1 Povolební vyjednávání

Fiala chce sjednotit opozici, pozval si už Farského i Kalouska

NOVÉ

Témata:

Vedle vyjednávání o vládě rozjíždí ODS, která skončila ve volbách na druhém místě, své vlastní jednání o sjednocování opozice. Podle informací redakce Echo24 svolal předseda ODS Petr Fiala schůzku se zástupci KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN.

Jan Farský, volební lídr STAN, i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek schůzku potvrdili. Neřekli ale co konkrétně bude jejím tématem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nabídku na schůzku s ODS potvrdil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který se ale s Fialou zatím nesejde. „Pevně věřím v dobrou opoziční spolupráci s ODS. Vzhledem k tomu, že zítřejší (úterní, pozn. red.) schůzka měla mít zjevně propagandistický protievropský akcent, zrušili jsme ji. Rádi ji ale uspořádáme někdy příště, až bude opravdu jenom o procesu v poslanecké sněmovně,“ řekl pro Echo24.

Podle informací deníku Echo24 má ale Fiala záměr sjednotit opoziční strany, aby za současné politické situace postupovaly jednotně. Už dříve přitom řekl, že by rád sjednocoval jakožto předseda nejsilnější pravicové strany hlasy pravicových voličů. „Já už jsem dávno před volbami mluvil o tom, že je tady potřeba založit novou éru pravice, že jsem na to připraven. Že to má být pravice, která je velmi silná. Já si uvědomuji tento úkol i to, jak voliči rozdali karty,“ uvedl v rozhovoru pro Echo24 Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro Echo24 uvedl, že se s občanskými demokraty Piráti sejdou ve středu na půdě Poslanecké sněmovny. Nejde ale něj o schůzku, jíž by dominovalo téma protibabišovského bloku. „Sejdeme se normálně v rámci strategie nad věcmi, které se po volbách probírají. Tedy jaké máme jako třetí nejsilnější strana představy, co jsou naše priority, jak sedí s Vyšehradskou deklarací ODS (tedy s 12 podmínkami vstupu ODS do vlády – pzn. red.), jaké výbory budou poptávat, jaká je naše a jejich pozice ve sněmovně. To je celé. Uděláme z toho opět zápis a dáme to do našeho registru,“ uvedl Bartoš.

O snaze sjednotit pravicovou opozici přitom jako první mluvil Kalousek. Už loni na podzim uvedl, že by pravice měla jít do voleb jako jedno velké politické uskupení. Jedině tak má podle něj šanci uspět proti stále silnějšímu hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. Fiala na to zareagoval slovy, že ODS je o spolupráci na pravé straně politického spektra připravena diskutovat. Jediný, kdo se proti Kalouskově plánu ohradil, byl ale šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Koalice ANO, SPD a KSČM?

Pokud by se všechny výše zmíněné strany skutečně dohodly na spolupráci, hnutí ANO by pak nezbývalo nic jiného, než utvořit vládu s komunisty a SPD, která by měla 115 poslanců. Jednalo by se však o koalici s demokratickým deficitem a první vládu od revoluce, ve které by zasedla KSČM.

Samo ANO však už před volbami vládu s SPD odmítalo s tím, že je program Tomia Okamury hospodářsky nesplnitelný. Kromě toho se ANO staví proti podpoře SPD a KSČM na uspořádání referenda, jehož otázkou by bylo vystoupení z Evropské unie.

Také od SPD a KSČM zaznívají vůči Babišovi výhrady. Předseda komunistů Vojtěch Filip se nicméně jako první v neděli s Babišem sešel a potvrdil, že se jejich schůzka točila především kolem uspořádání nové sněmovny a priorit stran.

SPD zase vidí hlavní slabinu ANO v Čapím hnízdě. „Máme problém být ve vládě, která má trestně obviněného premiéra,“ prohlásil Okamura. Přitom ale na tiskové konferenci po volbách zopakoval, že strana stojí o vládní křesla, aby mohla realizovat svůj program.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš se pokusí rozložit ODS

Fiala: Tyto volby mě posílily. Jsem připraven sjednocovat hlasy pravice

Ze školní lavice přes Facebook do sněmovny. Feri voliče zaujal

Ubraňte Fialu před Klausy! Pohádka o volbách očima optimisty


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.