Orbánistán: Maďarský premiér chce silný národní stát. A hlavně moc
ANALÝZA
Se Sovětským svazem to mělo být na věčné časy, nakonec ale přestal existovat samotný Sovětský svaz. Stejně tak nemusí být jednosměrná polistopadová cesta do demokracie a euroatlantického společenství. Upozornil na to maďarský premiér Viktor Orbán, když v létě ve veřejném projevu odmítl liberální demokracii a nabídl odlišnou možnost. Analýzu orbánovského Maďarska si můžete přečíst v nejnovějším Best of vydání Týdeníku Echo.
Premiér přitom popsal cestu, po které jeho národ kráčí už pátým rokem, a přitom zaznamenal relativně velké úspěchy. Teď se mohou Maďaři stát příkladem pro další východoevropské národy, které tíží importovaná demokratická pravidla úplně stejně. (Celý Orbánův projev si můžete exkluzivně česky přečíst na stránkách deníku ECHO24.cz zde.)
Zázrak na Dunaji
Orbán si během letního projevu v rumunském městě Baile Tusnad vyřizoval účty s tradičními demokraciemi. Dosud totiž neskončil konflikt s Evropskou komisí a Norskem, které při posílání dotací do Maďarska kladou pro něj nepřípustné podmínky. Evropané a Norové totiž žádají, aby využití jejich peněz mohli kontrolovat jejich úředníci, plně nezávislí na maďarské vládě. Evropská komise kvůli sporu dokonce zastavila proud dotací. Informoval o tom aspoň internetový deník 444.hu, maďarská vláda to popřela.
Orbán však potvrdil požadavek, podle kterého nesmějí o dotacích rozhodovat Bruselem placení úředníci, nýbrž jeho lidé. Jde přece o peníze, které „nám patří na základě smlouvy“. Maďarsko nemůže ustoupit, protože vliv bruselských úředníků představuje vážnou překážku při nové organizaci státu na národních základech. A to je přece hlavní premiérův úkol.
Jde vlastně o malého středoevropského Putina, který za formálními kulisami demokracie buduje autoritářský režim
Spíše náhodný podnět tak Orbána přiměl, aby konečně veřejně popsal, jak si nový národní stát představuje. Potvrdil tím do značné míry výpady svých kritiků. Ti ho už dlouho obviňovali, že ničí demokratický systém, protože se snaží získat kontrolu nad všemi ústavními institucemi, likviduje sociální stát, občanskou společnost, nezávislé soudy i média. Jde vlastně o malého středoevropského Putina, který za formálními kulisami demokracie buduje autoritářský režim. Všechny řeči o národním státu Maďarů mají pouze zakrýt jeho nezvladatelnou touhu po moci.
Speciální číslo Týdeníku ECHO vychází. Výběr z nejlepších článků roku 2014. http://t.co/IrXrEquBri pic.twitter.com/yORIuH3Sf6
— Echo24.cz (@echo24cz)
18. Prosinec 2014
Pokud je ovšem maďarský premiér tak špatný, pak se letos v dubnu odehrál v Maďarsku zázrak, protože Orbán získal ve druhých parlamentních volbách po sobě dvoutřetinovou ústavní většinu. Je pravdou, že pro jeho stranu Fidész hlasovalo „jen“ 45 procent voličů a že jí k ústavní většině pomohly změny volebního zákona těsně před volbami. Přesto musela mít polovina voličů dobrý důvod, aby mu po čtyřech letech vlády znovu dala svůj hlas.
Maďaři mohou svému silnému politikovi důvěřovat, protože za ním stojí dlouhý příběh, který je zároveň příběhem zavádění a neúspěchů liberálních reforem po pádu komunismu. Liberální plán na změnu společnosti selhal a Orbán byl dost důsledný, aby si z toho vzal poučení a nabídl něco jiného.
Chcete si analýzu přečíst celou? Týdeník ECHO koupíte v trafikách, můžete si ho předplatit, anebo číst v elektronické verzi.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.