Turecko se zlobí na EU. Dohody o migrantech však chce plnit dál
JEDNÁNÍ MINISTRŮ ZAHRANIČÍ
Na jednání ministrů zahraničí států Evropské unie v Bratislavě panovala široká shoda ohledně potřeby prohloubit vztahy mezi Ankarou a Bruselem, které narušil vývoj po zmařeném puči v Turecku. Dnes to po skončeném neformálním zasedání prohlásil turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik, uvedla agentura Reuters. Çelik, který byl pozván jako představitel země kandidující o členství, nicméně hovořil i o tureckém rozčarování z unijního postoje k situaci po puči.
Ankara obviňuje Brusel, že jen pomalu a polovičatě odsoudil pokus o puč, zatímco EU kritizuje čistky tureckého prezidenta Recepa Erdogana po potlačeném převratu.
„Výsledkem (bratislavského) jednání byla velice široká shoda zaměřit se na pozitivní agendu a na další prohloubení spolupráce Turecka a EU,“ řekl Çelik novinářům.
O nutnosti pokračovat ve spolupráci hovořil i český šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, a to nejen v souvislosti s problémem migrace, ale i v rámci boje s terorismem. „Že jsme na jedné lodi se ozývalo vícekrát, a to především ze strany našeho tureckého hosta,“ řekl Zaorálek v rozhovoru s Českou televizí.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že Německo stojí po zmařeném převratu pevně za Tureckem a že chová nejvyšší respekt k tureckému lidu, který povstal, aby puči zabránil. Upozornil ale, že Ankara nemůže přehlížet kritiku, která se ozývá z EU. Podle Reuters německý diplomat dodal, že turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu se chystá do Štrasburku, aby prověřil možné přizvání EU k chystaným popřevratovým procesům v Turecku.
„Z turecké strany jsme dostali ujištění, že se bude přidržovat uzavřených dohod zejména pokud jde o řízení toku uprchlíků; z naší strany půjde o liberalizaci vízového styku,“ řekla diplomatka Federica Mogheriniová. Neuvedla ovšem, zda EU zruší Turkům víza do konce letošního roku.
Mogheriniová se rovněž vyslovila pro posílení dialogu mezi EU a Tureckem, které plánuje navštívit již příští týden spolu s komisařem pro evropskou sousedskou politiku a rozšíření Johannesem Hahnem. „V první řadě musíme hovořit méně o sobě a více společně. Musíme pochopit emoce, které zavládly v tureckém i evropském mínění po (potlačeném) převratu,“ řekla.