‚Starejte se i o Němce‘. Matka s dětmi žije v kontejneru
NĚMEČTÍ CHUDÍ
Německá média popisují příběh německé matky, která se dvěma malými dětmi ve věku třináct měsíců a dva a půl roku žije už celých devět měsíců v kontejneru ve středisku pro migranty. Bez perspektivy na zlepšení své bědné situace. List Badische Zeitung (a po němž zprávu přebírají další média) kritizuje, že „pro vlastní občany se Spolkové republice peněz nedostává, pro uprchlíky však ano“.
Zatímco pro německou maminku Selinu R. příslušná obec March v Bádensku-Württembersku žádný byt nemá, dvěma Afričankám z uprchlického zařízení, které čekaly rodinu, byty zařídila.
Pětadvacetiletá Selina R. žije v kontejneru číslo pět mezi migranty z Eritreje a Balkánu. Kontejner má plochu 15,3 metrů čtverečních. Matce s chlapečkem a o něco starší dcerkou úřady alespoň slíbily samostatnou toaletu, což ale někteří uprchlíci nerespektují. Umývárny jsou společné.
Že takhle skončí, Selina R. nečekala ani ve zlém snu. Ještě před několika lety byl pro ni svět v pořádku. Získala výuční list a práci. S mužem, se kterým čekala dítě, žili v bytě. Pak ale její partner opustil zaměstnání, přestal platit činži a, jak se později dozvěděla, začal brát drogy.
Městečko March jí šest měsíců pomáhalo finančně s nájmem, ale když dostali výpověď z bytu a když odešla od svého muže, začala si hledat nový domov, žádný sociální byt pro ní nebyl k dispozici. Namísto toho ji úředníci umístili do kontejneru v tamním uprchlickém zařízení.
A nejen to, za kontejner jí účtují 500 eur měsíčně (asi 13,5 tisíce Kč).
Jiné ubytování hledá Selina R. marně, obec jí v tom prý nepomáhá. Jiné rodiny s dětmi v jejím okolí nejsou. „Loni v srpnu tady dvě ženy (uprchlice) přivedly na svět děti, pro ty obec zorganizovala byty,“ konstatuje trpce německá matka.
„Mně naopak řekli, že můžu být ráda, že mám střechu nad hlavou,“ říká Selina R. „O všechno ostatní se musím starat sama. (…) Mým největším přáním je, aby nám dal někdo šanci a našly jsme najaký malý byt.“ Mezitím už je jí úplně jedno kde.
Selinu R. trápí, svěřuje se listu Badische Zeitung, že její malé děti si už na kontejner začínají zvykat jako na svůj domov. To však ona nechce. „Zaslouží si hezčí domov,“ dodává.
Příslušní úředníci v Marchu argumentují, že Selina R. je považována za člověka, jemuž hrozilo bezdomovectví, a tak jí ubytovali v uprchlickém kontejneru. Že obec naopak našla byty pro dvě zmíněné Afričanky a jejich partnery, vysvětluje starosta Joachim Heinrich tím, že jejich bydlení zaplatí zemský úřad. To u Seliny R. není možné.