Demokraté chtějí po útoku v Las Vegas zpřísnit zbraňové zákony, Trump připouští debatu o regulaci
Masakr v Las Vegas
Nejtragičtější masakr střelnou zbraní v dějinách Spojených států oživil v zemi debatu o přijetí přísnějších pravidel držení útočných zbraní. Senátoři z tábora Demokratické strany vyzvali Kongres k co nejrychlejší reakci na krveprolití v Las Vegas. Prezident Donald Trump po své mluvčí nejprve vzkázal, že v tuto chvíli je na místě uctít památku obětí a nemluvit o změnách pravidel. Později však regulaci držení zbraní připustil.
Střelce označil Donald Trump za chorého a vyšinutého muže, přičemž odmítl útok označit za teroristický. „Myslím, že se jím budeme muset velmi vážně zabývat,“ prohlásil na adresu Stephena Paddocka šéf Bílého domu. Trump rovněž na úterním brífinku před Bílým domem připustil, že časem nastane debata o zákonech regulujících držení střelných zbraní.
Diskuse o omezeních týkajících se prodeje či držení poloautomatických zbraní se v USA rozpoutá po každé podobné události. Vzhledem k nevídaným měřítkům nedělního masakru, při kterém střelec zabil nejméně 58 lidí a přes 500 dalších zranil, ale část politiků i veřejnosti hovoří o potřebě okamžité reakce.
„Mým kolegům: Vaše zbabělost, kvůli níž nejednáte, nemůže být očištěna pietou a modlitbami… Je čas zvednout zadek a něco dělat,“ napsal na twitteru senátor ze státu Connecticut Chris Murphy, který patří k hlavním obhájcům přísnějších norem o držení zbraní. Narážel tím na dlouhodobou neochotu zvláště republikánských zákonodárců souhlasit s jakýmkoli návrhem omezujícím práva vlastníků zbraní a na fakt, že řada politiků se po střeleckých masakrech často omezí jen na projevení účasti pozůstalým.
Podobně jako Murphy se vyjádřilo několik dalších demokratických politiků včetně bývalého viceprezidenta Joe Bidena nebo kandidátky na prezidentku Hillary Clintnové. „Kongres a Bílý dům by měly ihned jednat, aby zachránily životy. Nečinnost je neomluvitelná,“ napsal politik, který se po boku předchozího prezidenta Baracka Obamy pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi. Demokratům však ani tehdejší většina křesel v Kongresu nestačila, neboť návrhy narazily na odpor některých demokratických zákonodárců z venkovských oblastí USA. Kritická byla také Clintonová, podle které by počet obětí mohl být vyšší, pokud by útočník použil tlumič.
The crowd fled at the sound of gunshots.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 2. října 2017
Imagine the deaths if the shooter had a silencer, which the NRA wants to make easier to get.
Řada expertů se nyní shoduje, že naděje na zpřísnění norem je velmi malá. Tlak vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) vede naopak spíše k uvolňování pravidel. Kongres v současnosti řeší návrh, který má zjednodušit a zlevnit nákup tlumičů na zbraně. Zatímco odpůrci to považují za další krok usnadňující masové vraždění, zastánci argumentují obavami o kvalitu sluchu sportovních a rekreačních střelců. Někteří republikáni podporují i další návrh mířící do Kongresu, který má zjednodušit převoz zbraní mezi jednotlivými státy.
Trump má dlouhodobě s NRA velmi dobré vztahy a asociace ho podpořila v loňských volbách. „Dnes je den pro utěšování přeživších a oplakávání těch, o něž jsme přišli. Pro nás je předčasné řešit politiku, když plně neznáme všechna fakta o včerejší (nedělní) události,“ řekla novinářům Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová. Mnozí soudí, že tím zřetelně vyjádřila prezidentovu neochotu v příštích dnech jakkoli zpřísnění zákonů podpořit.