Kampaň vše změní, sníme o volebním vítězství, zní stále z ČSSD

ČSSD klesají preference

Kampaň vše změní, sníme o volebním vítězství, zní stále z ČSSDNOVÉ 2
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Podle několika volebních průzkumů z posledních dnů to vypadá, že ČSSD je v hluboké agónii. Květnová vládní krize a vnitrostranické boje, které vyvrcholily stažením Jiřího Zimoly z kandidátky a následným odchodem jeho podporovatelů, dovedly stranu k výraznému pádu volebních preferencí. Sociální demokraté však stav za kritický nepovažují. Brod je podle mnoha z nich ještě daleko. Někteří sní o volebním vítězství s 51 procenty.

„Situaci samozřejmě vnímáme a vyhodnocujeme. Není to pro ČSSD dobrá zpráva. Vypovídá to o trendu, který směřuje někam, kam si nepřejeme. Je třeba vyhodnotit, které faktory tomu přispěly. A musíme se pokusit ten trend otočit. Já zastávám názor, že do voleb je sále ještě dost času,“ řekl pro Echo24 předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Stejně tak reagoval i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. „Nechci volební preference podceňovat ani přeceňovat. I minulost ukázala, že preference pět měsíců před volbami jsou jiné, než konečné výsledky,“ komentoval situaci Roman Sklenák. Současný stav podle něj není kritický. 

ČSSD podle něj v Poslanecké sněmovně za celé volební období pomohla k přijetí mnoha důležitých zákonů a ke zvýšení životní úrovně všem sociálním skupinám. „Neměli bychom pod dojmem volebních preferencí měnit naši politiku. Zatímco my jako sociální demokraté jsme se čtyři roky snažili prosazovat věci, tak Andrej Babiš si vše pozitivní osvojoval a mnohdy to vypadalo, že je to on, který se o ty věci zasloužil,“ dodal kriticky Sklenák.

Právě větší důraz na občany a snahu vysvětlit záměry sociálních demokratů jsou nyní podle poslanců nejdůležitějším úkolem. „Musíme zintenzivnit, zrychlit a zefektivnit práci volebního týmu. Musíme začít intenzivně komunikovat levicová a programová témata jako je zvýšení důchodů a bezplatné zdravotnictví. Brod je ještě daleko a nemusíme mít ty kalhoty sundané už teď, ale nemůžeme se tvářit, že je všechno v pohodě,“ řekl pro Echo24 volební manažer ČSSD Jan Birke. Vše podle něj na plno odstartuje 17. června, kdy sociální demokraté spustí volební kampaň, do té doby budou probíhat analýzy klesajících preferencí.

Když zemřít, tak hrdě

Je to právě Jan Birke, za nímž půjde velká část kritiky, pokud se straně nepodaří preference zvýšit. On sám by za úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny považoval 20 procent. Pokud se to nepodaří a ČSSD ho vyzve, je připraven skončit a vrátit se do regionální politiky. „Jsem typ buldoka, který když má zemřít, tak má zemřít hrdě. Není hanba upadnout, ale je hanba nevstát. Nejsem žádný sběratel funkcí a na ničem nelpím, pokud budou mít kolegové pocit, že za to mám zodpovědnost, tak ji samozřejmě přebírám a pustím někoho dalšího a schopnějšího. Kolena se mi určitě neklepou,“ řekl Jan Birke.

To poslanec Václav Votava je mnohem optimističtější. „Ve volbách bych si přál zisk 51 procent,“ řekl s úsměvem na tváři a dodal, že opravdu věří, že strana získá více než aktuálních 10 procent. Problém poklesu preferencí vidí třeba v kauze kolem bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který byl vedením strany vyškrtnut z kandidátky do voleb.

„Určitě to straně nepřidá, protože voliči nemají rádi, když je nějaká řevnivost uvnitř strany. Předsednictvo ale má právo to udělat. Věci kolem pana Zimoly sociální demokracii poškozují a nechtěli jsme, aby to tak bylo i před volbami,“ doplnil Votava k vyškrtnutí nejúspěšnějšího politika sociálních demokratů v krajských volbách 2016. Z kandidátky odešli i další tři členové a navíc se podle Jana Birkeho chystá z pozice hejtmanky Jihočeského kraje odejít i Ivana Stráská, která na jaře nahradila právě Zimolu.

Nejdůležitější volby od roku 1990

Opozice nadcházející volby do Poslanecké sněmovny již několikrát označila za stěžejní a nejdůležitější od roku 1990 a to především ve vztahu k Andreji Babišovi a hnutí ANO, které podle ní představuje ohrožení demokratických principů. Sociální demokraté to vidí podobně.

Čtěte více: Kalousek na sjezdu lidovců: Ve vládě se podílíte na „utahování šroubů“

„Možná se to voličům takto nejeví, ale myslím si, že jsou to jedny z nejdůležitějších voleb. Pokud by politická moc Andreje Babiše byla větší než v současnosti, znamenalo by to, že to, co jsme získali po roce 1989, bychom mohli začít zase ztrácet,“ řekl Roman Sklenák. A připomněl výroky předsedy hnutí ANO o tom, že sněmovna je žvanírna nebo jeho snahu změnit jednací řád, aby byla zmenšena práva opozice. Připomněl i výrok, že Senát je zbytečný a že 200 poslanců je moc a stačila by polovina. 

Podle Hamáčka je to právě hnutí ANO, které sociálním demokratům bere voliče. „Já si myslím, že hnutí ANO postupně vyměňuje své voliče. Tak jak na začátku volebního období se velká část jejich voličů rekrutovala z toho středopravého spektra, tak dnes se hnutí ANO posouvá do středu a do leva a může odsávat voliče ČSSD a KSČM a uvolňuje ty pravicové voliče.

S tím zcela nesouhlasí Jan Birke. Ačkoliv má strana aktuálně o téměř 20 % menší podporu občanů než hnutí ANO, považuje ho za hlavního soupeře do voleb. Je však pro něj stranou spíše pravicovou. „Dříve jsme věděli, kde je vpravo a kde je vlevo. Dnes to nevíme a je to hodně rozbité. Hnutí ANO to dělá přesně tak, jak se mu to hodí. Je to marketingová záležitost, nic jiného. Jsem ale přesvědčen o tom, že hnutí ANO je jednoznačně pravicovou stranou,“ dodal Birke.

Čtěte více: Pravice na vzestupu. Fiala se dotahuje na ČSSD, Kalousek k 10 procentům

Protest: Z jihočeské kandidátky ČSSD odstoupil lídr Mrkva, Florián a Eigner

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články