1 Borůvkovo sanatorium

V budově, kde zemřeli Palach a Toufar, bude hotel. Vznikne i pietní místo

NOVÉ

Témata: , , ,

Z opuštěného a neudržovaného domu v pražské Legerově ulici by mohl vzniknout nový hotel a taky malé muzeum. V budově totiž zemřel kněz Josef Toufar a později student Jan Palach. Majitel domu už se domluvil s radnicí Prahy 2. Na nové fasádě by mohly zůstat jejich portréty od Otakara Duška. Památkáři souhlasí.

Objekt vlastnil stát, který ho prodal soukromým investorům, konkrétně firmě United Corporation a.s. Ta z něj chce vytvořit hotel. S radnici Prahy 2 ale uzavřela smlouvu, že součástí rekonstrukce bude i vznik pietního místa.

Investoři podle Starostky Prahy 2 a poslankyně za ODS Jany Černochové potřebu pietního místa chápou. „Z jednání vyplynulo, že jsme s novými majiteli stejně naladěni a že i oni jsou si vědomi toho, že na tomto místě zemřely dvě významné osobnosti našich novodobých dějin, jejichž odkaz bychom si měli připomínat,“ řekla Černochová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V budově, nazývané také Borůvkovo sanatorium, v minulosti působila specializovaná klinika popálenin. Právě v ní zemřel 19. ledna 1969 student Jan Palach, jenž se tři dny předtím zapálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnost proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. O devatenáct let dříve tam zemřel kněz Josef Toufar. Toho umučila tajná komunistická policie v souvislosti s tzv. čihošťským zázrakem, Toufar zemřel 25. února 1950.

Před třemi lety dům ozdobil sochař Otakar Dušek podobiznami obou mužů. Pod nimi jsou i jména a datum úmrtí. Tento památník by dle architekta projektu Jiřího Soukupa na zrekonstruované budově mohl zůstat.

S obsahem stálé expozice věnované Toufarovi a Palachovi poradí Praze historici. „S majiteli je dohoda ohledně vybudování pamětní desky, kde by bylo zmíněno, že tam Josef Toufar a Jan Palach zemřeli. Ta by byla u vstupu. Pak po levé straně z ulice by byla místnost, jež by dle mé představy byla stálou expozicí. Připomínala by hrůzy komunistického režimu,“ uvedla Černochová s tím, že chce spolupracovat s lidmi z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). „S Petrem Blažkem (historikem, jenž pracuje v ÚSTR – pzn. red.) budeme jednat o využití toho místa, o tom, co by tam mělo být,“ uvedla Černochová. Vlastníci budovy nyní žádají o územní rozhodnutí. Hotový by hotel mohl být v několika příštích letech. 

Proti rekonstrukci budovy a plánovanému využití památkáři zřejmě nebudou. „Naše vyjádření jsme vydali 17. srpna 2017 a návrh neodporuje režimu památkové ochrany při dodržení podmínek relativně běžně kladených v případě tak velkých projektů,“ uvedla pro Echo24 Andrea Holasová z NPÚ, podle níž se komunikace památkářů s architektem a investorem nese ve vzájemném pochopení. „Proti vhodně upravenému pietnímu místu, o jehož podobě se bude ještě jednat, nic nenamítáme,“ dodala Holasová.

Snaha domluvit se současnými majiteli na pietním místě vzešla od starostky Černochové. Dohodu podepsali v květnu. Shodli se i na tom, že se radnice i majitel zúčastní případného výběrového řízení na podobu pietního místa. „Pro případ, že vlastník, Městská část Praha 2 nebo jí pověřená osoba uspořádají jakoukoli formu soutěže, poptávky či výběrového řízení na podobu veřejně přístupného pietního místa věnovaného Janu Palachovi a Josefu Toufarovi, umožní druhé smluvní straně účast v komisi či jiném obdobném uskupení,“ stojí v dohodě.

„S čistým svědomím říkám, že Praha 2 v mezích možností, které měla, udělala maximum. Od prvního momentu se snažím z různých pozic, aby se nezapomnělo, že tam bylo Borůvkovo sanatorium a aby se udržela pieta toho místa,“ řekla Černochová.

Čtěte dále: Česko si připomíná Palacha, chystají se diskuze i symbolická hladovka

Pieta v Ďáblicích: „Západní politici by si měli uvědomit hrůzy komunismu“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.