Spor o pauzy na modlení skončil vyhazovem 190 muslimů

Stávka ve jménu islámu

Spor o pauzy na modlení skončil vyhazovem 190 muslimůNOVÉ
Muslim a modlitební kobereček (ilustrace). Foto: Foto: Muhammad Mahdi Karim (www.micro2macro.net), Facebook
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V jednom ze závodů agrárního koncernu Cargill ve Spojených státech eskaloval na konci loňského roku spor se zaměstnanci islámské víry o přestávky na modlení. V jeho důsledku vstoupilo 190 muslimů do stávky s odůvodněním, že se nemůžou modlit tak často a rovněž ve větších skupinách, jak chtějí. Firma je nyní vyhodila.

Ke sporům mezi muslimy a vedením firmy došlo v podniku ve Fort Morganu (Colorado), v němž se denně zpracovává a balí kolem 1800 hovězího tun masa, píše místní list Denver Post. V závodu pracují dva tisíce lidí, z nichž kolem 600 původem ze Somálska.

Hlavně Somálci začali protestovat, že nemůžou kvůli modlení přerušovat práci, kdy chtějí. Rádi by se také modlili ve větších skupinách souvěrců, což jim prý vedení nechce umožnit.

V závodě existuje už od roku 2009 jedna místnost určená k „rozjímání“, kterou můžou společně využívat vyznavači různých konfesí. A to během půlhodinové a další patnáctiminutové přestávky za jednu směnu. Část muslimů by se ale chtěla modlit častěji, v čemž jim firma údajně brání. Jedna modlitba, jež patří k jednomu z pěti pilířů islámu, zabere věřícímu nějakých pět až deset minut.

Kulatý stůl zástupců vedení podniku, odborářů a pracovníků ztroskotal. Před Vánocemi proto vstoupilo do stávky 190 muslimů, ačkoli je firma varovala, že za tři dny neomluvené absence je může vyhodit. To se poté stalo, dostali hromadně padáka.  

Islámská organizace na ochranu lidských práv Council of America-Islamic Relations, k níž se hlásí stovka propuštěných,  je rozhořčena. Její mluvčí Jaylani Hussein pro Denver Post argumentoval, jak důležitá je pro muslimy modlitba. „Zmeškat modlitbu je pro ně horší než ztratit práci.“ Je to, jako kdyby ztratili boží požehnání, dodává.  

Muslim, který nedodržuje modlitby, se dopouští závažného přestupku a ohavného hříchu. Neprotiví se přitom jen bohu, ale také lidské přirozenosti, k níž prý uctívání vyšší bytosti patří.  

Zástupce Cargilu ale vyhazov hájí. Jeho mluvčí Mike Martin mimo jiné vysvětluje, umožňovat hromadnější modlení muslimů nelze už kvůli tomu, že by to narušovalo celý výrobní proces a způsobovalo jeho výpadky. Firmu také sledují federální inspektoři (USDA) a musí garantovat bezpečnost produkovaných potravin.

Jak zmiňuje Denver News, propuštění zaměstnanci měli slušné výdělky – od 18 dolarů za hodinu (asi 440 Kč) výše. Politika podniku stanoví, že na původní místo můžou znovu nastoupit po uplynutí půl roku.  

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články