První schůzka všech stran od voleb. „Konečně,“ zní z opozice

První schůzka všech stran od voleb. „Konečně,“ zní z opoziceNOVÉ
Domov

Povolební vyjednávání

Michaela Cápová

Hnutí ANO svolalo měsíc po volbách první schůzku zástupců všech sněmovních stran. Hnutí na ní má představit svůj návrh na podobu jednotlivých výborů a jejich vedení. Opozice tento krok ANO vítá, ale jedním dechem kritizuje, že k němu dochází příliš pozdě. „Kdyby byla taková schůzka dřív, tak jsme dnes mohli být dál,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Schůzku všech devíti stran svolal za ANO 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Mimo jiné na ní chce navrhnout navýšení počtu zákonodárců ve výborech – a to nejméně na 17. Faltýnek dodal, že podle něj přednese ANO kompromisní návrh.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Setkání stran označil za pozitivní věc předseda ODS Petr Fiala. „Hnutí ANO vyslyšelo nejen naše volání po tom, aby byla uskutečněná schůzka, které by se účastnily všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně, na které by se konečně mohly domluvit všechny věci. Jsem velice rád, že hnutí ANO tu schůzku svolalo. Možná se polekali toho, že bych ji případně svolal já jako předseda druhé nejsilnější strany,“ dodal Fiala s tím, že setkání ale bylo svolané pozdě. „Kdyby byla taková schůzka dřív, tak jsme dnes mohli být dál,“ prohlásil po středečním jednání ustavující. „Lepší pozdě než později,“ komentoval to šéf frakce ODS Zbyněk Stanjura.

Ivan Bartoš (Piráti) zase zdůraznil, že jeho strana jako první iniciovala setkání opozičních stran, na kterou ale nebylo pozváno ANO. „Jsme ochotni jednat nad výbory, protože agenda některých výborů je vzhledem k počtu jejich členů možná moc velká,“ dodal Bartoš s odkazem na čtvrteční setkání.

To končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek očekává na schůzce diktát ze strany ANO. „Zazní diktát ze strany vládní koalice ANO, SPD, KSČM a Pirátů,“ uvedl. Předseda klubu STAN Jan Farský doufá v to, že ANO předvede určitou „míru velkorysosti“. Dosavadní průběh vyjednávání pak označil „za takový zmatek a binec, který tady ještě nebyl“.

Jan Bartošek, předseda lidoveckého klubu, zase půjde na čtvrteční jednání půjde s tím, aby strany podporující ANO neměly vedení kontrolních komisí. Komunisté se ale o vedení jedné z těchto komisí ucházet chtějí. Podle 1. místopředsedy KDU-ČSL je škoda, že ANO setkání nesvolalo dříve.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Místopředsedy sněmovny chtějí být Fiala, Filip, Hamáček, Okamura a Pikal

ANO, KSČM, SPD a Piráti zvolili Radka Vondráčka předsedou sněmovny