3 SOUBOJ O GIBRALTAR

Pokud nastane Brexit, Španělsko se přihlásí o Gibraltar

, NOVÉ

Témata: ,

Španělsko bude usilovat o Gibraltar, řekl v pátek pro španělský rozhlas ministr zahraničí José García-Margallo. Hrozící Brexit opět otevřel otázku o britském zámořském území. Gibraltarská vláda chce za setrvání Británie v EU bojovat, informoval o tom španělský The Local.

Spolu s možným odchodem Velké Británie z eurozóny vyvstává otázka, co bude s Gibraltarem, malým britským zámořským územím na jihu pyrenejského poloostrova. Současný španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo se v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas vyjádřil, že pokud Británie opustí Evropskou unii, hned druhý den se otevře debata o Gibraltaru.

Španělsko si od možnosti získat průplav na jedné z nejfrekventovanějších námořních cest světa slibuje zesílení a zlepšení vztahů se Spojenými státy. „Je pravda že toto nám dává jedinečnou příležitost stát se ještě důležitějším partnerem Spojených států než jsme dnes,“ dodává Margallo.

„Toto je přesně druh postoje, který jsme od Margalla očekávali, bezpochyby to podporuje mnoho jeho dřívějších vyjádření,“ kritizuje vyjádření španělského ministra gibraltarský premiér Fabian Picardo, který se vyjádřil, že jeho vláda pevně podporuje setrvání Británie v EU a že přístup k jednotnému trhu a volnému pohybu byl pro Gibraltar životně důležitý.

„Bojovali jsme za to, aby obyvatelé Gibraltaru mohli volit v referendu o Brexitu, můžeme tedy toho rozhodnutí také ovlivnit,“ řekl Fabian Picardo.

Španělsko muselo Gibraltar Velké Británii postoupit v roce 1713 po válce o španělské dědictví. Gibraltar je dnes jedním ze 14 britských zámořských území, které nejsou součástí Spojeného království, ale spadají pod jeho suverenitu. Další taková území jsou například Falklandy, Bermudy či Kajmanské ostrovy.

V roce 2002 se konalo zatím poslední referendum o svrchovanosti území a jeho připojení ke Španělsku. Více jak 98% obyvatel se vyjádřilo proti připojení ke Španělskému království.

Čtěte více: Brexit má silného zastánce. Pro odchod z EU je populární starosta Londýna

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.