Čistíme Václavák, chlubila se policie. Skutečnost? Všude drogy a prostitutky

Reportáž z nočního Václaváku

Čistíme Václavák, chlubila se policie. Skutečnost? Všude drogy a prostitutkyNOVÉ 15
Domov
Sdílet:

Je krátce po deváté hodině večerní a Václavské náměstí se pomalu halí do tmy. Na zahrádkách hospod a barů posedávají turisté, kteří v příjemné letní atmosféře usrkávají své drinky za ceny, na něž opodál sedící chlapci hlídající stavbu vydělávají celý den. Pod ocasem se schází mladí lidé a vášnivě debatují, kam vyrazí za zábavou. Noční kolorit jednoho z turisticky nejnavštěvovanějších míst v Praze dokreslují kapsáři, bezdomovci povalující se před luxusními obchody, černošští dealeři drog, skupinky na lehko oděných dívek i dam v letech a tzv. naháněči, kteří zvou kolemjdoucí do na první pohled skrytých strip klubů. Takový je Václavák, jak ho zná každý Čech.

Právě s pouliční kriminalitou na Václavském náměstí spojenou s drogami, prostitucí a kapesními krádežemi se rozhodla podle vlastních slov „zatočit“ Policie ČR. Její tiskový mluvčí Tomáš Hulan oznámil, že kriminalisté vyrazili do pomyslného, ale hlavně systematického boje a že se jim v prvním prázdninovém měsíci podařilo v rámci sedmi speciálních akcí odhalit desítky deliktů od nabízení reklamních letáků až po distribuci drog. Tyto úspěšné akce podle policie vedly k tomu, že se pachatelé na Václavské náměstí už nevrací. Reportérky serveru Echo24.cz se na Václavák vydaly, aby zjistily, zda se situace po policejních zátazích zlepšila. Jaké dojmy v nich zdejší noční život zanechal?

Zhruba každých třicet minut projede po Václaváku auto městské policie nebo Policie ČR. Na dění v horní části náměstí dohlíží i dvojice městských strážníků. Jen několik desítek metrů od nich se přitom scházejí drogoví dealeři, povalují bezdomovci a postávají prostitutky. Zásahy proti nim ale spadají do kompetence státní policie, městští pochůzkáři řeší pouze krádeže, pití alkoholu na veřejnosti, rušení nočního klidu nebo odhazování odpadků. „Za službu rozdáme asi deset pokut,“ říkají pro Echo24.cz. Jednu hned vypsali mladé Češce, která na zem odhodila cigaretový nedopalek. Zdá se, že to je pro ně jednodušší, než kdyby si podobným způsobem vyšlápli i na hlučnou skupinu zahraničních turistů, kteří sedí nedaleko a odhazují jeden vajgl za druhým.

To Policie ČR provádí na Václaváku své vlastní speciální akce, do kterých je vždy zapojeno nejméně deset kriminalistů. Hulan je přesvědčený, že ty mají smysl a že úsilí vymýtit z Václavského náměstí kriminální činnost není boj s větrnými mlýny. „Za tím, co jsem do zprávy napsal, si stojím. Nárazové akce zde bez bližšího upřesnění probíhají již od července a mají pozitivní dopad na snížení kriminality,“ řekl Hulan pro Echo24.cz.

Mohutný vyhazovač jednoho z místních podniků je ale vidí jen jako nárazové akce bez trvalého charakteru. „Letáčkáři na pár týdnů svlíknou ty svoje kostýmy, ale pak se zase všechno vrátí do normálu,“ komentuje to kriticky a říká, že se podobné akce objevují většinou před volbami. „Změnilo by se to tu, jen když by tady nebyly ty kasína a strip kluby,“ podotýká.

„Policie má Václavák zmonitorovaný kamerami. Kolikrát, když se tu něco semele, přijedou za pár minut,“ tvrdí jeden z vyhazovačů.

S tím souhlasí i zaměstnanec kavárenského řetězce Starbucks. „Právě kvůli takovým podnikům přitahuje Václavák nejrůznější existence. Vždycky, když jdu po práci domů, mám radši v ruce karabinu, abych se mohl případně bránit,“ popisuje mladík svoje bezpečnostní opatření a vypočítává, že jen cestou napříč náměstím se denně setká s několika nabídkami sexu, drog nebo pozváním do strip klubu.

Konkrétně dealeři a „letáčkáři“ představují podle Hulana velký problém a policie o něm ví. „Dealeři znají policisty z drogového oddělení již téměř jménem. Okamžitě, jak se policista na náměstí objeví, dají si to vědět a mají tak náskok. Dealeři také velmi dobře ví, jaké množství drog u sebe mohou mít, aby to nebyl trestný čin. Jediné řešení je dát jim blokovou pokutu za přestupek nebo je chytit opakovaně,“ dodává pro Echo24.cz. Ještě komplikovanější je podle něj provést zásah v nějakém z místních podniků, kam si dealeři pro drogy chodí nebo kde je prodávají. „Je to dlouhodobá práce a odhalení činnosti, která vede k uzavření podniku, trvá týdny až měsíce,“ uzavírá Hulan.

Až tisíc zákazníků za noc

Velké popularitě se na Václavském náměstí těší i noční podniky a striptýzové kluby. Například klub Goldfingers denně navštíví stovky lidí. „V pracovní dny k nám přijde dvě stě až tři sta lidí, o víkendu jich je zhruba tisíc, z velké části muži,“ potvrzuje muž černé pleti, který je paradoxně oblečený do české olympijské kolekce z Ria a vybízí kolemjdoucí k návštěvě podniku. Sexuální služby jiné povahy nabízí také trojice žen postávající opodál. Jak nám ale potvrzují mladí brigádníci, kteří přes noc hlídají dům v rekonstrukci, policisté proti prostitutkám nijak nezakročují.

Práci policie na náměstí kritizuje i další významná skupina – taxikáři. „Místo toho, aby si vyšlápli na prostitutky a dealery, buzerují nás kvůli tomu, že stojíme na místech vyhrazených pro zásobování. Kolikrát ani nemůžeme vyzvednout zákazníka a už nás jdou pokutovat,“ popisuje jeden z nich.

Skupinka sdílných taxikářů se také shoduje na tom, že mnohdy jsou zákroky policistů až přehnané a hlavně neúměrné. „Třeba minulý víkend tu nějací cizinci slavili rozlučku se svobodou. Ten, který byl asi ženich, si nesl velkou nafukovací pannu. Okamžitě k němu přiběhli policajti a pannu mu sebrali. Proč ale?“ poukazuje na paradoxní jednání policistů jeden z nich. 

Další z taxikářů, který v centru Prahy jezdí už dvacet let, podotýká, že se prostituce z Václaváku stahuje do „soukromých saun“ nebo do jiných částí Prahy, nejčastěji do Dlouhé ulice nebo na Karlovo náměstí. To potvrzuje i mluvčí Policie ČR Hulan, který současně však kritiku z úst taxikářů razantně odmítá. Jsou to podle něj právě taxikáři, kteří zákony velmi často sami porušují. „Neustále nemají v pořádku to, co je nastaveno zákonem. Ať už jde o ceny, taxametry či hasičáky,“ tvrdí Hulan.

Čtěte také: Jak jsem se naučil mít rád Václavák

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články