Klauni obsadili historickou loď Aurora. Parodovali ruské vojenské manévry

Akce protiválečných aktivistů

Klauni obsadili historickou loď Aurora. Parodovali ruské vojenské manévryNOVÉ
Aktivisté na ruském historickém křižníku Aurora Foto:

FOTO: Twitter / Dave Frenkel

1
Svět
Sdílet:

Protiváleční aktivisté v převleku za klauny „obsadili“ na nábřeží Petrohradu historický křižník Aurora, jehož výstřel podle legendy zahájil před sto lety bolševickou revoluci, a ironickými hesly se dožadovali zvýšení vojenského rozpočtu. Podle médií byla nedělní akce parodií na nynější rusko-běloruské vojenské cvičení Západ 2017, které má navštívit ruský prezident Vladimir Putin.

„Je nespravedlivé, pokud školy, nemocnice a důchodci ještě mají jakési zabezpečení, když by se za tyto peníze dalo udělat vojenské cvičení, a pak zabíjet!“ citoval server Newsru.com z prohlášení aktivistů. Klauni byli vybaveni plakáty s hesly typu „Potřebujeme nepřátele“, „Není důležité, kdo je nepřítel, ale aby válka byla veselá“, či „Kdo nesloužil (v armádě), není klaun“.

Podle webu televize RTVi akci uspořádali občanští aktivisté, feministky a umělci ze skupiny Rodina (Vlast). Vše skončilo tím, že hlídači vyhnali klauny z křižníku. Nikdo nebyl zatčen.

Server dodal, že letošní ruský rozpočet počítá s výdaji ve výši 16 bilionů rublů (asi šest bilionů Kč), z nichž na zdravotnictví je určeno asi 600 miliard (asi 227 miliard Kč), na vzdělávání okolo 500 miliard (asi 189 miliard Kč) a na ozbrojené síly 2,5 bilionu rublů (asi 950 miliard Kč).

Čtěte také: OSN vyčerpala své možnosti, KLDR předám pentagonu, řekla americká velvyslankyně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články