Křesťanka se napila z muslimské studny. Čeká na popravu

Obvinění z rouhačství

Křesťanka se napila z muslimské studny. Čeká na popravuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Poslední nadějí pro pákistánskou křesťanku, kterou za pití ze studny pro muslimy odsoudili k trestu smrti, je Nejvyšší soud Pakistánu. Pokud její žádosti nevyhoví, stane Asia Bibi první ženou, kterou v zemi pověsí za rouhačství. Za ženu se v Evropském parlamentu přimlouvá i český europoslanec z KDU-ČSL Pavel Svoboda. „Není akceptovatelné pomáhat ze zdrojů EU zemi, jenž nedodržuje fundamentální zásady ochrany lidských práv v odpovídající míře,“ říká.

V červnu 2009 pracovala Asia Bibi na poli ve svojí vesnici s muslimskými ženami. Jedna z nich ji poslala pro vodu do místní studny. Bibi se při nabírání vody zároveň napila, což její sousedky pobouřilo. Studna byla určená pouze muslimům, ženy trvaly na tom, že se Bibi při pití vody dopustila rouhačství. Později ji obvinili také z toho, že v následné potyčce urážela proroka Mohameda.

Co mohlo skončit jako sousedská rozepře, mělo fatální následky. Muslimky po pár dnech zašly za místním duchovním, aby ho o prohřešku křesťanky informovaly. Záležitost skončila u pákistánského soudu, který v listopadu 2010 vynesl rozsudek – blasfémie, trest smrti pověšením.

Cela bez oken

Již tehdy získala Bibi celosvětovou pozornost, o její propuštění žádal i papež Benedikt XVI. Po změně zákonů v zemi volali kritici, podle nichž jsou často zneužívané při sousedských rozepřích, vůči menšinám i při mstě mezi samotnými muslimy.

Matka pěti dětí Asia Bibi tak už několik let vede dlouhý boj s pákistánskými soudy různých instancí. Ty jí naposledy letos v říjnu potvrdily trest smrti, poslední nadějí je nyní Nejvyšší soud Pákistánu.

Celou dobu přitom strávila ve vězení, odkud stačila během let napsat s francouzskou novinářkou Anne-Isabelle Tolleovou svoje paměti. „Moje cela nemá okna, dny a noci jsou pro mě stejné, ale jestli se dnes držím, tak díky všem, kteří se mi snaží pomoct,“ zněl jeden z jejich vzkazů z vězení ve městě Multan v provincii Pandžáb.

Svoboda žádá milost od prezidenta

Do situace se nyní vložil i český europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL, který na čtvrtečním plenárním zasedání parlamentu požadoval okamžité propuštění pro Bibi. Nejrychlejší právní cestou podle něj je milost od prezidenta Pákistánu, o tu mají požádat nejvyšší představitelé unie.

„Dnes se zastáváme Pákistanky Asia Bibi odsouzené na smrt a dalších obětí pákistánského zákona proti rouhání. I když Asia Bibi je křesťanka, většina obětí toho pákistánského zákona jsou překvapivě muslimové. I za jejich svobodu tady dnes bojujeme,“ přednesl Svoboda během řeči.

V případě, že Bibi propuštěna nebude, požaduje Svoboda, aby EU zrevidovala rozvojovou pomoc a obchodní preference poskytované Pákistánu a aby se v zemi jednalo o vytvoření podmínek pro vládu práva a pro výkon nezávislého soudnictví. „Dodržování základních lidských práv je konec konců jednou z podmínek EU pro země, kterým se rozvojové pomoci a obchodních preferencí ze strany EU dostává,“ řekl dále.

Manžel Bibi se s dětmi musí ukrývat a tajit pravou identitu, živí se jako nádeník. Manželku navštěvuje jednou za měsíc, kdy absolvuje pět a půl hodiny dlouhou cestu do vězení v Multanu. V posledním vzkazu, který po něm Bibi poslala, děkuje Paříži, která je připravená poskytnout rodině ochranu.

Čtěte také: Bulharsko obvinilo sedm svých muslimů z podpory islamistů

Masakr u Nairobi. Kdo nebyl muslim, toho v autobusu zabili

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit