7 kdo bodoval v minulosti

Historie českých voleb: nejvíc urvala Topolánkova ODS před 11 lety

NOVÉ

Témata: , , ,

Jak dopadnou sedmé české volby do Poslanecké sněmovny, bude jasné dnes večer. Mnozí je označují za zcela zásadní. Nikdy v minulosti totiž neměla protestní, nesystémová hnutí tolik šancí se dostat do dolní komory parlamentu a především nikdy neměla tak dobré vyhlídky skládat vládu. Než se v sobotu ve 14 hodin uzavřou volební místnosti a média zveřejní první průběžné výsledky, je to věštění z karet. Připomeňme si, jak dopadly volby v uplynulých obdobích.

Online z prvního dne voleb ZDE.

V nedávné minulosti se boj o post premiéra odehrával zejména mezi ČSSD a ODS. Stranický systém doplňovala menší levicová KSČM a na pravici různá hnutí nebo strany, jako byly ODA, US-DEU, či TOP 09. Pomyslný jazýček na vahách s výjimkou volebního období 2010 až 2013 vždy ztělesňovala KDU-ČSL. V roce 2013 však překvapilo protestní hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které proniklo do Poslanecké sněmovny a před kterým ČSSD jen těsně uhájila prvenství. Třetí byli komunisté.

Výsledky sněmovních voleb 2013.

Výsledky sněmovních voleb 2010.

V roce 2010 ze sněmovny vypadli lidovci, získali jen 4,39 procent. Cyrila Svobodu tehdy v čele vystřídal současný šéf strany Pavel Bělobrádek. Stranu do sněmovny vrátil o tři roky později v předčasných volbách. Lidovci získali 6,78 procent. Jsou doposud jedinou politickou stranou či hnutím, která ze sněmovny vypadla, ale dokázala se vrátit.

Volební rekord stále drží ODS. V roce 2006, kdy v jejím čele stál Mirek Topolánek, občanské demokraty volilo 35,38 procent (při volební účasti 64,5 procent). Na záda jí dýchala ČSSD s 32,32 procenty. S nejmenším ziskem se do dolní komory dostala Strana zelených s 6,29 procenty v roce 2006. Zelení i přes nízká procenta získali ve druhé vládě Mirka Topolánka (2007 – 2009) čtyři ministerská křesla.

Komunisté slavili rekord v roce 2002. Volila je tehdy téměř pětina Čechů, 18,51 procent.

Zajímavý obrat se podařil sociální demokracii mezi roky 1992 a 1996. Straně se podařilo navýšit voličskou podporu o 20 procent. Pouhé tři roky po sametové revoluci ve volbách do České národní rady (ještě v tehdejším Československu) získala ČSSD jen 6,53 procent. V čele strany po volbách v roce 1993 předsedu Jiřího Horáka vystřídal Miloš Zeman. Ten stranu dovedl v roce 1996 k 26,44 procentům.

Nejvíce lidí v historii samostatné České republiky přišlo k volbám v roce 1996 (76,41 procent). O dva roky později, při předčasných volbách, to bylo 74,03 procenta a od té doby voličská účast výrazně klesla. Nejnižší byla v roce 2002. V té době skončila doba tzv. opoziční smlouvy, v rámci níž vláda menšinová jednobarevná vláda ČSSD s podporu občanských demokratů. Roku 2002 přišlo k volebním urnám 58 procent. V roce 2013 se volební účast vytáhla na 59,48 procent.

Čtěte dále: K ovládnutí České republiky stačí Babišovi 22 procent hlasů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.