Desetiletou holčičku znásilnili. Potrat znemožňuje zákon z Napoleonovy doby

JINÝ SVĚT

Desetiletou holčičku znásilnili. Potrat znemožňuje zákon z Napoleonovy doby 1
Svět
  • Prokop Rímský
Sdílet:

Senegalskou holčičku znásilnil muž ze sousedství. Desetiletá dívka čeká dvojčata. Přes veškeré úsilí ochránců lidských práv zřejmě bude muset děti donosit. Na vině je zákon z Napoleonovy doby, který potrat v Senegalu povoluje pouze v případě, že je život matky v ohrožení. To musejí potvrdit nejméně tři lékaři.

Osud dívky upozorňuje na svízelnou situaci žen a dětí, které doplácejí na zastaralé zákony z dob, kdy byl Senegal francouzskou kolonií. "V Senegalu je zákon proti potratům jeden z nejtvrdších v Africe. Pokud je lékař či lékárník shledán vinným, nesmí dál vykonávat činnost. Žena, usvědčená z potratu, může být uvězněna až na 10 let," řekl Fatou Kiné Camara, prezident senegalské asociace sdružující právníky žen pro list The Guardian.

"Dívka je již v pátém měsíci a bude muset dítě donosit. Nejlepší, co můžeme v současnosti udělat, je vyvíjet tlak na příslušné orgány, aby zajistily dívce pravidelné lékařské kontroly a bezplatnou zdravotní péči," řekl Camara. "Kdybychom měli čas, a rodiče dívky s tím souhlasili, mohli jsme požádat soudce, aby zvážil zajištění imunity pro doktora. Nicméně rodina je chudá a bylo by to pro ně složité. Byli vůbec rádi, že alespoň násilník byl zatčen."

Ženy musejí dítě donosit, nebo riskovat život

Podle oficiálních údajů skončily ve vazbě během prvních šesti měsíců minulého roku čtyři desítky žen. Stovky žen umírají každý rok kvůli zpackaným ilegálním potratům. "Potrat je v Senegalu legální pouze v případě, že tři lékaři potvrdí, že jinak žena zemře. Chudí lidé v Senegalu jsou štěstím bez sebe, pokud za svůj život potkají jednoho lékaře, natož tři," řekl Camara.

„Měli jsme případ znásilněné devítileté dívky, která musela také projít těhotenstvím. Zaplatili jsme za císařský řez, ale zemřela několik měsíců po narození dítěte. Pravděpodobně proto, že trauma z porodu bylo příliš velké, uvedl Camara.

"Největší nespravedlnost je to, že chudí jsou oběťmi našich archaických právních předpisů," řekl Camara, profesor práva na univerzitě v Dakaru. "Každý, kdo má dostatek peněz, může jít na potrat na soukromou kliniku. Ale pokud jste chudí, musíte buď dítě donosit, nebo riskovat svůj život někde v zapadlé uličce."

Nepřítelem je nevědomost

Senegal je muslimskou zemí. Muži mohou mít až čtyři manželky. Nejméně 10 % dívek je vdaných ještě před dosažením 14 let. Podle Camary náboženství ani polygamie není příčinou nedostatku práv. "Nevědomost je největším nepřítelem. A to jak mezi obyčejnými lidmi, tak mezi těmi ke kterým vzhlížejí, včetně náboženských vůdců," řekl.

Před šesti lety sdružení otevřelo nízkonákladové právní centrum v Dakaru, aby mohlo lépe čelit podobným případům. "Všichni pracujeme zdarma a jsme otevřeni všem. Ale je jasné, že právě práva žen a dětí jsou ty, které jsou nejvíce ignorovány,“ řekl Camara. 

Amadou Aly Kane, právník, zabývající se ochranou lidských práv uvedl: "Jsou mnohem přístupnější než běžní právníci ne jen proto, že jsou zdarma, ale proto, že se pohybují v chudší společnosti, kde by negramotní lidé jinak neměli šanci zajistit právo," řekl. "Není pochyb o tom, že přispívají ke zlepšení v oblasti lidských práv v Senegalu."

Od roku 2008 asociace sdružující právníky žen vyškolila již více než 1000 lidí, kteří poskytují základní právní poradenství. Jedná se o obyčejné muže a ženy, kteří slouží jako první kontakt s právem pro lidi v jejich komunitách.

Moussinatou Dramea, učitel na základní škole, pracuje jako právní laik v Pikine, oblasti nedaleko Dakaru. "Snažím se vysvětlit ženám význam registrace jejich novorozeňat. Pokud je to možné doporučuji rodičům mít civilní svatbu, stejně jako náboženskou. Kvůli zajištění jejich zákonných práv."

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články