Mynář jako kancléř na Hradě končí?
Problém s bezpečnostní prověrkou
Kancléř Vratislav Mynář by měl brzy skončit ve své funkci. Podle zdrojů serveru Lidovky.cz by k tomu mělo dojít po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze na konci března. Mynáře, který nemá bezpečnostní prověrku a který ani neuspěl s rozkladem u Národního bezpečnostního úřadu, by měl na postu nahradit Jan Novák.
Lidovky.cz své informace opírají „o tři na sobě nezávislé zdroje“, sám Mynář ale tuto informaci pro Českou televizi popřel. „Na rozdíl od všech novinářů je pan prezident ve svých názorech konstantní. Pokud si dobře vzpomínám, tak ve věci mé prověrky řekl, že počkáme do využití všech možných opravných prostředků,“ uvedl kancléř.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zase pro server iDNES.cz řekl, že v redakci Lidových novin mají osobitý smysl pro humor. ,,Kulový blesk se ale na Hradě opravdu nechystá. Jsou to nesmysly,“ dodal Ovčáček.
Třebaže je neudělení prověrky již pravomocné, prezident Miloš Zeman avizoval, že svého kancléře do konečného soudního rozhodnutí z funkce neodvolá. Současně několikrát řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj nalezne na Pražském hradě důstojné místo.
Server Lidovky.cz píše o tom, že by se novým působištěm Mynáře měla stát Správa Pražského hradu. V čele této organizace, která má v porovnání s prezidentskou kanceláří třikrát více zaměstnanců, by nahradil dlouholetého šéfa Iva Velíška.
Vratislava Mynáře by pak podle informací Lidovek.cz mohl ve funkci kancléře nahradit Jan Novák, bývalý vedoucí Úřadu vlády za premiéra Mirka Topolánka. Ten v současnosti vede hradní sekci administrativy a po aféře s vyvěšením červených trenýrek na Hradě také bezpečnostní odbor. Ani Novák však nemá bezpečnostní prověrku na stupeň tajné či přísně tajné.
Co stojí za neudělením prověrky?
Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky již tři roky. Před žádostí o prověrku přitom uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později.
Na začátku ledna, kdy NBÚ zamítl jeho rozklad, Mynář v prohlásil: „Jedu podle scénáře, který jsme si s panem prezidentem řekli. Nyní využiji veškerých možných prostředků české justice a v dané lhůtě podám stížnost na správní řízení u místního soudu.“ Odmítl také kritické hlasy, že se z jeho strany jedná pouze o zdržovací taktiku. „Vždy jsem se pohyboval v mezích zákona, proto chci využít všeho, co mi zákon umožňuje,“ dodal.
V polovině ledna pak Mynář prostřednictvím svého právníka Lukáše Trojana podal avizovanou žalobu kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Napadá v ní třeba proceduru projednání věci Národním bezpečnostním úřadem. Pokud Mynář u pražského městského soudu neuspěje, bude moci podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
O důvodech neudělení prověrky se spekuluje. Podle informací České televize jsou minimálně tři: Jde o nevyjasněné vlastnictví pozemků na Moravě, kde působil, bydlel a podnikal. Je mu také vytýkáno držení anonymních akcií v jedné z firem a to, že neinformoval NBÚ o nehodě pod vlivem alkoholu před 27 lety.