Účelová likvidace firem? Ombudsmanka prověří využívání zajišťovacích příkazů

Kontroverzní Finanční správa

Účelová likvidace firem? Ombudsmanka prověří využívání zajišťovacích příkazůNOVÉ
Ombudsmanka Anna Šabatová Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová prověří, zda finanční správa nezneužívá zajišťovacích příkazů, které jsou nástrojem proti neplatičům daní. Zatím ale obsah ani četnost dosavadních podnětů nenasvědčuje riziku plošného zneužívání, uvedla ombudsmanka na svých stránkách.

Ombudsmanka Anna Šabatová při vyšetřování spolupracuje se zástupci Komory daňových poradců ČR. Požádala je o postoupení konkrétních případů, ve kterých je postup finanční správy v rozporu. „Pokud se kdokoliv z řad podnikatelů domnívá, že finanční správa v jeho případě vydáním zajišťovacího příkazu pochybila, je předně nezbytné poradit se s advokátem či daňovým poradcem o možnosti obrany ve správním soudnictví. Soudní obrana je obranou nejefektivnější,“ oslovila Šabatová veřejnost.

Čtěte také: Další šikana finanční správy: dodatečné statisíce za nákup bytů

Od roku 2013 do dubna letošního roku byl vydán zajišťovací příkaz 1502 firmám. K finančnímu ředitelství se jich z toho odvolalo 528, následně byly dva příkazy zrušené.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Finanční správa čelí kritice, že příkazy mohly sloužit k účelové likvidaci firem. Příkladem je přerovská firma FAU, které nedávno soud zajišťovací příkaz zrušil a firma po finanční správě nyní žádá odškodné 92 milionů korun. Jde o peníze, které jí stát v exekučním řízení zabavil. Soud následně zajišťovací příkazy zrušil. Na základě nedávno zveřejněné nahrávky anonymní skupiny Šuman existuje podezření, že správa jednala na pokyn předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý ministr financí autenticitu nahrávek potvrdil, ale nikdy prý finanční správu neúkoloval.

„V pondělí podala společnost FAU žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 na částku 19,3 milionu korun, která představuje úrok z finančních prostředků zabavených při nezákonně vedené exekuci. Ve stejný den zároveň vyzvala Specializovaný finanční úřad k vydání částky 72,7 milionu korun do majetkové podstaty FAU, jako nezákonně exekučně vymožené částky na podkladě soudem zrušeného zajišťovacího příkazu,“ uvedl právník firmy Alfréd Šrámek.

Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Firma se po zásahu Finanční správy dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

Čtěte také: Kauzu FAU vyvolal Babiš, trvám na prošetření, vzkázal Sobotka

V nahrávce, kterou skupina Šuman na Twitteru sdílela na konci srpna, Andrej Babiš řekl, že společnost FAU údajně dlužila státu na daních nebo že vlastnila železniční vlečku k jeho společnosti Precheza. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagóny,“ říkal Babiš na nahrávce. „No a samozřejmě jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží na daních státu asi 100 nebo 200 milionů,“ dodal.

Čtěte také: Posedlost diskriminací. Proč Šabatová řeší, co lidi netrápí?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články