Donutil jako zrádce národa? Herec chce podat žalobu

"MULTIKULTI" POHÁDKA JAKO PROPAGANDA MIGRACE?

Donutil jako zrádce národa? Herec chce podat žalobuNOVÉ
Miroslav Donutil Foto: FOTO: Repro ČT
2
Domov
Sdílet:

Herec Miroslav Donutil chce zažalovat člověka, který vytvořil jeho falešný profil na Facebooku. Na Donutilově falešném profilu totiž stojí prohlášení, které řada uživatelů sociálních sítí považovala za pravdivé a které označuje například facebookové protiislámské uskupení Naštvané matky za „hnutí hysterických slepic“. Vše souvisí s multikulturní pohádkou Pravdivý příběh o Sněhurce, kterou Donutil kdysi namluvil a kterou kritici označují za propagandu migrace.

Komentáře na sociálních sítích dokonce označují Donutila kvůli pohádce nejen za zrádce národa, zaprodance a kolaboranta, ale užívají také řadu vulgárních výrazů. Negativní komentáře se objevily také na islamofobních webech nebo na ruském propagandistickém serveru Aeronet.cz nebo serveru Eurozprávy.cz.

Pohádka Pravdivý příběh o Sněhurce, kterou Česká televize (ČT) odvysílala na konci listopadu, totiž vypráví o dívce, která měla jedinou vadu a to bílou pleť, kvůli které nemohla vycházet na slunce, seznámila se s černochem, vzala si ho a měli spolu děti, které „nebyly ani bílé, ani černé, měly barvy, jako když nalijete do černí kávy mléko, byly světle hnědé“.

„Ta pohádka je desítky let stará a spočívá v tom, že převrací naruby původní motivy, vůbec to není reakce na současné dění,“ uvedl Donutil pro server ECHO24.cz. Herec velké množství reakcí na internetu a sociálních sítích, které označují pohádku za propagaci multikulturalismu a migrace, považuje za absurdní. Pohádku její autor Alois Mikulka napsal už před mnoha lety, tiskem vyšla v knize Pohádkový lunapark v roce 2013.

Zároveň se Donutil vymezil vůči profilu na Facebooku, na němž se objevila údajná hercova reakce na vlnu kritiky. „Není to můj profil a zvažuji žalobu. Považuji to za drzost největšího kalibru,“ řekl Donutil pro ECHO24.cz. Facebooková stránka, jejíž autor píše v ich formě, má ve svém popisu informaci, že se nejedná o profil oblíbeného českého herce, nicméně řada uživatelů sociální sítě i některá média považují profil za skutečný. Údajné hercovo vyjádření, které se na něm objevilo, vyvolalo další ostrou vlnu negativních reakcí proti českému herci.

Dobrý den,poslední dobou se facebookem šíří tato pohádka…

Zveřejnil(a) Miroslav Donutil dne 11. leden 2016

Kritika je mířena také proti ČT, kterou obviňují z propagace migrace.„V tomto kontextu je nutné poznamenat, že příběhy pro cyklus Pohádek pana Donutila vybírali tvůrci pořadu na začátku loňského roku. Pravdivý příběh o Sněhurce je jednou z oblíbených pohádek renomovaného českého autora a výtvarníka Aloise Mikulky a byla publikována v jeho knize Pohádkový lunapark už před třemi lety, nicméně její původ je ještě starší. Žádné spojení se současnou společenskou situací zde tak ani nemůže existovat,“ uvedla pro ECHO24 mluvčí ČT Alžběta Plívová, podle níž zaznamenala ČT jen dílčí reakce na cyklus dětských pohádek na Déčku, které rozhodně není možné označit za vlnu kritiky, protože jen část s nich byla negativní.

Stížnosti zaznamenala také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). „K dnešnímu dni přišlo pět stížností na tento pořad. Tyto budou předloženy Radě k projednání,“ uvedl Petr Bartoš, vedoucí Úřadu RRTV, podle nějž se bude rada podněty zabývat 19. ledna. Celou pohádku je možné vidět zde, stanice ČT:D ji vysílala 25. listopadu 2015.

Není tomu přitom ani půl roku, co se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zabývala v souvislosti s Českou televizí obdobným problémem. Na základě stížností prošetřovala díl pořadu Planeta Ýo o uprchlících, který představoval podle kritiků prouprchlickou propagandu. V tomto případě ale radní rozhodli, že ČT nepochybila.

Čtěte také: Primitivní propaganda? ČT kritizují za dětský pořad o uprchlících

Ke kritice se přidaly některé veřejně známé osobnosti, například místopředseda Bloku proti Islámu sociolog Petr Hampl, který pohádku přirovnal k satirickému pořadu, který za okupace natočil Vlasta Burian a v němž se vysmíval Janu Masarykovi.

„Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl Miroslava Donutila číst multikulturní pohádku o Sněhurce a černochovi od Aloise Mikulky. Mikulka je – dle mého skromného názoru – nejgeniálnějším pohádkářem v téhle zemi. Ale nevěřil bych, že tahle patlanina je od něj,“ napsal na svém Facebooku Hampl.

Vlasta Burian za okupace natočil satirický pořad, kde se vysmíval Janu Masarykovi. Prý to byl jeho nejhorší výkon za…

Zveřejnil(a) Petr Hampl dne 10. leden 2016
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články