Česko vzkazuje Turecku: Zvládněte uprchlíky, nebo...
S čím jede Sobotka na summit
Turecko má jen pár týdnů na splnění dohod o migraci. Když se v půli března tok utečenců nezmírní, bude třeba vytyčit nové hranice. To vyplývá z mandátu pro premiéra Bohuslava Sobotku pro nadcházející summit EU, který schválila vláda.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza řekl, že Česko pro případ, že Turecko své závazky nesplní, slíbilo Bulharsku pomoc podobnou té, kterou už nyní poskytuje Makedonii. V polovině března se bude konat další summit unie.
Čtěte také: Erdogan hrozí: Turecko otevře migrantům brány do Evropy
„Teď je potřeba podpořit Turecko a Řecko, dát jim možnost, aby zregulovaly migraci. Pokud se to nepovede, musíme mít evropský plán B, ale zase na tom plánu B musí spolupracovat celá Evropa, to nemůže zajišťovat jenom V4,“ řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka. Předpokládá, že země visegrádské skupiny budou na Evropské radě postupovat jednotně.
„V tuto chvíli podporujeme dohodu s Tureckem. Na druhou stranu, pokud Turci tu dohodu nezačnou plnit během následujících několika málo týdnů, nemá cenu čekat další měsíce. Buď uvidíme jasný pokles počtu přicházejících v následujících dvou třech týdnech, nebo budeme muset hledat jinou cestu,“ uvedl Prouza. Doplnil, že Turecko dostalo od Česka vše, co chtělo, je proto nutné, aby začalo plnit závazky.
Prouza připomněl, že visegrádské země – tedy ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko – se na pondělním mimořádném summitu za účasti Makedonie a Bulharska shodly, že právě tyto dva státy by měla EU více podpořit při realizaci vlastních opatření k ochraně hranic.
Šestice se shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka dodržovat podmínky členství v Schengenu.
Merkelová: Vytvořit plot a skrýt se za ním není evropská odpověď
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes před poslanci ve Spolkovém sněmu řekla, že považuje za krok k řešení uprchlické krize zajištění turecko-řecké hranice a bude to prosazovat ve čtvrtek a v pátek na summitu Evropské unie. Vytvořit plot na pevnině a skrýt se za ním podle kancléřky není evropská odpověď na situaci.
Podle Merkelové mají všechny evropské země společný cíl snížit počet přicházejících běženců. Kancléřka je přesvědčena, že nejlepším nástrojem k tomu je dohoda mezi EU a Tureckem, která by umožnila lépe bránit pašerákům v dopravě uprchlíků přes Egejské moře a běžence vracet zpět do Turecka.
„Jako Evropská unie se musíme naučit chránit naši námořní hranici, je to těžší než u pozemní hranice. Pokud se to nenaučíme, čekají nás brzy stejné problémy i u italských břehů,“ řekla Merkelová. Podle ní nemůže EU reagovat na uprchlickou krizi tak, že na pevnině vybuduje plot, kterým se oddělí od pobřežních států, a bude říkat, že se jí jejich problémy netýkají.
Kancléřka také zopakovala, že dlouhodobě lze uprchlickou krizi vyřešit jedině v zemích, odkud běženci pocházejí. EU se podle ní musí zasadit o odstranění příčin útěku.