Další oběť zajišťovacích příkazů. Zlikvidovali úředníci firmu bez jediného důkazu?

KRITIZOVANÉ LIKVIDAČNÍ OPATŘENÍ

Další oběť zajišťovacích příkazů. Zlikvidovali úředníci firmu bez jediného důkazu?NOVÉ 1
Domov
  • Echo24, tv
Sdílet:

Zajišťovací příkazy, velmi extrémní opatření finanční správy, je veřejným tématem několik posledních měsíců. Jen pár dní před sněmovními volbami se objevil další příběh firmy, kterou úředníci pomocí tohoto nástroje zlikvidovali kvůli podezření, že stát šidila na daních. Upozornili na něj reportéři ze zpravodajského serveru Seznamu. Podle nich se firma mohla stát obětí konkurenčního boje a úředníci u ní zasáhli neoprávněně.

Michal Kovárník vybudoval v Chrasti u Chrudimi prosperující firmu na výrobu chemikálií KM PLUS. Když ji s pomocí evropských dotací rozšiřoval, zasáhl v ní finanční úřad pro Pardubický kraj. „Firma byla mrtvá v podstatě během okamžiku. Šli jsme do Chrudimi na finanční úřad, chtěli jsme vidět spis. Oni nám ho nechtěli nejdříve ukázat, vymlouvali se, že paní má dovolenou, další je nemocná,“ řekl v reportáži Kovárník.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle něj mu úředníci vůbec neřekli, jaký měli k zajištění prakticky veškerého majetku důvod. „Náš daňař řekl, že neodejdeme, dokud nás do spisu nepustí. V tom spisu byly v podstatě jen ty zajišťovací příkazy. Paní nám poté řekla, že to bylo na základě telefonického pokynu z vrchu. A víc nám neřekla,“ dodal.

Firma začala rozšiřovat výrobu, z evropské dotace nakoupila stroje na výrobu obalového materiálu. Tím firma také získala novou konkurenci. Právě konkurenční boj by tak mohl hrát v celé věci zásadní roli. Firma je nyní zavřená, výrobní budovy jsou prázdné, majetek je obstavený.

Na problematiku zajišťovacích příkazů upozornil mezi prvními server Echo24. Počet zajišťovacích příkazů podle statistiky rok od roku roste, existuje proto podezření, že jej finanční správa nadužívá. Navíc existuje řada případů, kdy byly použity neoprávněně. Příkazy se i proto staly i politickým tématem a řešily se i ve sněmovně i na vládě.

Finanční správa se ale brání, že opatření neužívala nadmíru a že „zlikvidovala“ chybným rozhodnutím pouze šest firem. Současný ministr financí Ivan Pilný (ANO) se za to omluvil. Daňovým poradcům se ale čísla finanční správy nelibí, podle nich jsou neoprávněně zlikvidovaných stovky, ale ne všechny firmy se rozhodnou bránit, protože zákon je v tomto směru špatně nastavený a tak nemají šance na úspěch.

Zajišťovací příkazy jsou také spojeny s jednou z nahrávek, které zveřejnila skupina Šuman. Na ní mluví bývalý ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš o firmě FAU Přerov, proti které finanční správa zajišťovací příkazy také použila. Konkrétně říká „naši na ni klekli“. To vyvolává otázky, zda si zásah úředníků neobjednal přímo Babiš. FAU totiž vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Z nahrávky vyplývá, že to se Babišovi nelíbilo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kontroverzní zajišťovací příkazy na vládě. Kdo za ně dá hlavu na špalek?

Finanční správa zlikvidovala „jen“ šest firem. Zničených jsou stovky, upozorňují poradci

Účelová likvidace firem? Ombudsmanka prověří využívání zajišťovacích příkazů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články