1 Nejasnosti kolem sdílené ekonomiky

Konec sdílené ekonomiky? Vláda chce vyřešit Uber a Airbnb

NOVÉ

Témata: , , , ,

Vláda se vložila do sporu ohledně sdílené ekonomiky. Ve čtvrtek odpoledne se uskuteční úvodní expertní jednání, které má najít cestu, jak vyřešit nejasnosti týkající se Uberu nebo Airbnb. Proti Uberu masově protestují taxikáři, kteří tvrdí, že je to nelegální služba. Airbnb se zase nelíbí Praze. V metropoli je totiž takto pronajímaných bytů až 14 tisíc a městu kvůli tomu na ubytovacích poplatcích proteče mezi prsty 100 až 120 milionů korun za rok.

„Pozvali jsme všechny rezorty, které mají k problematice co říct. Povedeme diskuzi o tom, jak situaci vyřešit, jaký postup zvolit. Jednání se zúčastní zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva financí, ministerstva dopravy, hlavního města Prahy a statutárního města Brna, dvou měst, které mají největší zájem na řešení problému,“ uvedl pro Echo24 koordinátor digitální agendy Ondřej Malý, pod jehož vedením bude jednání probíhat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Malý nechtěl předjímat, s jakým výsledkem by mohlo jednání skončit. „Chci se nejdříve vyslechnout všechny rezorty. Až pak lze případně mluvit o nějakém výsledku nebo o tom, k čemu budeme směřovat,“ řekl a nevyloučil ani, že mohou následovat další expertní jednání. „Samozřejmě ale se budu snažit, po konzultaci s ostatními, co nejdříve navrhnout nějaké smysluplné řešení,“ dodal.

Jedním z témat jednání bude i aktuální spor mezi provozovateli taxislužeb v Praze a společností Uber. Ta nabízí klientům spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky, ale taxikářům vadí, že řidiči Uberu jezdí bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. V pondělí dopoledne proto sedmdesát z nich proti Uberu protestovalo pomalou jízdou a zablokovalo cestu na letiště.

Čtěte také: Taxikáři blokovali cestu na letiště. Bojují tím proti Uberu

Airbnb Prahu ročně okrádá až o 120 milionů

Projednávat by se ve čtvrtek měla i webová služba zprostředkující pronájem ubytování nazvaná Airbnb. Zástupci Prahy budou podle svých dřívějších vyjádření zřejmě usilovat o vydání nové vyhlášky. „Musíme nastavit pravidla tak, aby byla přijatelná pro město, stát, ubytovatele i ubytované. Když to převedu do češtiny, jako město od státu chceme, aby nám umožnilo vydat vlastní vyhlášku, protože současný zákon nám to nedovoluje,“ uvedl pro deník Echo24 Jan Wolf (Trojkoalice), radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu.

Podle Wolfa je nutné, aby se vyhláška v první řadě zaměřila na délku ubytování. „Šli bychom asi formou zkušenosti ze zahraničí a udělali hraniční omezení. Buď časové, kdy bychom povolili pronájem na 100, 120 dnů v roce, nebo úsekové, kdy třeba řekneme, že v měsících prosinec a červen, červenec, srpen je krátkodobé ubytování možné, po zbytek roku ne. Za druhé bychom ještě museli definovat, co je to vlastně krátkodobé ubytování – jestli do 30 dnů nebo 15. To je spíš otázka legislativní a musíme si to domluvit s právníky,“ dodal.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) trvá na tom, že spor s taxikáři i problémy kolem Airbnb má řešit právě vláda, proto Praha v tuto chvíli nevyužije svou zákonodárnou iniciativu. Krnáčová je přesvědčená, že metropole nemůže vytvářet zákony pro celou republiku, ale že by návrh měla udělat vláda či příslušné ministerstvo. „Už někdy před měsícem jsme zadali našim legislativcům, aby takový návrh prověřili. Město tu ale není od toho, aby suplovalo úlohu vlády. A i když to někdy může být správná cesta, tak ne v tomto případě,“ uvedla Krnáčová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Uber nebo AirBnB? Zákazy sdílené ekonomiky nemají smysl, říká Havlíček

Spory kolem Airbnb pokračují. Je to podnikání, nebo ne?


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.