Česko si připomíná Palacha, chystají se diskuze i symbolická hladovka

Česko si připomíná Palacha, chystají se diskuze i symbolická hladovkaNOVÉ
Bohuslav Sobotka u pomníku Jana Palacha Foto: Foto: Twitter ČSSD
Domov

Odkaz Jana Palacha

Echo24

Řadou pietních akcí si Česko připomíná 48. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. V pondělí ráno uctil jeho památku premiér Bohuslav Sobotka a další členové ČSSD, kteří se sešli před Palachovým pomníkem před Národním muzeem v Praze na Václavském náměstí. Čin studenta, který se na protest proti vývoji v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 polil hořlavinou a zapálil se, si připomenou i další politici a také studenti, a to nejen v Praze.

Bohuslav Sobotka spolu s ministry za ČSSD položili k pomníku kytici a zapálenou svíčku. „Čin, velmi statečný čin, Jana Palacha je velmi důležitou součástí naší historie a rozhodně bychom na něj neměli zapomínat. Jan Palach tehdy protestoval proti okupaci, protestoval proti nesvobodě, protestoval proti nastupující normalizaci. Měl pocit, že se lidé příliš snadno smiřují s tím, že se ustupuje od ideálů, které představovalo jaro roku 1968,“ uvedl Sobotka s tím, že událost je velmi silnou a velmi tragickou součástí českých dějin.

Platfoma Bez komunistů.cz pořádá dopoledne před Národním muzeem briefing k symbolickému začátku připomínky Jana Palacha. Studenti vysokých i středních škol budou během dnů, které uplynuly mezi činem Jana Palacha a jeho úmrtím, držet hladovku, tak jako před 48 lety. „Budou ji držet v rámci řetězové hladovky, která probíhá dlouhodobě. Tehdy v roce 1969 ji drželi za splnění odkazu Jana Palacha, především jeho výzvy aby společnost neupadala do apatie, a byly zachovány občanské svobody, a dnešní studenti na ni symbolicky naváží,“ sdělil Petr Marek z platformy.

V pondělí odpoledne bude slavnostně zahájena výstava v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Součástí výstavy, která skončí 2. února, bude promítání dokumentárního filmu Poselství Jana Palacha.

Ve středu 18. ledna pak zástupci platformy zažehnou ve Všetatech u Palachova rodného domu svíce a „Světlo naděje“ pro Jana Palacha a Jana Zajíce dovezou k pomníku na Václavském náměstí před muzeem, kde ve čtvrtek naváže připomínkové shromáždění.

Na vzpomínkové akce zve i studentská rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zahájí je v podvečer tradiční pietní akt na náměstí Jana Palacha u jeho posmrtné masky a ukončí 19. ledna panelová diskuse s názvem Palach kulturní. Palach politický, Palach duchovní.

Ve Všetatech dnes na Palacha vzpomenou také například čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně Helena Langšádlová nebo předseda poslaneckého klubu František Laudát. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek s dalšími členy strany položí v poledne kytici u hrobu Jana Palacha na Olšanských hřbitovech v Praze.

Čtěte také:

Pieta za Jana Palacha. U Rudolfina má další pomník

Palach je tu s námi pořád, říká farář, který ho pohřbíval

Související články