Vědci proti zákonům přírody. Šlechtěním vrací k životu vyhynulou zebru

Vědci proti zákonům přírody. Šlechtěním vrací k životu vyhynulou zebruNOVÉ
Rua kvaga na jihu Afriky. Foto: FOTO: Print Screen / CNN
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci bojují proti zákonům přírody a snaží se k životu přivést zebru kvagu, druh zebry, který vyhynul již na konci 19. století. Podobně jako zebra stepní nebo zebra horská byla zebra kvaga zbarvena černobílými pruhy. Ty se ale nacházely pouze na její hlavě a krku, trup měla hnědý a nohy téměř bílé. Na pláních v jižní Africe se nyní díky genetickému šlechtění pohybují zebry, který vypadají téměř jako jejich dávný předek, píše CNN.

Stád zebry kvagy se kdysi v jižní Africe vyskytovaly stovky, ovšem Evropané je obrovskou rychlostí pozabíjeli. Poslední živá kvaga proto byla spatřena v 80. letech 19. století.

Před třiceti lety však vědci z Kapského města zahájili unikátní výzkum s cílem přivést kvagy zpět k životu. Svůj výzkum založili na hypotéze, že se v genech současných zeber prohánějících se na jihu Afriky vyskytují geny jejího poddruhu, zebry kvagy.

,,Klíč byl ukryt v genetice zvířat,“ vysvětluje profesor Eric Harvey, vedoucí ,,Projektu kvaga“, z univerzity v Kapském městě. Tato domněnka se potvrdila zkoumáním dosud existujících zbytků kůže vyhynulé zebry kvag.

Následně se vědci zaměřili na oblast nedaleko Kapského města, kde zebry kvag kdysi žily. Odtud vybrali 19 jedinců zebry stepní, které zařadili do svého výzkumu a zahájili jejich řízené rozmnožování a šlechtění.

,,U čtvrté a páté generace zvířat pozorujeme znatelné snížení počtu pruhů a současně zintenzivňování hnědé barvy na trupu. To nám dokazuje, že naše původní hypotéza byla správná,“ raduje se Harvey.

Ruku v ruce s úspěchem projektu se ale objevují i jeho kritici. Ti tvrdí, že se jedná o zásah do přírody a že by si vědci měli uvědomit, že nově vyšlechtěná zvířata nebudou geneticky identická s jejich předky.

To ale nevyvrací ani sami autoři projektu, proto nově vyšlechtěné zebry pojmenovali ,,rau kvaga“. Autoři projektu navíc doplňují, že pouze šest jedinců jejich stohlavého stáda mohou zařadit do poddruhu ,,rau kvaga“ a dodávají, že až jich bude padesát, vytvoří z nich jedno izolované stádo.

Čtěte také: Evropa přešlapuje na geneticky modifikovaném rozcestí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články