Japonští vědci objevili na Měsíci padesát kilometrů dlouhou jeskyni
Dobývání vesmíru
- red,
Jeskyni téměř 50km dlouhou a sto metrů širokou se podařilo nalézt japonským vědcům v části Měsíce označované jako Oceán bouří. Jeskyně s těmito rozměry by se dala v budoucnu použít jako základna pro lunární výzkum. Zprávu přinesl The Guardian.
Japonští vědci původně objevili prohlubeň o šířce a hloubce 50 metrů. Další výzkum pomocí rádiových vln však ukázal, že se jedná o objev mnohem větších rozměrů. Průzkumná sonda Kaguya také odeslala zpět informace, podle kterých by horniny v jeskyni mohly obsahovat led, nebo vodu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle dosavadního průzkumu by jeskyně mohla být pozůstatkem vulkanické aktivity, která se na Měsíci odehrávala před 3,5 miliardami let. Právě takový typ jeskyní by byl ideálním pro zřízení lunární stanice, protože by ji a astronauty chránil před vesmírným zářením, mikrometeority a velkým rozdílem teplot, které na Měsíci kolísají od 107°C po -153°C. Kromě ochrany by se i samotná jeskyně stala cílem vědeckého výzkumu. Než by se však astronauti do jeskyně dostali, museli by se do ní nejprve provrtat, protože leží v hloubce od několika desítek do 200 metrů.
„Vnitřek jeskyně jsme zatím neviděli, ale je tu velká naděje, že dalším průzkumem získáme více informací o její minulosti, a také o vývoji Měsíce,“ uvedl Junichi Haruyama z Japonské národní vesmírné agentury (JAXA).
Podobné objevy mohou urychlit snahy USA, Ruska, Japonska, Indie nebo Číny, které by se chtěly v budoucnu vydat na Měsíc. Japonsko a Čína již avizovaly, že by chtěly v průběhu 30. letech poslat na Měsíc své astronauty. Čína již dříve prohlásila, že by na Měsíci chtěla zřídit kolonii.