1 Politika a podnikání

VIDEO: Řídit stát jako firmu? To není dobrý nápad, vysvětlují studenti

, NOVÉ

Témata: ,

Řídit stát jako firmu může napoprvé znít jako dobrý nápad. Tímto heslem se zaklínali úspěšní miliardáři-politici, americký prezident Donald Trump i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nyní se skupina studentů z písecké filmové školy FAMO snaží vysvětlit, proč to je nesmysl. Při vytváření videa se inspirovali svými americkými kolegy, kteří obdobným způsobem varovali před Trumpem.

V krátkém videu „hlasatel“ ukazuje, že mezi řízením státu a firmy jsou zásadní rozdíly. Zatímco volení zastupitelé jsou odpovědní občanům a jejich úkolem je zlepšování fungování státu, tak jediným úkolem firmy je generovat zisk. Rozhodování firmy tedy musí být „diktátorské“, neboť majiteli jde o jeho vlastní blahobyt.

Také ve videu upozorňuje, že vlastník velké firmy se může lehce dostat do střetu zájmu. Například, Agrofert, který patřil Babišovi a nyní je zaparkován v svěřeneckém fondu, může teoreticky znečišťovat životní prostředí a zároveň na ministerstvu životného prostředí, které ho má kontrolovat, sedí Richard Brabec za ANO. 

Verze videa z USA používá stejné argumenty v americkém kontextu. Před americkými prezidentskými volbami si na sociálních sítích získalo velkou oblibu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Firma z koncernu Agrofert před volbami nadělovala. Dělníkům dala 10 tisíc

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.