Nová tvář Merkelové: Úplné zahalování obličeje by mělo být zakázané

"NĚMECKÉ PRÁVO MÁ PŘEDNOST"

Nová tvář Merkelové: Úplné zahalování obličeje by mělo být zakázanéAKTUALIZOVÁNO 2
Svět

Echo24

Kancléřka před volbami do spolkového sněmu mění rétoriku. Úplné zahalování obličeje nepatří k Německu a mělo by být zakázané, kde jen to je možné, je naní přesvědčena Angela Merkelová. Německé právo má vždy přednost před rodinným právem nebo šaríou, zdůraznila také v úterý na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU), které předsedá. Mluvila rovněž o uprchlické krizi z loňského léta, která se podle ní už nesmí opakovat.

„Tady v Německu platí zákony naší země a to pro všechny bez výjimky,“ nechala se slyšet Merkelová, která se postupně zřejmě snaží měnit svou uprchlickou politiku. Všichni lidé, kteří již déle žijí ve spolkové republice nebo do ní teprve nedávno přišli, musí respektovat důstojnost ostatních, rovnoprávnost mužů i žen, svobodu náboženství nebo vyjadřování. „Nechceme žádné paralelní společnosti,“ podotkla také.

„V komunikaci mezi lidmi, která u nás hraje tak důležitou roli, ukazujeme obličej. Proto je u nás úplné zahalování nepatřičné. Mělo by být zakázané, kde jen to je právně možné. Nepatří k nám,“ řekla Merkelová za bouřlivého potlesku zhruba tisícovky delegátů v Essenu.

Na sjezdu hovořila Merkelová také o uprchlické situaci z loňského léta. „Situace z pozdního léta 2015 se nemůže, nemá a nesmí opakovat,“ nechala se slyšet německá kancléřka, která během posledních měsíců znatelně změnila svou uprchlickou politiku, aspoň v rétorice. Spolková republika chce podle ní dělat vše pro to, aby zastavila ilegální migraci a dala lidem lepší perspektivu v zemích jejich původu.

Za zásadní v těchto snahách Merkelová považuje některými zpochybňovanou dohodu osmadvacítky s Tureckem, která podle ní každý den zachraňuje životy. Merkelová také poděkovala všem spoluobčanům, kteří se angažovali a angažují v pomoci 890 000 běženců, kteří loni do Německa přišli. Ukázali podle ní Německo z té nejlepší stránky.

Předsedkyně CDU, která by v úterý měla být již podeváté zvolena do čela strany, se vyjádřila také k situaci v Sýrii. Je ostuda, že se stále nepodařilo zajistit humanitární koridory pro syrské město Halab, míní. Rusku a Íránu vyčetla podporu Asadovu brutálnímu režimu.

Merkelová bude kandidovat ve volbách do spolkového sněmu v příštím roce opět coby potenciální kancléřka.

Čtěte také: Konec vstupování Turecku do EU. Merkelová je proti rozhovorům

Většina Němců se bojí, že se kvůli uprchlíkům zvýší vliv islámu