NASA zveřejnila nový snímek místa, kde vznikají hvězdy
Unikátní snímek
Fotografie, při níž vám spadne čelist. Tak označila NASA snímek 'Pilířů stvoření' – sloupovitých útvarů z plynů a prachu v Orlí mlhovině – z roku 1995. Krátce před 25. výročím od prvního zveřejnění fotky NASA publikovala novou fotografii. Je pořízena prostřednictvím Hubblova vesmírného teleskopu.
Sloupy obklopené zářícími právě vzniklými hvězdami tvoří směs vodíku, hvězdného prachu a prosvětluje je ultrafialové záření. Jsou vzdálené přibližně sedm tisíc světelných let od planety Země. Pohled na ně okouzluje i samotné astronauty.
„Jsem ohromen tím, jak se ty struktury proměňují. Vypařují se doslova před očima. Ten přízračně modravý opar okolo pevných okrajů sloupů je rozžhavený materiál, který se vypařuje dál do vesmíru,“ komentoval nový snímek Paul Scowen z Arizonské státní univerzity v Tempe. Scowen společně s kolegou Jeffem Hesterem vedli první pozorování Orlí mlhoviny Hubblovým teleskopem.
„Zachytili jsme ty pilíře ve velmi jedinečném krátkém okamžiku jejich evoluce. Představují velmi dynamický proces,“ doplnil astronom.
New @NASA_Hubble pic reveals never-before-seen details of the “Pillars of Creation.” http://t.co/b0SitpMhZC #aas225 pic.twitter.com/aHlxCEa9Ni
— NASA (@NASA)
5. Leden 2015
Scowen vysvětlil, že proměna tvaru sloupů je způsobena ionizací plynu, který je tvoří a také zahříváním od větších hvězd v jejich okolí. „Také podléhají erozi vlivem silného větru kolem hvězd a přívaly nabitých částic, které doslova tryskají z vrcholků sloupů,“ popsal vesmírný koloběh Scowen.
Čtěte také: NASA objevila největší černou díru
Nové snímky jsou pořízeny v HD kvalitě a nabízí tak mnohem ostřejší obraz, než ty původní. Obrázek z roku 1995 se stal tak populární, že se objevil i na tričkách, polštářích nebo na poštovních známkách. V horním pravém rohu dvacet let staré fotky část chybí – to je způsobeno tím, že jeden ze čtyř objektivů zabíral výjev z větší blízkosti. Při konečné úpravě snímku se tento rozdíl projeví chybějícím obrazem.