Němeček obrátil. Prosazuje i zákaz elektronických cigaret
Proti kouření
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) otočil svůj přístup k elektronickým cigaretám. Ještě loni deklaroval, že na ně bude v chystaném protikuřáckém zákonu mírnější než na klasické tabákové výrobky. Nyní už je chce ale zakazovat stejně přísně. Nepřesvědčily ho ani vědecké studie o jejich nižší škodlivosti, ani připomínky resortu průmyslu a obchodu.
„Ony ty cigarety se sice cigarety jmenují, ale cigaretami nejsou, jsou to vlastně inhalátory nikotinu pro ty, kteří to používají, takže tam z toho odpadá obtěžování okolí pasivním kouřením a podobně,“ tvrdil ministr Němeček o elektronických cigaretách ještě loni v květnu.
Když ale letos v lednu odeslal resort zdravotnictví návrh zákona k připomínkám, objevila se tu přísná regulace i vůči elektronickým cigaretám. Plošný zákaz kouření uvnitř veřejných prostor – restaurace, bary a diskotéky nevyjímaje – se má od 1. ledna 2016 vztahovat také na ně. „Normální je nekouřit a v tomto nebude zákon zvýhodňovat jiné formy kouření před jinými, bereme v potaz i doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO),“ tvrdí nyní ministr.
Mládek elektronické cigarety podpořil
V rámci připomínek se za elektronické cigarety postavilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které vede Němečkův kolega z ČSSD Jan Mládek. „Požadujeme zmírnit regulaci prodeje a především používání elektronických cigaret,“ apeloval resort a dodával: „Dle dostupných informací jsou škodlivé následky používání těchto cigaret nesrovnatelně nižší, než je tomu v případě klasických tabákových výrobků, pokud vůbec lze hovořit o významnějších škodlivých následcích.“
Ministerstvo zdravotnictví: „Z pohledu ochrany veřejného zdraví nelze tvrdit, že elektronické cigarety neškodí lidskému zdraví.“
Ministerstvo průmyslu podotklo i to, že pro řadu klasických kuřáků tvoří elektronické cigarety cestu, jak svůj zlozvyk omezit nebo se ho zbavit. A vytklo kolegům ze zdravotnictví, že mají rozpor v důvodové zprávě. „Připouští se zde, mimo jiné, že prozatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů, že emise uvolňované při užívání elektronických cigaret jsou naprosto neškodné. Konstatuje se však zároveň, že zdravotní rizika u takových emisí budou pravděpodobně minimální ve srovnání s tabákovým kouřem,“ všiml si Mládkův resort.
Ministerstvo zdravotnictví ale trvá na svém a připomínce nevyhovělo. „Z pohledu ochrany veřejného zdraví nelze tvrdit, že elektronické cigarety neškodí lidskému zdraví,“ odepsali Němečkovi lidé. A podobně se postavili i k připomínce, se kterou přišlo České sdružení pro značkové výrobky (ČSZV), ve kterém jsou zastoupeni výrobci a dovozci rychloobrátkového zboží.
Světoví vědci: „V současné době neexistuje důkaz ohrožení zdraví osob v okolí výpary e-cigaret.“
„Elektronická cigareta je výrobek, u kterého na rozdíl od konvenčních tabákových výrobků nedochází k hoření a spalování tabáku, neprodukuje tedy žádné kancerogenní ani spalováním tabáku jinak zdraví škodlivé látky, které jsou hlavním důvodem regulace užívání tabákových výrobků z hlediska ochrany před takzvaným pasivním kouřením,“ uvedlo sdružení.
Čtěte také: Britské hospody pokládá zákaz kouření a daň na alkohol
Organizace se ve svém tvrzení opírá mimo jiné o zprávu pro britské ministerstvo zdravotnictví, kterou loni v květnu předložil profesor John Britton. A také o prohlášení stovky vědců z oblasti výzkumu nikotinu a politiky veřejného zdraví, kterým se v loňském roce obrátili na prezidentku WHO Margaret Chan. Z českých kapacit svůj podpis připojila Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku.
„Není vhodné aplikovat legislativu navrženou na ochranu okolí kuřáků před pasivním kouřením také na výrobky produkující výpary. V současné době neexistuje důkaz ohrožení zdraví osob v okolí výpary e-cigaret. Rozhodnutí o tom, zda je používání e-cigaret v určitém prostoru povoleno nebo zakázáno, by mělo být na vlastnících nebo provozovatelích veřejných prostor,“ připomněla ČSZV apel vědců. Bez úspěchu.
Resort argumentuje i psychologickými účinky
„Z pohledu ochrany veřejného zdraví nelze tvrdit, že elektronické cigarety neškodí lidskému zdraví. Rovněž dodáváme, že dalším účelem úpravy je eliminace možných nežádoucích dopadů na osoby v okolí soby užívající elektronické cigarety, které nelze vyloučit; elektronické cigarety mohou mít nežádoucí psychologické účinky na osoby vyskytující se v okolí osoby užívající elektronickou cigaretu,“ oponovalo ministerstvo zdravotnictví, které se zaštítilo také „mezinárodními trendy“.
Novelu protikuřáckého zákona nyní čeká po vypořádání připomínek projednání na vládě. Odtud se dostane do sněmovny, kde se k ní budou moci vyjádřit jednotliví poslanci. A změn teoreticky může doznat ještě v Senátu. Nakonec by ji měl podepsat prezident Miloš Zeman, který je sám silným kuřákem. Zeman na dotaz deníku ECHO24.cz už loni avizoval, že to udělá, pokud mu zákon nezakáže kouřit u něj doma a v hradní pracovně.
S návrhem ministerstva zdravotnictví původně soutěžila stručnější protikuřácká novela, kterou předložilo hnutí ANO. Poslanci ji ale nakonec stáhli a nyní je v legislativním procesu už pouze Němečkův návrh.