Bič na živnostníky bude. Kontrolní hlášení vláda neodloží
Za opoždění hlášením hrozí tisícové
Odpor podnikatelů a pravicových poslanců, senátory podaná ústavní stížnost ani přímluvy Hospodářské komory. Vládu nic z toho nepřesvědčilo a v pondělí tak odmítla návrh ODS odložit zavedení kontrolního hlášení o jeden rok. Jedna z největších daňových novinek v novodobé historii tak začne platit už za čtyři týdny. Kritici varují před zvýšenou zátěží podnikatelů i rizikem spojeným s možným únikem vysoce citlivých informací.
Poslanci ODS navrhli odložit účinnost zavedení kontrolního hlášení DPH o rok – na začátek roku 2017. Mezi hlavními důvody uváděli zvýšenou administrativní zátěž podnikatelů, nebezpečí úniku citlivých dat i zatím neexistující elektronickou evidenci tržeb, která měla platit společně s kontrolním hlášením. Vláda ale jejich návrh odmítla.
„Kontrolní hlášení je zbytečné obtěžování poctivých podnikatelů. Stát bude získávat informace, které nepotřebuje. Bude znát každou fakturu, tedy i cenovou politiku firem platících DPH. Fakticky tak končí obchodní tajemství. Ministerstvo financí navíc dobře nekomunikuje s veřejností, velká část plátců DPH o nové povinnosti ani neví nebo na ni není připravena,“ odůvodňoval návrh šéf ODS Petr Fiala.
Nebylo mu to ale nic platné. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) za plánem ministra financí Andreje Babiše (ANO) nadále stojí. Vicepremiér chce pomocí hlášení bojovat s daňovými úniky, opatření by podle něj mělo do rozpočtu ročně přinést několik miliard korun.
Novinka konkrétně znamená, že každý plátce bude muset posílat na finanční úřad přehled o všech svých přijatých i vydaných fakturách. Úřady tak budou mít přístup k údajům o obchodech mezi plátci DPH a budou moci porovnávat data obou stran. Za opoždění s hlášením nebo za neodstranění chyb hrozí tisícové sankce.
Svět orwellovského Velkého bratra
Zdaleka to ale nejsou pouze poslanci ODS, kdo se proti zavádění kontrolního hlášení staví. Proti jsou podnikatelé, kteří si stěžují na malou informovanost, své pochyby ale vyjádřil i Svaz měst a obcí. A jasno má i čtvrtina senátorů, která zákon zavádějící kontrolní hlášení poslala koncem minulého týdne k Ústavnímu soudu. Podle stížnosti, kterou iniciovala Strana Soukromníků, jde jen o další zákon šmírující občany.
„Jde tu o vymýšlení nových a nových zákonů, které šmírují, otravují a obtěžují podnikatele a lidi, kteří chtějí žít svobodně. Jde navíc o zákon, který vidí do citlivých dat,“ varuje senátor a první muž českého hazardu Ivo Valenta. „Ten zákon umožňuje svět orwellovského Velkého bratra. Možná se získaná citlivá data hned nepoužijí, ale jednou se proti někomu mohou hodit a pak se použijí,“ dodává právník Zdeněk Koudelka, který stížnost připravil.
Více čtěte: ‚Šmíruje občany.‘ Babišovo kontrolní hlášení bude řešit Ústavní soud
Společnou slabinou návrhu ODS i senátorské stížnosti bylo, že přišly velmi pozdě. Jen pár týdnů před rozjezdem kontrolních hlášení. Přesto se za odklad minulý týden postavila i Hospodářská komora. Ta upozornila na data, která ukázal její průzkum mezi podnikateli na Vysočině. Jen 18 procent z nich si myslí, že je na novou administrativní povinnost připraveno.
Návrh na odložení kontrolního hlášení teď půjde do sněmovny. Tam ho chce ODS projednat na mimořádné schůzi.