Pomsta za 17. listopad. Čechy ve volbách dostihla komunistická minulost

Analýza volebních výsledků

Pomsta za 17. listopad. Čechy ve volbách dostihla komunistická minulostTýdeník Echo 2
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Bývalí členové KSČ a vůbec lidé, kteří se za minulého režimu cítili dobře, se konečně pomstili těm, kdo reálný socialismus svrhli. Když už se zdálo, že jsou příliš staří, tak to přece jen dokázali a svěřili vládu nad zemí člověku, jenž byl nomenklaturním kádrem a agentem StB. Tento výklad nepochybně generalizuje nadmíru, přesto ho ve variantách používají politické špičky různých stran včetně hnutí ANO. A hlavně ani ten, kdo je proti takové interpretaci předem zaujat, nemůže jednoznačně říci, že se úplně míjí cílem. Pomsta za listopad 1989 se podařila.

Nálady občanů před volbami byly před samotnými občany utajovány, jako by to bylo ve státním zájmu. Stejně tak nebyly publikovány řádné průzkumy, jak lidé volili. Exit poll, nejméně nákladný a přitom nejvíc vypovídající sociologický průzkum, který mohl přesně říci, jaké společenské skupiny měly nejblíže k jaké straně, se opět nekonal. Hlasy jste rozdělili, na průběh voleb zapomeňte, oznamuje lidem politicko-mediální elita.

Jako jediný je k dispozici povolební průzkum společnosti Median pro veřejnoprávní Českou televizi, který na vzorku 1500 lidí zjišťoval detaily o tom, jak volili lidé podle vzdělání, věku a profese. Samotní výzkumníci však upozorňují, že jde jen o přibližný obraz, protože vzorek je příliš malý. Kromě Medianu si dal práci ještě statistik Michal Škop. Pro portál KohoVolit.eu vytvořil matematický model, který podle výsledku v jednotlivých okrscích odhadoval, jak se voliči přesouvali mezi stranami. I v tomto případě však jde samozřejmě o odhad.

Celý text si můžete přečíst na EchoPrime a v Týdeníku Echo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články