Turecko propustilo dalších 10 000 zaměstnanců a uzavřelo média
VŠICHNI SPOJENI S GÜLENEM
Dalších více než 10.000 státních zaměstnanců přišlo v Turecku o práci kvůli podezření z udržování kontaktů s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého prezident Recep Tayyip Erdogan viní z osnování červencového pokusu o státní převrat. Turecká vláda také ze stejného důvodu zakázala činnost patnácti médiím. Informovala o tom agentura Reuters.
Duchovní Fethullah Gülen žije v USA a Ankara zatím neúspěšně Spojené státy žádá o jeho vydání. Od neúspěšného pokusu o státní převrat se v Turecku provádějí rozsáhlé personální čistky ve všech sektorech.
Mezi nově uzavřenými médii byla především taková, jež informovala o dění na východě země, kde Erdoganův režim potlačuje projevy kurdského nacionalismu. Celkový počet mediálních organizací uzavřených od vyhlášení výjimečného stavu v červenci se tak zvýšil na téměř 160. Výjimečný stav, který měl původně trvat tři měsíce, byl navíc prodloužen až do poloviny ledna.
Čtěte také: Další čistky. Erdogan hodlá výjimečný stav prodloužit na rok
„Co vláda a Erdogan právě teď dělají je přímý zátah proti právnímu státu a demokracii,“ řekl Sezgin Tanrikulu, poslanec hlavní opoziční Republikánské lidové strany (CHP).
Vláda dosud kvůli převratu propustila na 100.000 lidí, mezi nimiž jsou policisté, soudci i učitelé. Zatčeno bylo na 37.000 lidí a prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu připomněl, že se vláda chystá parlamentu předložit návrh o obnově trestu smrti. Erdogan nepochybuje, že návrh projde.
Turecko je za čistky kritizováno a Evropská unie pohrozila, že zavedení trestu smrti bude znamenat konec jednání o vstupu Turecka do unie.