1 Zdanění církevních restitucí

Babiš táhne na Vatikán

Témata:

Andrej Babiš a jeho hnutí vyrazili do ofenzivy proti církevním restitucím. V rozhovoru pro Právo řekl, že náhrady, jež jsou církvím v jejich rámci vypláceny, by měly být taky zdaněny, na setkání s šéfy předních kulturních institucí zas přišel s představou, že by církevní záležitosti na vládní úrovni měly být v kompetenci ministerstva financí. Jistě, aby se tak stalo, musel by být změněn kompetenční zákon, jak dopadne praktické naplňování záměrů ANO a jeho šéfa, ale není zas až tak podstatné. Andrej Babiš tímhle způsobem také, řekněme, konsoliduje svou voličskou základnu.

Vítězné hnutí sněmovních voleb se stoupenců na billboardech ptá, na čem by teď mělo zamakat. Může to působit trochu absurdně, většinou ve volbách uspějí strany, jejichž představitelé tohle vědí, nebo to alespoň dokážou trochu přesvědčivě předstírat. ANO komentátoři (včetně tohoto) mnohokrát a mnohokrát vyčítali ideovou prázdnotu, ANO v ní ale právem může vidět jeden z důvodů svého úspěchu, prezentovalo nějakou emoci, naštvanost, ukřivděnost a představu neideologické kompetence. Prázdnota ale není koncept na mnoho použití, jednou bude potřeba ji něčím začít naplňovat.

Babiš a jeho hnutí výrazně uspěli také proto, že přebrali značné množství voličů sociální demokracii a komunistům, tedy stranám, jež se vůči restitucím stavěly odmítavě. A potřebuje si ty lidi jaksi fixovat, dosáhnout toho, aby to jejich přeběhnutí nebylo jen jednorázové, stalo se začátkem „krásného přátelství“. Pro tenhle účel je ideální „zakleknout“ na restituce, tedy záležitost, která budila až hysterický odpor, stačí vzpomenout kouzelný plakát, na němž ČSSD v roce 2013 ujišťovala voliče, že nedá Pražský hrad Vatikánu. Prezident Zeman bude mít pro řeči proti restitucím také značné pochopení, za nejlepšího člena Sobotkova kabinetu také označoval Karlu Šlechtovou, která se mimo jiné zapsala i ostře proticírkevní rétorikou. Navíc komunisté i k restitucím podobně nepřátelští okamurovci se mohou volebnímu vítězi z velmi praktických důvodů při sestavování vlády hodit.

Výpad Andreje Babiše proti církvím může být taková ochutnávka přicházejících časů. Ten obraz není veselý. Příslib smutné švandy jeden snad může najít v myšlence na to, jak krkolomá odůvodnění spolupráce s ANO v nich člověk od různých osobností uslyší. Skutečně chabá útěcha.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.