1

Nad hodnotami Čechů zvítězily emoce

Andrej Babiš vyhrál. Vyhrál hodně. Nečekali jsme to a zřejmě to nečekal ani on. Nevyhrál ale tolik, aby se mu snadno podařilo sestavit novou vládu. Jednání o sestavení koalice nebo nalezení podpory pro jeho menšinovou vládu mohou být složitá. Můžeme se dočkat několika přemetů, vypouštění testovacích balonků a hlavně bude do hry vstupovat prezident Miloš Zeman. Ten za tři měsíce obhajuje mandát. Výsledky parlamentních voleb, které nerýsují jasnou novou vládní koalici, jsou pro Zemanovy rejdy jako stvořené.

Kombinačních možností dalšího vývoje je několik, v průběhu dní se budou měnit, a nemá tedy smysl komentovat zde každou jednotlivost. Volba českých občanů přesto několik zásadních poznatků přinesla. Zcela propadly strany s jasně proevropským programem. Občané také většinově vyjádřili nedůvěru k tradičním demokratickým stranám, které po léta určovaly vývoj v zemi. Co jiného je 1,5 milionu hlasů pro hnutí ANO, 540 tisíc pro Tomia Okamuru a 550 tisíc hlasů pro Piráty, kteří z té trojice jediní snad ohrožení demokracie nepředstavují, ale i oni jsou vyjádřením touhy po změně dosavadních poměrů?

Češi chtějí vládu silné ruky. A věří, že všichni kradnú. V opačném případě by nevolili Andreje Babiše. Důležitá je pro ně osoba přesvědčivého lídra. Češi chtějí být vedeni silnou osobností a v minulosti tuto svoji vůli také ukazovali. Bez jakéhokoliv nároku na hodnocení výrazní vítězové všech předchozích demokratických voleb silnými osobnostmi s vůdčími rysy byli – Václav Klaus, Miloš Zeman, Mirek Topolánek i Jiří Paroubek. Lídrem je také Babiš, který výsledek skutečně odmakal. Má charisma, lidí se nebojí, umí s nimi promluvit a hlavně je přesvědčivý ve všem, co tvrdí. Nikdo z jeho soupeřů neudělal pro úspěch ve volbách tolik jako on. A tak to také zůstane do doby, než se objeví jiná silná a charismatická osobnost. Češi nedbají na hodnoty, také je jim jedno, jestli je vede Japonec, nebo Slovák, Češi věří svým emocím. Je to děsivé zjištění. Kromě toho výsledek voleb ukazuje, jak se společnost atomizuje, jak mizí společenský étos, společné vědomí – třeba život v demokracii. Volby ukázaly, že i elity národa, které ho v dřívějších dobách vedly, se uzavírají do svých sociálních bublin a nejsou schopny z nich vystoupit, pochopit, co se reálně děje. My ale zůstáváme konzervativní, zůstaneme tady na Echo24 a v Týdeníku Echo pro ty, kterým je bližší svoboda než autoritářství. Není důvod skládat zbraně, za svobodu a tradiční demokracii je třeba bojovat.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.