1

Policie zablokovala desítky zrestituovaných pozemků

, NOVÉ

Témata: , ,

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zablokovali desítky pražských restituovaných pozemků kvůli podezření z možných machinací při jejich prodeji. Na svém webu o tom informuje Cetrum nezávislé investigace (CNI). Podle něj jsou do případu zapojeni lobbisté Ivo Rittig, Roman Janoušek a vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička.

„Obecně se soudí, že tito lidé disponují volnými, a pravděpodobně nezákonně nabytými prostředky v řádech miliard korun a investice do nemovitostí je ideálním nástrojem, jak tyto prostředky legalizovat, resp. investovat,“ uvedl ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Policie prý roli Rittiga, Janouška a Hrdličky v kauze prověřuje.

Hrdlička s Janouškem údajně podle CNI poskytli svým prostředníkům peníze na nákup některých restituovaných pozemků, Rittig prý využil svých kontaktů na vedení Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Restituenti, kterým právě SPÚ vyšel vstříc, pak nově získané pozemky okamžitě pod cenou prodali firmám s nejasnými majiteli.

Detektivové pozemky zablokovali, protože je považují za výnos z trestné činnosti. Podle dokumentu, který zveřejnilo Vrchní státní zastupitelství, úředníci Pozemkového fondu, který předcházel SPÚ, „úmyslně vydávali zmanipulovaná rozhodnutí o uznání restitučních nároků“. Policie se podle CNI zabývá i možností, že se část pozemků dostala k lidem z okolí bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka.

Čtěte také: Rittig čelí nové obžalobě. Sám se jí vysmívá

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.