Všichni proti Babišovi: Do vlády s obviněným „estébákem“ nepůjdeme, hlásí politici

Parlamentní volby 2017

Všichni proti Babišovi: Do vlády s obviněným „estébákem“ nepůjdeme, hlásí politiciNOVÉ 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Pokud bude chtít hnutí ANO po volbách sestavit vládu, v níž by figuroval Andrej Babiš, bude mít zřejmě problém najít partnery. Poté, co slovenský Ústavní soud vrátil ve čtvrtek k projednání kauzu Babišovy spolupráce s někdejší komunistickou Státní bezpečností, vylučují příští vládu s obviněným Babišem i jeho dosavadní koaliční partneři ČSSD a lidovci. Sedět ve vládě s Babišem odmítli ve čtvrtek v anketě Echo24 šéfové všech stran, které by se mohly dostat do sněmovny.

Radikální ne zaznělo ve čtvrtek z úst volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Opakovaně vylučují koaliční spolupráci občanští demokraté, TOP 09, Starostové a nezávislí, Piráti a KSČM. Politici odmítají spolupráci s Babišem i na základě obvinění z podvodu kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pokud by ve vládě chtěl být předseda hnutí ANO Babiš, sociální demokraté by do ní nevstoupili, řekl pro Echo24 volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Nedovedu si představit pana Babiše jako ústavního činitele České republiky. Za sebe říkám, že by hnutí ANO mělo zvážit, zda by měl do ústavní funkce kandidovat někdo, kdo má takovou zátěž jako pan Babiš,“ uvedl Zaorálek.

Na dotaz serveru Echo24, zda by do příští vlády s Babišem znovu vstoupili lidovci, odpověděl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek stručně. „Ne, je trestně stíhaný,“ uvedl Bělobrádek.

Slovenský Ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocná rozhodnutí nejvyššího i krajského soudu, podle nichž je Babiš neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Tímto verdiktem soud vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) a vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Babiš v reakci na rozhodnutí tamního ústavního soudu uvedl, že se dál hodlá bránit soudní cestou a chystá se žalovat slovenské ministerstvo vnitra.

Povolební spolupráci s Andrejem Babišem znovu vyloučili i komunisté. „Odpověděl jsem několikrát, že hnutí ANO je pravicové politické hnutí a my jsme autentická komunistická levice. Naše programy nejsou kompatibilní a KSČM se nechystá uzavírat neprogramové koalice. Na tom se nic nemění,“ uvedl pro Echo24 předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ani Piráti, pokud uspějí ve volbách, se koaličním partnerem Babiše stát nechtějí. Předseda Pirátů Ivan Bartoš Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka vyzval, aby opustili politiku. „Vylučujeme účast na vládě inženýra Babiše i její tichou podporu. Ve všem ostatním se budeme řídit schválenou povolební strategií Pirátské strany,“ uvedl pro Echo24 Bartoš. „Já ho vyzývám, ať opustí s Faltýnkem a všemi dalšími zaměstnanci Agrofertu hnutí ANO i politickou scénu. Spolupráce s ANO bez Babiše a jeho zaměstnanců ve straně je krajně nepravděpodobná, neboť projekt ANO by bez Babiše nebyl, ale pokud by jedinou další variantou měla být nějaká občany nezvolená vláda prezidenta Zemana Rusnok 2, Piráti by ve svém vnitrostranickém referendu schvalovali další postup,“ dodal Bartoš.

Vládní spolupráci s hnutím ANO znovu vyloučili i TOP 09, občanští demokraté a Starostové a nezávislí. „Já jsem jasně řekl, proč Andrej Babiš nemůže být členem současné vlády – a na tom se ani po volbách nic nemění,“ uvedl v rozhovoru pro Týdeník Echo předseda ODS Petr Fiala. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska lze čtvrteční rozhodnutí slovenského ústavního soudu vykládat tak, že do voleb vede hnutí ANO právoplatně evidovaný udavač Stb. „Rozhodnutí Ústavního soudu Slovenské republiky znamená, že hnutí ANO vede do voleb nejen člověk obviněný z podvodu, ale také právoplatně evidovaný udavač komunistické tajné bezpečnosti,“ uvedl Kalousek.

Povolební koalici bez ohledu na čtvrteční dění odmítají kategoricky i Starostové a nezávislí. „Andrej Babiš je nedůvěryhodný kvůli svému jednání už roky. Od začátku deklarujeme, že do vlády nepůjdeme s žádnou nedemokratickou stranou, tj. KSČM, okamurovci a ANO. Na našem dlouhodobém ne tak rozhodnutí soudu nic nezměnilo. To bylo a trvá,“ uvedl pro server Echo24 volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský.

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura na dotaz serveru Echo24 k případné povolební spolupráci s hnutím ANO neodpověděl.

Volby do Poslanecké sněmovny se konají příští pátek a sobotu 20. a 21. října.

Čtěte dále: „ANO vede právoplatně evidovaný udavač.“ „Nemá co dělat ve vládě“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Když Babiš místo ANO říká NE

KOMENTÁŘ

Předseda hnutí Aliance nespokojených občanů neboli ANO Andrej Babiš na sociálních sítích oznámil, že se po třiceti letech soužití pokojně rozchází se svou manže ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články