Poslední rozpočet přináší důkazy o řádění dotační koalice
Skutečné priority se poznají podle skutečných činů, nikoliv vzletných frází. Včera zveřejnilo ministerstvo financí poslední výsledky hospodaření končící koalice před volbami. Z nich se dá jednoznačně vyčíst, co bylo skutečnou vládní prioritou. Nebylo to ani zvyšování platů, jak tvrdí sociální demokraté. Ani podpora rodin, jak tvrdí lidovci. Ani investice do infrastruktury, jak nás teatrálními otvíračkami každých pár metrů dálnic přesvědčují babišovci.
Výdaje na platy lidí financovaných z rozpočtu se zvýšily o 8,4 procenta. To není špatný výsledek. Neznamená to ale, že by si průměrný státní zaměstnanec o tuto částku polepšil. Reálný růst je nižší, protože vláda dost nabírala nové lidi, takže se z platového balíku financuje více zaměstnanců než před rokem.
Podpora rodinám s dětmi představuje v rozpočtu, z něhož se za rok celkově utratí 1309 miliard korun, minimální částku.
Na investice je pro celý rok plánováno 103 miliard korun. Ani to není ve výše zmíněných celkových výdajích žádná převratná suma. Jenže ony se ty naplánované investice ani nedaří utrácet. Podle skutečného plnění státního rozpočtu na prvních devět měsíců opět zaznamenávají investice (v rozpočtu k nalezení pod jménem kapitálové výdaje) vůbec největší pád ze všech útrat. Je to již třetí rok postupného pádu. Vláda v časech druhé nejsilnější ekonomické prosperity v historii Česka, kdy je ekonomika rozjetá nejrychleji z celé Evropské unie, investuje méně, než to dělaly kabinety v recesi po roce 2009. V porovnání s předchozím rokem se za leden až září na investicích utratilo o 19,9 procenta méně než před rokem. To je pokles o 10,3 miliardy korun.
Skutečné priority vystupují z rozpočtu jednoznačně. Dotace firmám na jiné věci než investice se zvedly proti předchozímu roku o 26,7 procenta. Zatímco loni se na nich utratilo v prvních devíti měsících roku 26 miliard korun, letos je to už 33 miliard. Ještě větší bonanzu zažívá přerozdělování různým neziskovým institucím, které stouplo o 28,7 procenta. Loni 9,3 miliardy korun, letos už 12 miliard.
A zatímco stát investovat nedokáže, transfery peněz na investice k firmám se mu velmi daří. Vypadá to, že těchto položek si ministři hledí, aby je bylo možné distribuovat ještě do voleb, dokud mají nad penězovody moc.
Není to žádný nový trend. Je to potvrzení priorit, které se ve státním rozpočtu odrážejí poslední tři roky. Dotace stoupaly nejrychleji ze všech kapitol. Asi to nešlo jinak, když nejsilnější figurou vlády je největší příjemce dotací v zemi, jehož se policie chystá obvinit z dotačního podvodu. Ten rozpočet je testament Andreje Babiše a jeho stylu politiky.
Po zveřejnění výsledků rozpočtu Česká televize zároveň nabídla velkou debatu ekonomických lídrů stran se šancí dostat se do parlamentu. Byl to asi jediný formát, v němž se čelně sešli a sejdou Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek. Žádný velký střet se nekonal. Všichni finanční experti stran přednášeli různé recepty, jak lidem zvýšit příjmy. Od nejprospěšnějšího poklesu sociálního pojištění, které nabízí TOP 09, po různé úlevy na DPH a příjmových daních. Dopady na rozpočet se skoro ve všech případech pohybovaly ve vyšších desítkách miliard.
Obligátní otázka, kde na to vzít, má po úřadování kabinetu v čele s dotačním králem jednoduchou odpověď: Stačí en bloc škrtnout všechny dotace z rozpočtu přeposílané firmám a neziskovkám. Okamžitá úspora 67 miliard korun.