„ANO vede právoplatně evidovaný udavač.“ „Nemá co dělat ve vládě“
Babiš a StB
Dnešní verdikt slovenského ústavního soudu v případu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše podle předsedy ODS Petra Fialy potvrzuje, že Babiš nemá co dělat ve vládě nebo ve funkci premiéra. Také podle lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka by se člověk s takovou minulostí neměl ucházet o vysokou ústavní funkci.
Soud dnes zrušil pravomocná rozhodnutí nižších instancí, podle nichž je Babiš v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako agent neoprávněně. Případ se vrací ke krajskému soudu. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska rozhodnutí znamená, že ANO vede právoplatně evidovaný udavač StB.
„Andreje Babiše opět dohnala jeho minulost. Verdikt Ústavního soudu SR jen potvrzuje, že nemá co dělat ve vládě, natož snad v jejím čele,“ sdělil Fiala.
Andreje Babiše opět dohnala jeho minulost. Verdikt Ústavního soudu SR jen potvrzuje, že nemá co dělat ve vládě, natož snad v jejím čele.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 12. října 2017
Kalousek v prohlášení připomněl i nedávné Babišovo obvinění v případu Čapího hnízda. „Rozhodnutí ústavního soudu znamená, že hnutí ANO vede do voleb nejen člověk obviněný z podvodu, ale také právoplatně evidovaný udavač komunistické tajné bezpečnosti,“ napsal. Na twitteru poté srovnal StB s nacistickým gestapem.
Rozhodnutím Ústavního soudu SR zůstává Andrej Babiš oprávněně evidovaným agentem StB. pic.twitter.com/WcwPUbU6AT
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 12. října 2017
Obdobně se na twitteru vyjádřil i Zaorálek. „Nestál jsem o to, aby byla minulost předvolebním tématem. Bohužel Andreje Babiše jeho minulost dohání,“ konstatoval. Dodal, že člověk s takovou minulostí, který je navíc obviněn z podvodu, se nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce. „Shodilo by to ČR v zahraničí,“ dodal. Zaorálek minulý týden řekl, že Česko si nemůže dovolit mít trestně stíhaného premiéra, protože by to bylo v zahraničních vztazích zničující.
Podle Zaorálka bude pro posuzování Babiše voliči podstatná přítomnost, nikoliv budoucnost. „Pan Babiš má každý týden nějakou kauzu na krku. Brání se tím, že se snaží vyvolávat bubliny, jako je třeba lithium, aby odvrátil pozornost. Mně připadá podstatné, co dělá pan Babiš aktuálně v politice a co dělal, nebo neudělal jako ministr. Například jak zacházel s podnikateli, třeba případ zajišťovacích příkazů. Ani mu nevadí, že zlikvidoval pár podnikatelů,“ uvedl Zaorálek pro Echo24.
½ Nestál jsem o to, aby byla minulost předvolebním tématem. Bohužel @AndrejBabis jeho minulost dohání.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 12. října 2017
2/2 Člověk s takovou minulostí, který je navíc obviněn z podvodu, se nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce. Shodilo by to ČR v zahraničí.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 12. října 2017
Podle poslankyně za ODS Miroslavy Němcové je čtvrteční rozhodnutí slovenského ústavního soudu podstatné i pro povolební vyjednávání. „Ústav paměti národa uspěl s tvrzením, že má dost důkazů, že byl Babiš spolupracovníkem StB. Pro povolební vyjednávání je to další kamínek na misce hrůzy, kterou Babiš představuje pro demokratický vývoj v České republice,“ uvedla Němcová.
Lídr Starostů a nezávislých Jan Farský je rád, že se otázka Babiše a tajné komunistické policie znovu posoudí. „Ústavní soud zřejmě shledal, že je důvod kauzu znovu otevřít. Osobně jsem rád, že se věc znovu posoudí. Nepřijde mi, že by o nevině měla rozhodovat svědectví bývalých pracovníků StB. Jsem zvědavý, jaké nové informace přinese zbavení mlčenlivosti svědků, které teď budou muset soudy provést,“ řekl Farský pro Echo24.
Mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na jednom z twitterových účtů, které spravuje, rozhodnutí kritizoval. „Bude se slovenský ústavní soud hlásit českému úřadu na kontrolu financování volebních kampaní?“ napsal.
Bude se slovenský Ústavní soud hlásit českému úřadu na kontrolu financování volebních kampaní?
— ČÚTI (@CUTIzpravy) 12. října 2017
Rozhodnutí Slovenského ústavního soudu nepovažoval za nutné komentovat třeba předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek. „Je to věc pana Babiše a nezávislých soudů. Soudy asi budou dále probíhat,“ uvedl pro Echo24 stručně.
Senát slovenského ústavního soudu vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN), který se ohradil, že verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ k novému projednání, odvolací krajský soud v Bratislavě se bude muset řídit právním názorem ústavního. Soud mimo jiné konstatoval, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech StB nemá být ÚPN. Soudy navíc pochybily, když nechaly vypovídat svědky, aniž byli zbaveni mlčenlivosti.
„Další soud Babiš prohraje“
Podle Pavola Poláčka, právního zástupce ÚPN je velká šance, že další soud Babiš prohraje. Ústavní soud totiž zpochybnil důvěryhodnost bývalých důstojníků StB. „My stále více věříme archivním dokumentům než důstojníkům StB, toto potvrdil i Ústavní soud,“ řekl Poláček České televizi. V dalším soudním řízení byl tedy soudy měly přikládat větší váhu archivním dokumentům, ze kterých vyplývá, že Babiš s StB spolupracoval. Dosud se soudy spíše spoléhaly na výpovědi svědků – příslušníků tehdejší StB, kteří tvrdili opak.
Bratislavský rodák Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do Sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.
Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.