukrajině a ve skutečnosti proti celé EU. Její příčinou podle něho totiž bylo uzavření asociační smlouvy mezi unií a Ukrajinou. Válka podle bývalého ministra zahraničí vyžaduje oběti a Česko by mělo být v první řadě těch, kteří bojují proti agresi. "Aspoň jsme se pořádně zostudili," poznamenal Schwarzenberg. 

Předseda ODS Petr Fiala volal po zahraniční politice, která ochrání české zájmy a bezpečnost. Vláda si podle něho nepřipouští nebezpečí konfliktu pro Česko a situaci na východní Ukrajině podceňuje. Rusko podle Fialy postupuje proti mezinárodnímu řádu a porušuje mezinárodní závazky. Předseda ODS varoval, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou má všechny rysy potenciálního světového konfliktu. 

Ministerský předseda hájil postup vlády při vyjednávání nového zpřísnění sankcí. Sobotka si vysloužil kritiku i za to, že si po jednání Evropské rady koncem srpna veřejně dopředu vyhradil právo dát k budoucímu návrhu připomínky. Připomněl, že v tu dobu nebyla známa jeho podoba, a tedy ani dopady na českou ekonomiku. 

Čtěte více: Rusko prý bude na nové sankce EU reagovat

Připomínky vznesla podle Sobotky řada zemí, české se týkaly omezení strojírenského exportu a vývozu technologií pro zpracování ropy. Pokud by nebyly zohledněny, podle premiéra by v případě obráběcích strojů byl výpadek exportu kolem tří miliard korun a v případě technologií pro ropný průmysl kolem pěti miliard korun ročně. "Jsem přesvědčen o tom, že vláda postupovala odpovědně, postupovala jako vláda suverénního státu," uvedl. 

V takzvané ukrajinské krizi jde podle něho o geopolitické ambice a problém může vyřešit jen diplomacie. Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že pokud budou uplatněny unijní sankce a ruské protisankce, bude to pro Česko zničující. Debata by měla být podle něho o tom, jak by unie mohla přispět k tomu, aby příměří na východě Ukrajiny bylo co nejdelší a aby konflikt skončil dohodou a dalším demokratickým vývojem. 

Za cestu do pekel pro Česko označil sankce šéf Úsvitu Tomio Okamura. Podle něj není moudré opustit ruské trhy jen kvůli "podpoře pučistů z Majdanu, kteří vraždí své spoluobčany." 

Sdílet:

Hlavní zprávy