Lavrov: Rusko má právo rozmístit na Krymu jaderné zbraně

OKUPOVANÝ KRYM

Lavrov: Rusko má právo rozmístit na Krymu jaderné zbraněAKTUALIZOVÁNO
Sergej Lavrov Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes nepřímo připustil možnost rozmístění jaderných zbraní na anektovaném Krymu.

V rozhovoru pro agenturu Interfax prohlásil, že Krym ztratil svůj bezjaderný status, neboť nyní patří Rusku, které v souladu s mezinárodními smlouvami disponuje jaderným arzenálem a jaderné zbraně "bude rozmisťovat podle svého uvážení". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes nepřímo připustil možnost rozmístění jaderných zbraní na anektovaném Krymu. V rozhovoru pro agenturu Interfax prohlásil, že Krym ztratil svůj bezjaderný status, neboť nyní patří Rusku, které v souladu s mezinárodními smlouvami disponuje jaderným arzenálem a jaderné zbraně "bude rozmisťovat podle svého uvážení".

Ruská armáda od rozpadu SSSR na počátku 90. let udržuje na Krymu velkou námořní základnu, kterou si před okupací poloostrova pronajala od Ukrajiny do roku 2042. Po ruské anexi podle Moskvy smlouva přestala platit, protože Krym je prý součástí Ruské federace a nájem ztratil smysl.

Čtěte také: Lavrov: Chování německých politiků se nám nelíbí

Lavrov se vyslovil i k bojům na východě Ukrajiny a prohlásil, že Moskva usiluje o urovnání ukrajinské krize se zachováním Donbasu jako součásti Ukrajiny. Nezbytnou podmínkou mírového řešení je podle něj ústavní reforma provedená za účasti ruskojazyčných regionů.

Podle Lavrova je Rusko dokonce jedinou silou, která se o zachování Donbasu jako součásti Ukrajiny zasazuje, protože Kyjev svým chováním donbaské povstalce odpuzuje. "Trváme na tom, aby ústavní reforma byla provedena za účasti všech regionů a všech ukrajinských politických sil," řekl ruský ministr.

Ukrajinský jihovýchod, který je od května místem ozbrojené vzpoury proruských radikálů, musí mít podle Lavrova možnost "finančně zajišťovat své potřeby prostřednictvím daňové dohody s centrem, používat (ruský) jazyk a slavit své vlastní svátky, nikoli ty, které mu zbytek země vnucuje".

Pro Donbas je podle ministra zahraničí například nepřijatelné slavit narozeniny ukrajinského nacionalistického vůdce Stepana Bandery jako státní svátek. Na Donbasu slaví 9. květen jako den vítězství SSSR v druhé světové válce, řekl Lavrov. "Je třeba vycházet z reality: nelze vnucovat zemi nějakou ideologii, když v zemi existuje ideologií několik," dodal ruský ministr. 

 

„Donbas je součást Ukrajiny

  Lavrov se vyslovil i k bojům na východě Ukrajiny a prohlásil, že Moskva usiluje o urovnání ukrajinské krize se zachováním Donbasu jako součásti Ukrajiny. Nezbytnou podmínkou mírového řešení je podle něj ústavní reforma provedená za účasti ruskojazyčných regionů. 

Podle Lavrova je Rusko dokonce jedinou silou, která se o zachování Donbasu jako součásti Ukrajiny zasazuje, protože Kyjev svým chováním donbaské povstalce odpuzuje. "Trváme na tom, aby ústavní reforma byla provedena za účasti všech regionů a všech ukrajinských politických sil," řekl ruský ministr.