Po brexitu se množí útoky na Poláky, desítky případů
Nenávistné útoky
Od červnového referenda o setrvání v Evropské unii ve Velké Británii uběhly už tři měsíce. Ihned po vyhlášení výsledků se ale množí útoky na cizince z různých evropských zemí. Nejčastěji napadanými jsou Poláci a ostatní národy z východní Evropy. Deník The Guardian oslovil ambasády zemí EU a zjistil, že útoků už bylo několik desítek včetně jedné vraždy.
Drtivá většina xenofobních útoků je vedena právě proti občanům ze států východní Evropy. Samotné polské velvyslanectví zaznamenalo přes třicet útoků, z toho osm v posledních třech týdnech. V srpnu v anglickém městě Harlow se stal nejtragičtější útok, během kterého zemřel čtyřicetiletý Polák.
Čtěte také: Hon na Poláky v Británii pokračuje: studenta bodli lahví do krku
Deník kontaktoval velvyslanectví všech 27 členských států EU. Ze všech oslovených odpovědělo 17 konzulátů a 8 z nich uvedlo, že se vyskytl narůst útoků v průběhu 12 týdnů od referenda. K verbálním útokům se oběti dostávají také náhodou. Finská matka byla verbálně napadena poté, co mluvila se svým synem. Muž, který ji slyšel na to ihned zareagoval a doporučil jí „aby se Poláci vrátili domů.“
Oproti tomu velvyslanectví západních států jako Španělsko, Francie nebo Německo nemají zatím nahlášené žádné případy nenávistných útoků či urážek.
Kromě Polska zaznamenalo nejvíc útoků velvyslanectví Litvy. Patří mezi ně napadení ale také střelba na dům v Lurganu v Severním Irsku. Podle litevského náměstka ministerstva zahraničí Mantvydase Bekešiuse jsou napadány také děti ve školách a to jak ze strany spolužáků, tak ze strany učitelů.
Další vážný incident se odehrál v Norwichi, kde neznámí útočníci zapálili obchod, který patřil Rumunům. Nárůst hlásí také severské státy Finsko a Švédsko. „I když se jedná jen o pět incidentů jde o velký nárůst, protože jsme neměli dřív jediný případ,“ řekl mluvčí švédského velvyslanectví.
Ambasády Bulharska a Maďarska uvádějí pouze pár případů. Další podrobnosti země nechtěly zveřejnit.