„Ďábelská koalice“ funguje. Babiš upřednostnil extremistu před šéfem ODS Fialou

Volba místopředsedů sněmovny

„Ďábelská koalice“ funguje. Babiš upřednostnil extremistu před šéfem ODS FialouNOVÉ
Tomio Okamura na ustavující schůzi sněmovny. Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov

Karolína Vaverková

Hnutí ANO Andreje Babiše podpořilo do funkce místopředsedy dolní komory komunistu Vojtěcha Filipa a šéfa SPD Tomia Okamuru, ale nezvedlo ruku pro předsedu druhé nejsilnější strany ODS Petra Fialu. Zvyklostí přitom je, že druhá nejsilnější strana zástupce ve vedení sněmovny má. Je to demonstrace síly, kritizuje hlasovací koalici ANO, komunistů a SPD opozice.

„Míra pomstychtivosti a míra moci je možná až překvapivá,“ komentoval Fiala své nezvolení. „Respektuji výsledek volby místopředsedů Poslanecké sněmovny, po událostech uplynulých dnů pro mě není překvapením. Výsledek považuji za demonstraci síly koalice ANO, SPD a KSČM a předzvěst dalšího vývoje,“ uvedl na Twitteru.

O demonstraci síly ze strany Babiše mluví i volební lídr hnutí STAN a poslanec Jan Farský. „Kandidát SPD a KSČM hladce zvolen, kandidát ODS ne. Tajná volba, ale čísla jasná: PRO: Piráti, ODS, ČSSD, KDU, TOP 09 a STAN. PROTI: ANO, KSČM a SPD. To není o tolik zmiňované velkorysosti. To je demonstrace síly,“ uvedl Farský.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek zmínil „hlasovací mašinu“ ANO, SPD a KSČM a podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky lze dovodit, že funguje „ďábelská koalice“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ANO, SPD a komunisté už společně protlačili komunistu do čela výboru

SPD by prý ODS podpořila, ale kdyby požádala o podporu. „ODS nás o hlasy nepožádala. Kdyby přišla a řekla, že o naši podporu stojí, hlasy bychom jejímu kandidátovi na místopředsedu Petru Fialovi dali,“ uvedl šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Dnešní nezvolení Fialy místopředsedou sněmovny není jediným výsledkem sněmovní spolupráce ANO, komunistů a SPD. Už ve středu byl díky ní zvolen komunista Stanislav Grospič do čela mandátového a imunitního výboru a s podporou Pirátů i Radek Vondráček (ANO) do čela sněmovny.

V pondělí zase kluby KSČM i ANO navrhovaly, aby v mandátovém a imunitním výboru bylo pouze 11 členů. To by znamenalo, že by v něm poprvé neměly zastoupení všechny parlamentní strany. Chyběli by zástupci TOP 09 a STAN. Nakonec byl stanoven počet členů na 19 a zastoupeny jsou všechny poslanecké kluby.

Výbor bude už příští týden projednávat policejní žádost o vydání Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jeho stanovisko je klíčové pro hlasování o vydání či nevydání ve sněmovně.

Do vedení sněmovny se dostal Pirát Vojtěch Pikal, bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), šéf KSČM Vojtěch Filip a předseda SPD Tomio Okamura. Až z druhé volby příští týden vzejde pátý místopředseda sněmovny.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek přitom po jednání všech sněmovních stran ve čtvrtek uvedl, že hnutí ANO bude hlasovat pro všech pět místopředsedů. Po pátečním nezvolení Fialy Faltýnek řekl, že bude nabádat poslance hnutí ANO, aby předsedu ODS zvolili příště. K druhé volbě dojde příští týden.

Nyní mohou kluby nominovat kandidáta na páté místopředsednické místo. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura už avizoval, že ODS znovu nominuje Petra Fialu. Zda bude Fiala jediným kandidátem na post v druhé volbě, bude jasné po uplynutí lhůty pro podávání návrhů na nové kandidáty. Lhůta bude vyhlášena na základě dohody frakcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Fiala se do vedení sněmovny nedostal. „Nepolíbili jsme prsten,“ zní z ODS

ANO, KSČM, SPD a Piráti zvolili Radka Vondráčka předsedou sněmovny

Mandátový výbor vede stalinista, bezpečnostní člověk od Okamury