První souboj. Horáček mluvil o dezinfekci Hradu, Topolánek o roznětce jménem Zeman
První prezidentská debata
Kandidáti na prezidenta se střetli v prvním souboji. V aule Právnické fakulty UK odpovídali přes dvě hodiny na dotazy od vztahu k referendu až po to, jaký je jich majetkový stav. Zájem o debatu byl obrovský. Podívat se přišel i Andrej Babiš nebo Tonda Blaník. Na závěr organizátoři zveřejnili hodnocení, hlasování vyhrál Jiří Drahoš.
V debatě se poprvé střetl Jiří Drahoš, Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Pavel Fischer, Petr Hannig i Mirek Topolánek, který kandidaturu ohlásil teprve o víkendu. Současný prezident Miloš Zeman se debaty neúčastnil.
Na úvod debaty každý ze sedmi přítomných kandidátů na hlavu státu dostal jednu minutu na to, aby představil svoji představu o roli prezidenta. Mluvili o tom, jak je potřeba dodržovat Ústavu ČR a být vzorem. Následoval sled otázek od moderátorky na každého z kandidátů. Jiřího Hynka se třeba ptala na stav české armády, Marka Hilšera na to, jestli má vůbec šanci uspět v prvním kole, když ani nebyl schopný sehnat 50 tisíc podpisů od občanů.
„Moje nesporná výhoda je, že nejsem na diskuzi připraven, tudíž to můžu říkat tak, jak to cítím,“ řekl třeba Topolánek. Vysvětlil také, že „roznětkou“ pro jeho návrat do politiky byl Miloš Zeman. „Nedělá kroky, které se mi líbí,“ uvedl.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line přenos skončil. Děkujeme za pozornost a omlouváme se za dočasné technické problémy, které se při něm objevily.
Debata skončila, na závěr organizátoři zveřejnili výsledky hlasování:
Každý, kdo hlasoval, mohl dát kladný hlas pro tři nejlepší kandidáty a jeden záporný hlas, pro nejhoršího.
Drahoš – plus 333
Hilšer – plus 227
Horáček – plus 176
Fischer – plus 128
Topolánek – plus 36
Hynek – minus 12
Hannig – minus 266
Další dotaz z publika. Měl by prezident sejít z Hradu mezi nás?
Topolánek:
Nevím, myslím si, že k tomu úřadu patří. Na Hradě ale prezident stejně nebydlí, má tam kancelář. Otázka je ale spíš bezpečnostní situace, myslím si, že to není technicky možné.
Hannig:
Pokud bychom z Hradu sešli, znamenalo by to, že si nevážíme odkazu TGM. Máme nejkrásnější sídlo na světě, nevzdával bych se ho.
Fischer:
Hrad musíme otevřít, aby byl pro všechny.
Horáček:
Podstatné není to místo, ale to, jak se tam pracuje. Hrad je potřeba změnit z pevnosti v přátelské prostředí. Speciálně i Lány by měly být otevřeny.
Hynek:
Dovolil bych si rozlišit sídlo prezidenta a místo, kde by se měl pohybovat. Chce-li prezident zjistit, co si lidé myslí, musí se mezi nimi pohybovat. K Hradu: velmi mě mrzí, že je to dneska taková pevnost.
Hilšer:
Měl by být civilní, měl by být mezi lidmi, ale nemyslím si, že by prezidentská kancelář měla být někde jinde než na Hradě. Pokud bych se stal prezidentem, uspořádal bych 1. června den dětí, aby tam všichni přišli a užili si to.
Drahoš:
Radili jsme se s odborníky, tradice by se neměly měnit – i kvůli bezpečnostní situaci. Hrad by měl zůstat sídlem prezidenta.
Jaká je vaše finanční situace, zeptal se všech kandidátů nejbližší spolupracovník Tondy Blaníka Žížala.
Drahoš:
Už jsem přiznal pro iDNES, že náš majetek je asi 2 miliony korun.
Hilšer:
Nejste vy od Tondy Blaníka? Já si myslím, že jsem vás viděl v televizi. Mám tolik peněz, kolik si vysokoškolský učitel může vydělat. Nejsem milionář, miliardář, ani chudák. Myslím si, že peníze nejsou nijak důležité.
Hynek:
Mám čtyři děti a musím je živit. Musím se hodně snažit, abych je uživil.
Horáček:
Použijte Google a tam na mých stránkách zjistíte všechno. Uvědomuju si, že jsem měl štěstí. Proto se každý rok snažím zohlednit příběhy těch, kteří si sami pomoct nemohou.
Fischer:
Mám děti na studiích, manželku a hypotéku.
Hannig:
Úplně chudý nejsem, jsem vdovec, nemusím se o nikoho starat, peníze pro mě v podstatě nejsou problém. Na kampaň nedám ani korunu. Buďto mě lidé budou chtít zvolit, nebo ne, ale nebudu jim cpát peníze.
Topolánek:
Máme jasná pravidla o tom, jak budu přijímat peníze na kampaň. Měl jsem štěstí, vždycky jsem vydělával nadstandardní peníze, postavil jsem dům v hodnotě menší než 30 milionů korun, mám na něj hypotéku. Na účtu mám tolik peněz, abych mohl platit všechna inkasa. Odhaduju, že na všech účtech mám tak tři miliony korun. Vždy, když jsem šel do politiky, jsem tím finančně utrpěl, takže podezřívat mě z toho, že dělám politiku pro peníze
Společná otázka ohledně referenda.
Topolánek:
Jsem v zásadě proti instrumentu referenda a jeho nadužívání.
Hannig:
Jsem zásadně pro referenda. Jsou důležitá, fungují bez problémů ve Švýcarsku. Proč si pořád myslíme, že jsou lidé hloupí, že všechno rozhodují politici? Dejme jim možnost rozhodovat.
Fischer:
Nejsem proti referendu.
Horáček:
Proti obecnému referendu nejsem.
Hynek:
Referendum ano o zásadních věcech, ne úplně o všem. Nejsme určitě o nic hloupější než občané Velké Británie, kteří také mohli vyjádřit svůj názor.
Hilšer:
Referendum může být dobrý sluha, ale také zlý pán. Ukazuje se, že celá řada referend společnost rozdělují. V referendech často rozhoduje menšina o té většině. Tento nástroj nemůže společnosti škodit.
Drahoš:
Obecné referendum ano, není to ale jen otázka ano-ne, ale i podmínek, které jsou nastaveny. Velmi bych dbal na to, aby bylo referendum stanoveno podmínkami – hlavně účastí.
Společná otázka: Jaký by měl být prezident?
Topolánek:
Prezident není bůh. Každý máme chyby. Ústavu musí ctít nejen podle litery, ale i podle zvyklosti a dobrých mravů. Prezident musí být férový, uznává spravedlnost, neříkám rovnost, a nesmí se za nic stydět. Má být vzorem, speciálně pro mladé lidi, jako jste vy, protože ty staré novým kouskům nenaučíš.
Hannig:
Prezident by měl být pokorný jako Václav Havel. Václav Klaus na lidi působil svým viděním do budoucnosti (Libanonská smlouva). Prezident Zeman má obrovskou inteligenci, ale málo empatie. Čili prezident by měl mít inteligenci, empatii a pokoru.
Horáček:
Mrzí mě, že mezi námi není aspoň jedna žena. Mudrovat je tak strašně snadné, ale to nebude fungovat – je potřeba jednat a konat. Je snadné říkat buďme kultivovaní, ale co to znamená? Musíme být transparentní. Proto jsem všechny kandidáty vyzval, aby zveřejnili svá majetková přiznání, lékařské zprávy.
Hynek:
Ještě důležitější než forma je obsah. Ve všem, co činí prezident, musí hájit zájmy naší země.
Hilšer:
Prezident by měl být oddán heslu „pravda vítězí“. Vzorem by nám měl být T. G. Masaryk.
Společná otázka ohledně referenda.
Topolánek:
Jsem v zásadě proti instrumentu referenda a jeho nadužívání.
Hannig:
Jsem zásadně pro referenda. Jsou důležitá, fungují bez problémů ve Švýcarsku. Proč si pořád myslíme, že jsou lidé hloupí, že všechno rozhodují politici? Dejme jim možnost rozhodovat.
Fischer:
Nejsem proti referendu.
Horáček:
Proti obecnému referendu nejsem.
Hynek:
Referendum ano o zásadních věcech, ne úplně o všem. Nejsme určitě o nic hloupější než občané Velké Británie, kteří také mohli vyjádřit svůj názor.
Hilšer:
Referendum může být dobrý sluha, ale také zlý pán. Ukazuje se, že celá řada referend společnost rozdělují. V referendech často rozhoduje menšina o té většině. Tento nástroj nemůže společnosti škodit.
Drahoš:
Obecné referendum ano, není to ale jen otázka ano-ne, ale i otázka podmínek, které jsou nastaveny. Velmi bych dbal na to, aby bylo referendum stanoveno podmínkami – hlavně účastí.
Otázka pro všechny na zahraniční směřování ČR.
Drahoš:
Nejen prezident, ale i vláda a politici by měli občany korektně informovat jaké výhody máme ze členství v EU. Já věřím tomu, že pokud lidé slyší korektní, kvalifikované, promyšlené a pravdivé argumenty, tak začnou o czexitu uvažovat jinak. ,,Evropa má být sjednocená, ale ne jednotvárná,“ citoval poté Masaryka.
Fischer:
Je potřeba EU reformovat, a ČR v tom může sehrát roli. Tato země by měla mít prezidenta evropského střihu.
Hannig:
Máme historickou zkušenost, kterou západní státy nemají. Máme se vrátit před Lisabonskou smlouvu. Před Lisabonskou smlouvou měl každý stát právo veto. Jsem pro referenda. Lidé mají mnohdy ve své většině větší pravdu než politici. Ale nechci vystoupit z EU. Musíme jednat. Dneska se staré státy EU chovají k těm novým státům úplně nekorektně.
Hynek:
Pro nás jsou klíčoví partneři naši sousedé. První země, které bych navštívil, by byli naši sousedé a s nimi bych hledal spolupráci i v Evropské unii.
Hilšer:
Dřív nebo později to euro budeme muset přijmout. Ležíme ve střední Evropě, kde se veškeré transakce odehrávají v euru. Pokud budeme posledním ostrůvkem s vlastní měnou, bude to pro nás ekonomicky nevýhodné. Pokud tím budeme ztrácet na své prosperitě, myslím si, že je potřebné, abychom euro přijali.
Topolánek:
Podepsal jsem Lisabonskou smlouvu, i když jsem věděl, že budeme poškozeni. Za mé vlády jsme podepsali Schengen. Přesvědčil jsem sousedy. Dnes, pokud nebudeme schopni chránit vnější Schengenskou hranici, budeme ohroženi. Bude mi líto, pokud přijdeme o výhodu jet za hranice jen s občankou. EU v poslední době vykazuje obrovské nedostatky demokracie, je v ní velký deficit řešit jakýkoliv významný problém. Problém migrace musí být třeba řešen na úrovni EU. Některé problémy není EU ani schopná pojmenovat. Nemyslím si, že v této době máme stát mimo EU. Ale to neznamená, že jsem spokojený s tím směrem, kterým EU míří.
Horáček:
Nepodepsal bych společné prohlášení čtyř. Cítil jsem se být ponížen, považuji to za smutné, takhle dál nesmíme. ČR má zůstat na evropském Západě, je to moje skálopevné přesvědčení. Směřujme tam, kde budeme nejlepší. Strašně si přeju, abychom byli čistými plátci, abychom z EU jen nečerpali peníze.
Otázka pro všechny: Pověřili byste i na druhý pokus Andreje Babiše sestavením vlády?
Topolánek:
Bylo to logické pověřit ho tím poprvé. Pokud by se Andreji Babišovi nepodařilo sestavit většinovou vládu, na druhý pokus bych pověřil někoho, kdy by byl schopen sestavit většinovou vládu.
Fischer:
Doporučoval bych vyčerpat možnosti, kterými se řídí Ústava. Čili bych ho jmenoval a počkal bych na vyčerpání všech tří možností.
Horáček:
Ještě nedošlo ani ke jmenování, jen k pověření, je to daleko. Měl by to dostat ten, kdo má největší šanci sestavit vládu.
Hynek:
Prezident by neměl politikovat, v každé situaci by se měl chovat čitelně. V prvním kole by měl jmenovat vítěze voleb. Jestliže nebude úspěšný, pak by měl dostat šanci ten, kdo skončil na druhém místě.
Hilšer:
Nevidím důvod, proč by měl být podruhé pověřen někdo, komu se to napoprvé nepodařilo. Pověřil bych někoho jiného z hnutí ANO, protože hnutí vyhrálo volby. Naši občané by měli mít premiéra, u kterého není pochybnost, že podváděl. Tuto společnost totiž rozděluje velká nedůvěryhodnost politiků.
Drahoš:
Držel bych se Ústavy a ústavních zvyklostí. Poprvé by měl šanci dostat vítěz voleb, zvlášť když vyhrál s takovým náskokem. Jak by to bylo, kdyby většinovou vládu nesestavil, je teď pro mě irelevantní.
Jednotlivé dotazy moderátorky.
Topolánek:
„Ještě si myslíte, že jsou voliči hloupí?“ zeptala se Topolánka moderátorka v reakci na rozhovor z dubna 2017, v němž řekl, že voliči Andreje Babiše musí být hloupí. „Pokud se mě ptáte, jestli to je pravda, tak ano, je to pravda,“ odvětil na konec své dlouhé odpovědi Topolánek.
Hynek:
Jiří Hynek vyjádřil lítost z volebního výsledku Realistů, za které kandiduje. „Já se nikdy nevzdávám. Mám i ve svém sloganu „silný prezident“,“ dodal.
Topolánek:
Moje nesporná výhoda je, že nejsem na diskuzi připraven, tudíž to můžu říkat tak, jak to cítím.
Drahoš:
Chci otevřít Hrad. Současná situace je nedůstojná. Tím bych oslovil lidi.
Topolánek:
Bývalý premiér dostal od mederátorky otázku, zda je skutečně kandidátem. „Za prvé si myslím, že to je taková účelovka,“ prohlásils odkazem na populární výrok Andreje Babiše, který byl rovněž v aule. Topolánek dodal, že podepsal listiny dvěma prezidentským kandidátům ještě předtím, než se rozhodl, že bude kandidovat.
„Prezident musí být velmi silná osobnost a musí znát své řemeslo. Ústava mu nechává velký prostor pro to, jak se chovat. Politické řemeslo beru jako výhodu. Je to řemeslo, musíte si projít politickým bojem, abyste tomu rozuměli,“ řekl Topolánek.
Ač nerad, musel Topolánek znovu odpovědět na otázku související s Markem Dalíkem, svým někdejším bývalým nejlepším kamarádem. „Necítím na tom procesu žádnou svoji vinu. K abolici a amnestii mám výhrady, mají se dávat jen v případě špatného zdravotního stavu,“ řekl.
Drahoš:
„Nebojím se,“ odpověděl Jiří Drahoš na otázku, zda se bojí kandidatury Mirka Topolánka. Moderátorka reagovala na jeho vyjádření na Facebooku. Drahoš dodal, že je to něco, co si s Topolánkem bez problémů vysvětlí. Bývalý premiér reagoval, že to je jistě něco, co psala jeho manželka, nebo PR mág.
Horáček:
„Jeden z prvních kroků, když někdo přijde na nové místo je vymalovat. Tady to bude chtít dezinfikovat,“ řekl Horáček a vysloužil si potlesk.
Topolánek:
„Opravdu bych se do politiky nevracel. Zasadil jsem stromy, postavil dům, zplodil syny. Z tohoto spokojeného života mě přivedla povolební situace. Miloš Zeman nedělá kroky, které se mi líbí. To byla roznětka, že jsem o tom začal uvažovat. A teprve, až moje žena řekla, že do toho se mnou půjde, jsem se rozhodl.
Hilšer:
Chci prezidenta, který není namočený v žádných špinavostech minulých let.
Hannig:
Petr Hannig zase musel čelit otázce ohledně své vytrvalosti – kandidoval totiž nejen do Poslanecké sněmovny, do Senátu a nyní na prezidenta. „Česká ústava se musí změnit. Mám velmi rád Ústavu USA,“ prohlásil třeba, proč chce zasahovat do české politiky.
Hezký podvečer vítáme vás u on-line přenosu z první prezidentské debaty.
Debatu organizoval spolek Mladí občané ve spolupráci s ELSA Praha na půdě Právnické fakulty UK v Praze a moderovala ji redaktorka Týdeníku Respekt Andrea Procházková. Debata byla rozdělená do tří bloků. V tom prvním se kandidáti měli vyjádřit k úloze prezidenta ve společnosti, ve druhém diskutovat nad tím, kam směřuje Česká republika, a v poslední fázi zodpovídali otázky z publika.
Debata se mezi studenty i veřejností setkala s obrovským zájmem. Aula Právnické fakulty zhruba o kapacitě 800 míst byla už půl hodiny před začátkem debaty plná. Další zájemce proto pořadatelé posílali do jiné posluchárny, kde byl pro ně připravený přímý přenos. Živý stream si prostřednictvím projektu Prezident21 mohli pustit i uživatelé na sociálních sítích.
V aule byl Babiš i Tonda Blaník
Ještě před začátkem samotné debaty na sebe strhl pozornost šéf ANO Andrej Babiš. Před usazením v aule si totiž potřásl rukou s Markem Danielem, hercem, který v seriálu Kancelář Blaník ztvárňuje lobbistu Tondu Blaníka. Seriálová postava Tondy Blaníka, který si už několik let utahuje z české politické scény, rovněž kandiduje na prezidenta.