Realisté mají prvního poslance. Je to přeběhlík od Okamury

REALISTÉ PETRA ROBEJŠKA

Realisté mají prvního poslance. Je to přeběhlík od OkamuryNOVÉ
Poslanec Martin Lank Foto:

Foto: Facebook/Martin Lank

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Realisté politologa Petra Robejška čeká teprve premiéra, co se týče parlamentních voleb, ale už mají svého prvního poslance. Je jím Martin Lank, který se do Sněmovny dostal za hnutí Úsvit Tomio Okamury. Lank to oznámil ve čtvrtek s tím, že mu vadí plány Úsvitu na spojování s takzvanými vlasteneckými stranami a naopak Realisté mají podle jeho slov blízko k prioritám, se kterými šel do politiky.

„Ve mně už delší dobu sílí přesvědčení, že moje doposud mateřská strana, tedy Úsvit – Národní koalice, se ubírá poněkud jinou cestou, než po které já bych chtěl jít,“ řekl ve čtvrtek Lank na tiskové konferenci. Kritizoval rozhodnutí Úsvitu nekandidovat v podzimních volbách a doporučení, aby se členové zařadili na kandidátky jiných subjektů.

„Pro mě bylo pověstnou poslední kapkou zvažované spojení s dalšími takzvaně vlasteneckými stranami, a to včetně Národní demokracie, jejíž vedení nechvalně proslulo trestním stíháním a otevřeně antisemitskými postoji. Od toho já se osobně rozhodně a jasně distancuji,“ zdůvodnil svůj odchod od Úsvitu.

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš byl v lednu obžalován, za podněcování nenávisti, hanobení národa a popírání a schvalování genocidy mnu hrozí až tři roky vězení. V obžalobě čelí mimo jiné tomu, že vyvracel existenci plynových komor v nacistických koncentračních táborech. Podle obžaloby také tvrdil, že Židé nadsazují počet židovských obětí usmrcených během druhé světové války.

Lank prohlásil, že po vystoupení z Úsvitu se stal členem Realistů. „Realisté mají v základních bodech prakticky identický program, se kterým jsem šel do voleb i já. Pro mě proto představují možnost, jak pokračovat v práci,“ řekl. „Navíc to zcela evidentně není strana jednoho muže, s čímž mám osobně poměrně neblahou zkušenost,“ doplnil. Hnutí Úsvit kandidovalo v roce 2013 do voleb pod vedením Tomia Okamury, s nímž se ale strana rozešla. Okamura teď vede stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Za uskupení kolem politologa Petra Robejška by rád kandidoval do Sněmovny na Vysočině, kde byl zvolen už v současném volebním období. O Lankově přesné pozici na kandidátce musí Realisté ještě rozhodnout. Robejšek ve čtvrtek vyjádřil přesvědčení, že Lank bude pro Realisty posilou. Podle něj jsou si názory Lanka a Realistů blízké a příchod poslance, který se specializoval na bezpečnostní problematiku, bude znamenat pro stranu přínos.

Strana Realisté vznikla loni kolem Robejška, finančně ji podporuje ze soukromých zdrojů i spolumajitel skupiny Penta Marek Dospiva. V programu zveřejněném před měsícem strana klade důraz na národní zájmy, když chce nadřadit českou ústavu mezinárodním smlouvám a chce zcela zakázat nelegální migraci do země. V současnosti se podpora Realistů pohybuje pod pětiprocentní hranicí, kterou je nutné překonat pro vstup do Sněmovny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Pane premiére, odstupte!“ vyzývají Realisté Sobotku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články