1 Návrat do ČSSD

Pražská ČSSD souhlasí s návratem Paroubka. Ten chce do čela Haška či Zimolu

NOVÉ

Témata: , ,

Jiří Paroubek je o krok blíže návratu k sociálním demokratům. Krajský výkonný výbor pražské ČSSD v pondělí souhlasil s opětovným vstupem bývalého premiéra a někdejšího předsedy sociálních demokratů do strany. Pražští sociální demokraté také vyzvali celorepublikové vedení strany k odstoupení. Zhruba do měsíce by měla stranická organizace na Praze 5 rozhodnout, zda se bývalý premiér vrátí do ČSSD. Paroubek se také vyjádřil, že by se novými stranickými lídry měli stát Michal Hašek či Jiří Zimola.

Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Nyní usiluje o návrat k sociálním demokratům a po jednání pražské ČSSD je tomu o krok blíže.

„V předvolební kampani mi nepřišlo vhodné do ní zasahovat tím, že budeme mluvit o bývalém předsedovi. Teď je situace jiná a nemá smysl bránit někomu, kdo chce vstoupit do strany,“ řekl řekl poslanec a náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek. Paroubek ze strany odešel, nebyl vyloučen, také proto prý není s jeho možným znovupřijetím potíž.

Krajský výkonný výbor o možném Paroubkově návratu jednal již letos v červnu, kdy jej odmítl. Se vstupem tehdy nesouhlasil ani jeden člen pražského vedení strany. Proti přijetí zvedlo ruku 12 členů výboru, pět se zdrželo a pro nebyl nikdo.

Pondělní usnesení pražské ČSSD bývalému předsedovi strany a premiérovi ale nestačí. Se vstupem musí ještě souhlasit jeho původně domovská organizace v Praze 5 a rovněž středočeská ČSSD, kde si v Cerhenicích na Kolínsku podal přihlášku do strany.

Do čela Hašek či Zimola, myslí si Paroubek

Paroubek se v úterním rozhovoru pro Pražský deník vyjádřil k současné situaci ČSSD a možné změně ve vedení. „Sociální demokracie ve svém čele nemůže mít člověka, který je introvertní, jako je Slávek Sobotka,“ kritizoval v Deníku dosluhujícího premiéra Paroubek. Uvedl také, že v ČSSD nyní sice nevidí silného lídra, který by straně dal novou energii, ale do vedení by se měli dostat například Bývalí hejtmani a Sobotkovi oponenti Michal Hašek a Jiří Zimola. Straně by podle něj dále mohli pomoci i další účastníci tzv. „Lánského puče“ bývalý senátor Zdeněk Škromach a exposlanec Jeroným Tejc.

Samotný „Lánský puč“ označil za hloupost. „To byla lapálie. V politice je běžné, že za vámi vždycky někdo smlouvá proti vám. To bych neviděl jako nějaký prohřešek,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Paroubek. K pokusu o puč ve straně došlo ihned poté, co v roce 2013 ČSSD vyhrála volby do Poslanecké sněmovny. Hašek, Škromach, Tejc, Zimola a Milan Chovanec se sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, se kterým domlouvali svržení Bohuslava Sobotky z čela strany. Ten ovšem pokus o sesazení přežil a jeho straničtí oponenti, vyjma Chovance, postupně ztráceli své pozice.

Z politiky Paroubek odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy se rozhodl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem. Paroubek, kterému bylo v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005. Byl premiérem a předsedou strany.

Výzva k rezignaci

Krajský výkonný výbor vyzval celostátní vedení ČSSD, aby stranu dovedlo ke sněmu, který by se měl konat co nejdříve. „Vyzvali jsme k rezignaci nejen celé grémium, ale rovněž předsednictvo Prahy, to se tedy týká i mě,“ řekl předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Výbor podle Ludvíka diskutoval i o příčinách neúspěchu. Konkrétní však nebyl. „Ale šli jsme hodně do historie, až někdy do roku 1992,“ řekl.

Čtěte také: V ČSSD sílí hlasy na co nejrychlejší volbu nových lídrů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.