Mynář prověrku opravdu nemá. NBÚ zamítl jeho rozklad

Personální problémy na Hradě

Mynář prověrku opravdu nemá. NBÚ zamítl jeho rozkladAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Národní bezpečnostní úřad nevyhověl hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi a zamítl jeho rozklad proti neudělení bezpečnostní prověrky. Kancléř, který takové rozhodnutí NBÚ očekával, se nyní obrátí na soud. Stejně jako Mynář nemá bezpečnostní prověrku také náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc. Ani toho však prezident Zeman zatím neodvolá.

,,Jedu podle scénáře, který jsme si s panem prezidentem řekli. Nyní využiji veškerých možných prostředků české justice a v dané lhůtě podám stížnost na správní řízení u místního soudu,“ prohlásil Mynář s tím, že věří ve spravedlnost české justice. Odmítl také kritické hlasy, že se z jeho strany jedná pouze o zdržovací taktiku. ,,Vždy jsem se pohyboval v mezích zákona, proto chci využít všeho, co mi zákon umožňuje,“ dodal.

Kancléř již v pondělí prohlásil, že neočekává, že by s rozkladem u NBÚ uspěl. Nebyl prý tak naivní, aby si myslel, že ředitel NBÚ Dušan Navrátil rozhodnutí úřadu zvrátí. Podání rozkladu označil za naprosto zbytečné, protože od něj nic neočekával.

Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že Mynáře v případě, že neuspěje u soudu, odvolá. Současně ale uvedl, že mu nabídne jiné místo v kanceláři prezidenta. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček doplnil, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho neodvolá. Podle odborníků ale soudní řízení bude trvat tak dlouho, že Mynář bude moct dokončit v roli kancléře Zemanovo první volební období.

Záporné rozhodnutí k udělení prověrky na stupeň přísně Mynář obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ. Mynář se nyní může bránit správní žalobou u pražského městského soudu a poté ještě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Podle České televize Mynář podání správní žaloby chystá.

Zeman podržel i generála Pilce

Prezident Zeman dnes také prohlásil, že s rozhodnutím ohledně budoucnosti náčelníka vojenské kanceláře Hradu Rostislava Pilce počká až na výsledek jeho rozkladu k Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Pilc o bezpečnostní prověrku přišel na přelomu listopadu a prosince. Ředitel NBÚ Dušan Navrátil má na rozhodnutí tři měsíce.

„Sám osobně si myslím, že panu generálu Pilcovi uškodily jakési rozpory ve Vojenském zpravodajství, protože tam, jak víte, byly dvě skupiny a on svědčil proti generálu Kovandovi, Páleníkovi a proti panu Pohůnkovi, což mu nejspíš někteří nemohou odpustit,“ připomněl Zeman kauzu kolem bývalé šéfky kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Zároveň poznamenal, že právě Vojenské zpravodajství dává podklady NBÚ k vyřízení prověrku. Podotkl také, že Pilc měl předtím prověrku „15 let nebo podobně dlouhou dobu“.

Bez prověrky vede kancelář už téměř 3 roky

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později.

O důvodech neudělení prověrky se spekuluje. Podle informací České televize jsou minimálně tři: Jde o nevyjasněné vlastnictví pozemků na Moravě, kde působil, bydlel a podnikal. Je mu také vytýkáno držení anonymních akcií v jedné z firem a to, že neinformoval NBÚ o nehodě pod vlivem alkoholu před 27 lety.

Čtěte také: Zeman: Mynář prověrku nepotřebuje, zažádal o ni z frajeřiny

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články