Babiš mluvením ohrozil odkoupení vepřína, stěžuje si Dienstbier

Koncentrační tábor v Letech

Babiš mluvením ohrozil odkoupení vepřína, stěžuje si DienstbierNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Ministr Jiří Dienstbier nařkl vicepremiéra Andreje Babiše, že svou překotnou aktivitou v posledních dnech ohrozil jednání o odkupu vepřína v Letech a porušil při tom zákon o ochraně utajovaných informací.

Vicepremiér Babiš minulý čtvrtek během návštěvy severočeského Varnsdorfu vyzdvihl dobu, kdy všichni Romové pracovali a ti, co nepracovali, byli přesunuti do pracovních táborů, třeba do Letů. „Šup a byli tam.“ Andrej Babiš se sice záhy odvolával na to, že jeho slova byla vytržena z kontextu, kritice se však již nevyhnul. Babiš se poté začal v odkupu vepřína angažovat a prohlásil, že se domluvil s ministrem kultury Danielem Hermanem, že „on vyřeší ten vepřín a já na to dám peníze“.

Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier však serveru Echo24.cz uvedl, že Babiš tímto svým postupem ohrozil jednání o odkupu vepřína. „O tuto věc se intenzivně zajímám od okamžiku, kdy jsem přišel do úřadu ministra,“ řekl Dienstbier a doplnil, že jeho úřad připravil materiál, který navazuje na Strategii romské integrace na roky 2015 až 2020. „Strategie zahrnovala právě i opatření týkající se ukončení provozovny vepřína v Letech. Tento materiál byl ve stupni utajení, což Babiš nerespektoval, čímž porušil zákon o ochraně utajovaných informací,“ prohlásil ministr a zdůraznil, že Babiš mohl svým postupem ohrozit další jednání s majiteli vepřína.

„Postup pana Babiše mě rozhodně nenaplnil nadšením. O celou záležitost se dosud nezajímal, neřešil to. Podle mých informací proběhla pouze konzultace mezi ním a ministrem Hermanem ohledně potenciálního zajištění finančních prostředků,“ řekl pro Echo24.cz. Podle Dienstbiera zahájil jednání s vlastníky vepřína, společností AGPI, on sám spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem. „Ministra Hermana jsem k jednáním přizval, my dva jsme k jednání oprávněni,“ řekl s tím, že daný materiál byl tajný až do pondělí, kdy jej vláda na Dienstbierův návrh odtajnila.

Dienstbier poukázal na to, že Babiš toto téma využívá až nyní. „Jedná se jen o mediální prezentaci, která je pro Andreje Babiše hlavní. Babiš oznámil, že tento problém vyřeší a na to konto se poprvé v životě jel do Let podívat,“ dodal pro Echo24.cz.

Čtěte také: Babiš ukázal svoji nevzdělanost, míní historici po výroku o Letech

Slova Dienstbiera potvrdil také ministr kultury Daniel Herman. „Pan premiér pověřil mě a pana Dienstbiera, abychom se záležitostí vepřína v Letech zabývali. Od jara letošního roku proběhlo několik jednání se zástupci společnosti, která vepřín vlastní. A podle mě ta jednání nikdy nebyla v takové fázi jako jsou dnes,“ uvedl na tiskové konference Herman. Podle ministra kultury se rýsuje konkrétní varianta. „Jedná se o výkupu stávajícího vepřína nebo o výstavbě nového vepřína. Je to však záležitost příštích týdnů a měsíců,“ dodal.

Herman současně potvrdil, že v minulých týdnech s Babišem otázku vepřína řešil. „Je to totiž záležitost celkového rozpočtu našeho rezortu,“ prohlásil a potvrdil, že se úterní návštěvy v Letech a uctění památky obětí romského holokaustu zúčastnil na žádost vicepremiéra Babiše. Doprovodil je tam také ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „O účasti ministra Pelikána jsem jsem dozvěděl až v pondělí na vládě, dříve jsem s ním otázku romského holokaustu nikdy nekonzultoval,“ uzavřel.

Na úterní návštěvu v Letech na Písecku oproti Pelikánovi a Hermanovi nebyl pozván ministr Dienstbier. „Pozvání jsem neobdržel. Ta návštěva byla improvizace, my oproti tomu jednáme systematicky,“ nechal se slyšet.

Čtěte také: Babiš se snaží napravit pověst. Navštívil Lety

Babiš o Letech mluvil také na úterním plénu Poslanecké sněmovny, protože TOP 09 chtěla, aby se k jeho výrokům sněmovna usnesla. Opět to označil za pseudoaféru. „Celá tato pseudokauza je o tom, že já jsem interpretoval slova člověka, který řekl, že Lety vznikly jako pracovní tábor a pan fotograf si to přizpůsobil. Je to zase kampaň,“ řekl Babiš.

Navíc Babiš na svém Facebooku napsal, že odkup vepřína není jeho úkol. „Dostal to za úkol pan Dienstbier, tak ať to vyřeší,“ dodal. Současně ale doplnil, že se v pondělí večer sešel s Janem Čechem, místopředsedou představenstva společnosti AGPI, která vepřín v Letech vlastní. „Znám ho 25 let, tak jsme si o tom povídali,“ uvedl stručně.

Majitelé vepřína odkup nevylučují

Podle svých slov majitelé vepřína nevylučují, že by objekt prodali. Jsou ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat, řekl ČTK Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI, která vepřín vlastní. „My se snažíme najít řešení 18 let. Ale zatím jsou veškerá jednání obecná,“ dodal Čech s tím, že intenzivněji uvažují majitelé vepřína o odchodu z Let poslední dva roky v souvislosti s chováním aktivistů skupiny Konexe. „Když jsem viděli ty jejich demonstrace a přivazování se k našim plotům a nákladním autům, tak jsme si řekli, jestli má cenu se pořád nervovat,“ řekl Čech s tím, že se zatím nediskutovalo o žádné konkrétní částce.

Andrej Babiš kajícný. Řekne cokoli, co chce posluchačstvo slyšet

Dienstbier: Budu Babiše v Letech sledovat, snad ho návštěva naplní pokorou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články