Zeman se zasekl? Občanům říká stále stejný bonmot. Již léta

Zemanovy mýtinky s občany na náměstích

Zeman se zasekl? Občanům říká stále stejný bonmot. Již létaNOVÉ
Miloš Zeman v Nové Pace - 17. února 2017 Foto:

FOTO: Printscreen Facebook / OVTV

3
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Miloš Zeman se rád chlubí tím, že jedním z jeho cílů v prezidentské funkci je navštívit všechna města v Česku nad pět tisíc obyvatel. A to se mu začátkem roku 2017 skutečně povedlo. Už se však nechlubí tím, že během půlhodiny trvajících „debat“ s občany na náměstích v jednotlivých krajích opakuje stále to samé, dostává ty samé otázky a hlavně užívá ty samé bonmoty, k nimž si nejčastěji vypůjčuje údajný citát Jiřího Paroubka z roku 2007 o sakách z Anglie, kalhotách z Francie a botách z Itálie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Jsou politici, kteří s úsměvem vám říkají „obyčejní lidé“, a já si myslím, že tohle je projev papalášství. Nikdo z nás není obyčejný, že každý z nás je svým způsobem neobyčejný a že něco za ním je. Někdo zplodil dítě, někdo zasadil strom, někdo postavil dům. Ale jeden člověk byl opravdu neobyčejný a já skončím jeho citátem, aniž bych ho jmenoval, protože si myslím, že právě toto je ilustrace palalášství, kterého by se politici neměli dopouštět,“ řekl Miloš Zemana na úvod 17. února 2017 v Nové Pace a pokračoval přednesem údajného citátu bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka z roku 2007.

„Saka šiju v Anglii, kalhoty šiju ve Francii, boty mám z Itálie, kdo z vás to má. Konec citátu. Moje boty, saka i kalhoty jsou produkty z České republiky,“ ukončil svůj úvod Miloš Zeman s tím, že si lidí váží, zatímco politik,  který řekne něco takového, nikoliv. Poté následoval potlesk přítomných.

30 minut Zemanovy slávy

Debata prezidenta Miloše Zemana pravidelně trvá kolem 30 minut a pokaždé ji přenáší internetová televize Jiřího Ovčáčka OVTV. Začíná prezidentovým uvítáním občanů, kde vypíchne nějakou statistickou jednotlivost z dění města. Ať už jde o počet obyvatel, zaměstnanost, podnik, který dává práci místním obyvatelům, historickou budovu města atd., mnohé si tím získá. Následuje jeho bonmot, smích a otázky občanů.

Ty jsou však často velmi podobné, až se může zdát, že někteří obyvatelé dostanou položení takové otázky za úkol. Z pravidla nikdy nechybí otázka na prezidentův názor na imigraci nebo inkluzi.

Pokud se osmdesátiletá babička ptá, zda bude Zeman rozlišovat válečné a ekonomické imigranty s tím, že se jí to nelíbí, působí to přinejmenším úsměvně. Pravidlem dále bývají otázky na objektivitu zpravodajství České televize, islámský stát či vojenskou službu nebo neschopnost Evropské unie.

Své vlastní místo v těchto debatách má však právě i Zemanův bonmot o tom, že nikdo z přítomných není obyčejný. Je založen na údajném výroku Jiřího Paroubka o sakách šitých v Anglii, kalhotách ve Francii a botách z Itálie a Miloš Zeman jím veřejnost obohacuje již několik let. To však lidé na náměstích zřejmě netuší.

Za zmínku stojí, že však ani Jiří Paroubek v roce 2007 zřejmě takováto slova přesně neřekl. Jeho slova tehdy sestříhala Česká televize do pořadu 168 hodin, kde se však o žádných zemích nehovoří. Paroubek tehdy vysvětloval své porozvodové finance a hovořil pouze o šatech, kalhotách a botách, o zemích se nezmínil.

Zde uvádíme jen některá místa v průběhu posledních tří let, kde Miloš Zeman tento bonmot v různých obměnách použil:
Jičín, 16. dubna 2014 –
„Prezident by měl naslouchat. A naslouchat komu? Papalášům, kteří říkají, že šijí sako ve Francii, kalhoty v Anglii a boty mají z Itálie? K čemu by takové naslouchání bylo? Nebo mafiánům, kteří přemýšlejí, jak okrást občany poctivě platící daně? To by nemělo moc velkou cenu.“
Třinec, 23. září 2015 – „Měli jsme tady politika, který s oblibou používal výraz obyčejní občané. Já nikdy tohoto výrazu nepoužil, protože si myslím, že všichni jsme neobyčejní. Někdo z nás zasadil strom, někdo zplodil dítě, což je v případě nás mužů velice příjemná aktivita, v případě žen je to velmi náročné, nu a někdo postavil dům. Za každým z nás v životě zůstala nějaká užitečná stopa. A proto jste všichni neobyčejní. A když Vám nějaký papaláš říká, vy obyčejní občané, tak si o sobě myslí něco, na co nemá právo. Ostatně tentýž politik kdysi říkal, „sako šiju v Anglii, kalhoty šiju ve Francii, boty mám z Itálie, kdo z Vás to má“. Ale politik už není politikem, už je to soukromník a o mrtvých, myslím tím politicky mrtvých, jenom dobře.“
Kynšperk nad Ohří, 8. březen 2016 – „A nejhorší chybou každého politika je, že když je mu přiděleno nějaké sídlo, ať je to ministerstvo, parlament, Hrad nebo Lánský zámek, tak se do toho sídla uzavře, nikam nejezdí, občas podepíše nějaké listiny, stýká se maximálně s deseti, dvaceti nejbližšími spolupracovníky a za čas úplně zblbne. A aby se tak nestalo v mém případě, tak se snažím být co nejčastěji mezi lidmi. A já nikdy neříkám mezi obyčejnými občany. To je papalášský despekt. „Šiju saka v Anglii, šiju kalhoty ve Francii, boty mám z Itálie, kdo z vás to má“, vy obyčejní občané. Určitě ne. Možná, že si pamatujete, kdo tuhle větu řekl.“
Poslanecká sněmovna 11. března 2016 – „Naprosto nesnáším výraz obyčejní občané nebo obyčejní lidé. Protože ten, kdo tohle říká, dává najevo papalášský despekt vůči svým posluchačům. Až to vyvrcholí do známého výroku „šiju saka v Anglii, šiju kalhoty ve Francii, boty mám z Itálie, kdo z vás to má“. Všichni jsme neobyčejní. Všichni za sebou máme, alespoň dospělí, nějaké vykonané dílo. U někoho je to zasazený strom, u jiného postavený dům nebo zplozené dítě. Nikdo není obyčejný. Všichni jsme neobyčejní, a právě proto by politici měli používat výraz normální občané, a nikoli obyčejní občané. To je ovšem jenom jedna forma odcizení mezi politiky a ostatními občany, kterou si zaviňujeme sami.“

Čtěte více: Zeman bude mít na výpravy do hor Škodu Kodiaq

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články